Statistikaseaduse muudatused tõhustavad andmete laekumist

Riigikogu kiitis täna heaks statistikaseaduse muudatused, mis võimaldavad riikliku statistika andmete esitamata jätjatele ettekirjutusi teha ja sunniraha määrata. Muudatuste eesmärk on statistiliste andmete korrektsem esitamine ja seeläbi statistika usaldusväärsuse tõstmine.

„Riiklik statistika on otsekui üks peegel meie riigist ja see peab olema heas korras,” ütles rahandusminister Ivari Padar. „Lisaks tõuseb ettevõtjatele täpsemast teabest kasu, sest ka neil on majandusotsuste tegemisel vaja lähtuda kvaliteetsest statistikast.”

Muudatus annab statistikaametile ja Eesti Pangale õiguse teha ettekirjutusi andmete esitamata jätjale või moonutatud andmete esitajale, sätestab nõuded ettekirjutusele ning määratleb sunniraha ülemmäära..

Sunniraha ülemmäär on eelnõu kohaselt 30 000 krooni - see vastab riiklike statistiliste vaatlustega kogutavate andmete esitamata jätmise või moonutatult esitamise eest juriidilisele isikule määratava rahatrahvi võimalikule maksimummäärale.

Hetkel kehtiva riikliku statistika seaduse kohaselt saab andmete esitamata jätjaid karistada väärteomenetluse korras. Seni pole statistikaamet pidanud otstarbekaks väärteoasjade algatamist.

"Kuigi statistikaamet kavatseb sunniraha rakendamise võimalust vajadusel kasutada, ei ole meie peamine eesmärk andmete esitamata jätjate karistamine, vaid statistika koostamiseks vajalike andmete saamine," märkis statistikaameti peadirektor Priit Potisepp. "Kindlasti ei soovi me, et aruanded laekuksid alles siis, kui ettevõttele on sunniraha määratud. Ettevõtjad on meie koostööpartnerid ja töötame eelkõige selle nimel, et aruannete esitamine neile võimalikult mugavaks teha."

Eesti Pank kogub andmeid oma ülesannete täitmiseks vajaliku raha-, finants- ja maksebilansistatistika koostamiseks. Statistikaamet koondab statistilist infot riigi majanduse, rahvastiku, sotsiaalvaldkonna ja keskkonna seisundi ning selle muutuste kohta. Seni on statistika tegemiseks vajalike andmete laekumine näidanud langust - statistikaametile laekub õigeaegselt iga kolmas aruanne, Eesti Pangale vaid 15 protsenti aruannetest.

Eelnõu töötati välja juba eelmise aasta lõpus ja selle kiitis jaanuaris heaks ka valitsuse eelmine koosseis. Eelnõu langes Riigikogu menetlusest välja seoses X Riigikogu volituste lõppemise ja uue Riigikogu valimistega.

Seaduse jõustumine on planeeritud üldises korras 2007. aasta sügisel.

Osale arutelus

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Lihtne äritarkvara juhile

BudgetMatador on juhi töölaud ettevõtte rahaasjade haldamiseks. Rakendus optimeerib juhi ning raamatupidaja vahelist koostööd ning annab juhile mõeldud ülevaate ettevõtte finantsolukorrast.

SimplBooks – kõige lihtsam raamatupidamis-
tarkvara

SimplBooksi veebipõhine raamatupidamistarkvara on oma lihtsuse ja soodsa hinna poolest mõeldud just eelkõige väikeettevõtetele. Meid kasutab üle 2500 ettevõtte ja raamatupidaja.

Valdkonna tööpakkumised

PricewaterhouseCoopers otsib RAAMATUPIDAJAT

PricewaterhouseCoopers AS

04. veebruar 2019

Uudised

Tööriistad