Raamatupidaja vastutus

Alates 1. juulist 2002 ei kehti enam raamatupidamise korraldamise ja
raamatupidamisandmete õigsuse eest isikliku vastutuse kehtestamise
seadus. Seetõttu
reguleeritakse raamatupidaja vastutuse küsimusi täna läbi üsna mitmete
õigusaktide.

Raamatupidaja vastutuse võivad tuua endaga kaasa järgmised näitlikud olukorrad:
-kantakse üle ettenähtust suurem või kallimas vääringus summa (mida võib olla raske tagasi saada);
-mitut äriühingut teenindades sisestatakse kuludokumendid vale äriühingu arvestusse
-esitatakse deklaratsioon vale äriühingu nimel,
-võetakse töötaja haigekassas arvele valesse äriühingusse või makstakse töötajale palka vale äriühingu arvelt;
-eksitakse deklaratsioonis andmetes (nt käibemaksu määr) või jäetakse see üldse esitamata.
Vastutuse realiseerumiseks on enamasti oluline üks ühine element – raamatupidaja tegevus või tegevusetuson toonud endaga kaasa kahju.

Varalise vastutuse kohaldamise eesmärgiks on raamatupidaja poolt tööandjale tekitatud kahju hüvitamine. Tänaseni reguleerivad töölepingu alusel töötava isiku vastutust ENSV töökoodeksi §-d 125-130.
Vastutuse kohaldamiseks peavad üheaegselt olema täidetud alljärgnevalt välja toodud eeldused:
1. Töölepingulise suhte olemasolu (enne ja pärast töölepingulisi suhteid vaid võlaõigusseaduse (VÕS) alusel).
2. Otsese tegeliku kahju olemasolu (otsese kahju mõiste avamisel lähtuda VÕS § 128 lõikest 3. Selle kohaselt hõlmab otsene varaline kahju eelkõige kaotsiläinud või hävinud vara väärtuse või vara halvenemisest tekkinud väärtuse vähenemise, isegi kui see tekib tulevikus, ning kahju tekitamisega seoses kantud või tulevikus kantavad mõistlikud kulud, sealhulgas mõistlikud kulud kahju ärahoidmiseks või vähendamiseks ja hüvitise saamiseks, muu hulgas kahju kindlaks tegemiseks ja kahju hüvitamisega seotud nõuete esitamiseks. Kahju hüvitamise kohustus ei hõlma töölepingulise suhte puhul saamata jäänud tulu, samuti ei kuulu töölepingulise suhte puhul väljamõistmisele mittevaraline kahju).
3. Kahju tekitamine seoses tööülesannete täitmisega.
4. Raamatupidaja õigusvastane süüline käitumine. Tööandjal lasub kohustus tõendada, et raamatupidaja tekitas kahju süüliselt. Lähtudes VÕS § 104 lõikest 2 on süü vormideks tahtlus, raske hooletus ja hooletus. Tahtlus on õigusvastase tagajärje soovimine võlasuhte tekkimisel, täitmisel või lõpetamisel; hooletus on käibes vajaliku hoole järgimata jätmine ning raske hooletus käibes vajaliku hoole olulisel määral järgimata jätmine. Raamatupidaja ei pea tekitatud kahju eest vastutama, kui tegemist oli õiguspärase riski või hädaseisundiga, samuti siis, kui kahju tekitati tööandja enda korralduse täitmise tulemusena ning raamatupidaja oli kahju võimalikust tekkimisest tööandjat hoiatanud.

Piiratud ja täielik varaline vastutus ning kahju hüvitamine
Piiratud varalise vastutuse puhul kaasneb raamatupidajale vastutus maksimaalselt ühe kuupalga ulatuses. Ühe kuupalga suurune varaline vastutus esineb kõikidel juhtudel, kui ei esine Töökoodeksis toodud täiendavaid asjaolusid, mis võimaldaksid rakendada suuremat varalist vastutust.
Täielik varaline vastutus on võimalik juhtudel, kui kahju on tekitatud raamatupidaja tegevusega, mis sisaldab kriminaalkorras karistatava teo tunnuseid, samuti kui kahju on tekitatud ebakaines olekus (nt joobeseisundis kannab üle suure summa endaga seotud äriühingu kontole) või raamatupidajaga on sõlmitud kirjalik täieliku materiaalse vastutuse leping. Täieliku materiaalse vastutuse lepingu sõlmimine oleks reaalselt mõeldav raamatupidajaga, kes opereerib kassaga või siis raamatupidajaga, kes valdab pangakoode ja teostab iseseisvalt ülekandeid (eelkõige pearaamatupidaja). Neid funktsioone mittetäitvad raamatupidajad ei tee tööd, mis oleks seotud neile usaldatud varaliste väärtuste vahetu käsutamisega ning seetõttu ei ole täieliku materiaalse vastutuse lepingu sõlmimine nendega õigustatud. Kahju hüvitamise puhul on kõige lihtsam lahendus see, kui raamatupidaja hüvitab tekitatud kahju vabatahtlikult. Tekitatud kahju kinnipidamine töötaja palgast, sh lõpparvest on lubatud ainult töötaja eelneval kirjalikul nõusolekul. Kui raamatupidaja ei anna nõusolekut, tuleb tööandjal pöörduda töövaidlusi lahendavatesse organitesse: töövaidluskomisjoni või kohtusse. Nõue tuleb esitada 4 kuu jooksul töökohustuste rikkumisest teadasaamisest.

Osale arutelus

  • Olavi Jänes

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Lihtne äritarkvara juhile

BudgetMatador on juhi töölaud ettevõtte rahaasjade haldamiseks. Rakendus optimeerib juhi ning raamatupidaja vahelist koostööd ning annab juhile mõeldud ülevaate ettevõtte finantsolukorrast.

Majandustarkvara RAPID

Tarkvaraga RAPID saate korraldada keskmise või väikese ettevõtte raamatupidamise ja majandusarvestuse - laoarvestus, palgaarvestus, teenindus, üüriarvestus, jm. RAPIDi tasuta versiooniga saab töö tehtud üksikettevõtja, alustav ettevõte või mittetulundusühing.

Valdkonna tööpakkumised

PLAYTECH ESTONIA OÜ is hiring a SENIOR ACCOUNTANT in Tartu

Playtech Estonia OÜ

04. jaanuar 2019

Uudised

Tööriistad