Riigikohtu otsusel kultuuriürituste käibemaksule ei ole tagasiulatuvat jõudu

Maksu- ja Tolliamet on seisukohal, et kultuuriürituste käibemaksustamise teemalisel Riigikohtu otsusel ei ole tagasiulatuvat jõudu ning otsus ei anna põhjust maksudeklaratsioonide parandamiseks.

Riigikohtu eelmise nädala otsusega tunnistati kehtetuks käibemaksuseaduse (KMS) punkt, mis näeb ette madalamat käibemaksumäära nende kultuuriürituste korraldajate piletitele, kes saavad üle 10% eelarvetulust riigilt. Kuna kohtu otsusel on vaid edasiulatuv jõud ning ettevõtjad on külastajatelt piletitulu vastavalt senikehtinud sättele juba saanud, on maksuhaldur seisukohal, et deklaratsioonide muutmine käibemaksu protsendi osas ei ole õiguspärane.

Normis ette nähtud punkti sätestamisel oli eesmärgina ette nähtud mittekommertslike kultuuriürituste külastamise toetamine. Riigikohtu kolleegium leidis, et normi tegelikku mõju arvestades ei olnud tingimus teisiti kohtlemiseks asjakohane. Riigikohtu põhiseaduslikkuse järelevalve kolleegiumi 26. septembri otsusega tunnistati KMS § 15 lõike 2 punkt 6 põhiseadusevastaseks ja kehtetuks selles osas, mis näeb ette tingimuse, et etenduste või kontsertide suhtes 5%-lise käibemaksumäära rakendamiseks peavad riigi-, valla- või linnaeelarvest või Eesti Kultuurkapitalilt saadavad vahendid moodustama etendust või kontserti korraldava etendusasutuse kalendriaasta eelarvetulust vähemalt 10 protsenti.

Riigikohus on varasemas praktikas väljendanud seisukohta, et kohtu poolt põhiseaduslikkuse järelevalve asjas tehtud lahendil ei ole tagasiulatuvat jõudu, s.t vaidlustatud õigustloov akt või selle säte loetakse hoolimata õigusvastasusest formaalselt kehtivaks kuni Riigikohtu otsuse jõustumiseni. Seega tõlgendab Riigikohtu põhiseaduslikkuse järelevalve kolleegium terminit "kehtetuks tunnistama" kui õigusakti õigusjõu kõrvaldamist tagasiulatuva jõuta. Kohus lähtub üldisest põhimõttest, et õigusakt või selle säte on jõus niikaua, kuni see ettenähtud korras kas muudetakse või kehtetuks tunnistatakse.

Eeltoodut arvesse võttes kaotas KMS § 15 lg 2 p 6 tingimuslik osa maksuhalduri hinnangul kehtivuse 26.09.2007, s.o Riigikohtu otsuse kuulutamise päevast, mistõttu tulnuks maksukohustuse deklareerimisel kuni nimetatud kuupäevani lähtuda KMS § 15 lg 2 p 6 kuni 26.09.2007 kehtinud redaktsioonist.

Juhul kui maksukohustuslased muudavad 26.09.2007 Riigikohtu poolt tehtud lahendist ajendatuna eelnevate maksustamisperioodide kohta esitatud käibedeklaratsioonide andmeid kohaldatava käibemaksumäära osas, alustab maksuhaldur parandusdeklaratsioonides märgitud andmete õigsuse kontrolli, et veenduda lisavahendite tegelikus saamises (riigi-, valla- või linnaeelarvest või Eesti Kultuurkapitalilt) ning jõuda selgusele, millisest käibemaksumäärast lähtudes on etendusasutused ostjatele arveid väljastatud.

Lugupidamisega

Priit Rum
Maksu- ja Tolliamet
Peaspetsialist meediasuhete alal
Telefon: 683 5969; 502 0786
E-post: priit.rum@emta.ee

Osale arutelus

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Books 8 on uue põlvkonna äritarkvara väikestele ja keskmise suurusega ettevõtetele.

Põhipakett sisaldab kõike majandusarvestuseks esmatarvilikku võimaldades registreerida ostu ja müügitehinguid, jälgida klientide võlgnevusi ning enda võlgnevusi tarnijatele. Kõikidest sisestatud toimingutest tehakse automaatselt kanne pearaamatusse.

SmartAccounts – Raamatupidamistarkvara Sinu ettevõttele

SmartAccounts on veebipõhine raamatupidamistarkvara, mis on suunatud väikese ja keskmise suurusega uuendusmeelsetele ettevõtetele, kelle jaoks on oluline lihtsus ja kasutajamugavus. SmartAccounts raamatupidamistarkvara kasutavad nii ettevõtted, kellel on mõned kanded kuus kui ka ettevõtted, kes väljastavad sadu müügiarveid päevas.

Valdkonna tööpakkumised

Südameapteek otsib PEARAAMATUPIDAJAT

Pharma Holding OÜ

31. märts 2018

BonBon Lingerie otsib RAAMATUPIDAJAT

BonBon Lingerie OÜ

01. aprill 2018

SOCAR Trading otsib PEARAAMATUPIDAJAID

Manpower OÜ

25. märts 2018

Uudised

Tööriistad