Põhivara väärtuse test ja allahindlus

Vastavalt RTJ 5 tuleb igal bilansipäeval läbi viia vara väärtuse testimine tegemaks kindlaks, kas varade väärtus ei ole langenud. Märgid, mis võivad viidata varade väärtuse langusele on:

1. Sarnaste varade turuväärtuse langus
2. Üldise majanduskeskkonna ja turusituatsiooni halvenemine, mistõttu on tõenäoline, et varast loodav tulu väheneb
3. Turu intressimäärad on tõusnud, mistõttu varade kasutusväärtuse arvutamisel kasutatav diskontomäär on tõusnud ja vara kasutusväärtus langenud
4. Ettevõtte netovara väärtus on suurem ettevõtte turuväärtusest
5. Varade füüsiline seisund on järsult halvenenud
6. Varast või varade grupist saadavad tulud on planeeritust väiksemad
7. Ettevõte kavatseb lõpetada mõningaid tegevusvaldkondi või sulgeda mõningaid struktuuriüksusi

Tuvastades mõne nimetatud märkidest tuleb läbi viia vara väärtuse test, mille käigus leitakse vara kaetav väärtus, mis on suurem kahest keskmisest näitajast – vara õiglasest väärtusest (miinus müügikulutused) ja vara kasutusväärtusest. Siinkohal toon ka antud mõistete selgituse.

Vara õiglane väärtus – hindamisel tuleb lähtuda
· kehtiva müügilepingu olemasolu korral lepingus sätestatud müügihinnast
· kehtiva müügilepingu puudumisel vara turuväärtusest aktiivsel turul
· kehtiva müügilepingu ning aktiivse turu puudumisel vara eeldatavast müügihinnast arvestades hiljutiste sarnaste tehingute maksumusi konkreetses valdkonnas

Vara kasutusväärtus – on konkreetse varaga seotud järgmiste perioodide rahavoogude planeeringu nüüdisväärtus. Arvutusse kaasatakse kõik vara jooksvast kasutamisest ja kasutusjärgsest müügist tulenevaid rahavoogusid s.h vara hoolduseks ja remondiks vajalikud rahavood. Arvutusse kaasatavad rahavood ei tohi sisaldada täiendavaid investeeringuid vara parendusse, finantseerimistegevusest tulenevaid rahavoogusid ning tulumaksu makseid.

Seega leides, et vara väärtus on langenud ning läbiviidud vara väärtuse testi käigus jõudsite selleni, et nii vara õiglane väärtus kui vara kasutusväärtus on jääkmaksumusest väiksemad, on vajalik vara allahindlus.

Alla hindamine toimub vara väärtuse testi käigus tuvastatud kaetavale väärtusele. Varade allahindlusi kajastatakse aruandeperioodi kuluna.

Allahinnatud vara osas tuleb aga edaspidi bilansipäeval hinnata, kas allahinnatud vara kaetav väärtus ei ole vahepeal tõusnud. Kui antud tõus oli ilmselt olemas, tuleb taaskord viia läbi vara väärtuse testimine ning tuvastades, et kaetav väärtus ületab nüüd bilansilist jääkmaksumust, tuleb allahindlus annulleerida ning bilansilist jääkväärtust tõsta. Oluline on, et piiriks on siinkohal bilansiline jääkmaksumus, mis oleks antud perioodil normaalse amortisatsiooni arvestamisel antud varal kujunenud.

Allahindluse tühistamist kajastatakse aruandeaasta kasumiaruandes põhivara allahindluse kahjumi vähendamisena.

Ajakirja RP.18 oktoobri numbrit saad osta siit

Osale arutelus

  • Siiri Antsmäe

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Veebipõhine Microsoft Dynamics NAV majandustarkvara terviklahendus

Tänapäeva ettevõtete väljakutseks on pidev ärikeskkonna muutumine. Majandus- või äritarkvara peab seejuures olema paindlik, kasvama koos ettevõttega. Samas tuleb koguda ja vaadata oma andmeid täiesti uuel viisil, et teha tuleviku otsuseid, mitte konstateerida minevikku. Majandustarkvara peab olema kaasaegne, hästi integreeritud ja aitama tööaega kokku hoida.

Innovatiivne ja suurte võimalustega Microsoft Dynamics NAV

Keskmistele ja suurtele ettevõtetele mõeldud Dynamics NAV on Microsofti majandustarkvaradest globaalselt enim müüdud ja kiiremini arenev lahendus, mida on viimasel kümnendil jõuliselt arendatud.

Valdkonna tööpakkumised

EUROAPTEEK otsib PEARAAMATUPIDAJAT

Fontes PMP OÜ

04. juuli 2018

VOLVO ESTONIA OÜ otsib RAAMATUPIDAJAT

M-Partner HR OÜ

29. juuni 2018

Uudised

Tööriistad