Inflatsioon aeglustus ajutiselt

Statistikaameti andmetel ulatus tarbijahindade aastane kasv augustis 5,7 protsendini, mis on juuliga võrreldes 0,7 protsendi võrra aeglasem. Eurotsooni inflatsioon on kogu aasta vältel püsinud allpool Euroopa Keskpanga poolt eesmärgiks seatud 2 protsendi taset, ulatudes augustis 1,8 protsendini.

Hinnatõusu ajutine aeglustumine tulenes mootorikütuse odavnemisest ning aiasaaduste tagasihoidlikumast kallinemisest aastases võrdluses. Viimastel kuudel on aga märgatavalt kiirenenud riietuse ja jalatsite hinnatõus. Selle põhjuseks on endiselt tugev nõudlus mainitud toodete järele. Et valdavalt on tegu importkaupadega, on kodumaiste tootjate kulusurvete mõju riietuse hindadele marginaalne. Kasvavate tööjõukulude ja tugeva nõudluse tõttu on teenused aastaga kallinenud 11 protsenti. Majapidamiste kulutustele avaldab märgatavat mõju lisaks soojuse käibemaksusoodustuse kadumisele möödunud kuul toimunud toasooja kallinemine Tallinnas. Ka teistes piirkondades tõstetakse soojuse hinda lähikuudel.

Kuises arvestuses oli inflatsioon osalt hooajalistel põhjustel tagasihoidlik, ulatudes 0,1 protsendini. Suve lõpus langevad toiduainete hinnad aiasaaduste odavnemise tõttu. Ka septembris võivad toiduained samal põhjusel mõnevõrra odavneda. Ülalmainitud soojuse kallinemine tingis eluasemekulutuste tõusu augustis.

Inflatsioonikriteeriumi hindamise aluseks olev 12 kuu keskmine harmoneeritud tarbijahinnaindeks (THHI) tõusis rahandusministeeriumi hinnangul augustis 5,2 protsendini, mis ületab 2,6 protsendi võrra kolme madalaima inflatsiooniga EL liikmesriigi põhjal arvutatud inflatsioonikriteeriumi referentsväärtust.

Kui aasta esimesel poolel on põhjustasid hinnatõusu valdavalt kodumaised tegurid, siis lähikuudel tingivad hinnatõusu kiirenemise väliskeskkonnast tulenevad mõjud. Et möödunud aasta septembris–oktoobris odavnesid märkimisväärselt mootorikütuste hinnad, toob see lähikuudel madala võrdlusbaasi tõttu kaasa kiirema inflatsiooni. Oma mõju on ka maagaasi sisseostuhindade olulisel tõusul, mis kergitab soojuse hinda. Seetõttu võib inflatsioon aasta viimastel kuudel ületada 7 protsendi taseme.

Osale arutelus

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Profit - lihtne ja funktsionaalne majandustarkvara

Profit on lihtne, aga funktsionaalne äritarkvara, mis sobib nii väike- kui suurettevõtetele. Tarkvara katab tüüpilise ettevõtte igapäevased vajadused tänu erinevatele moodulitele, mis on omavahel täielikult integreeritud. Kõik toimingud (va kiire jaemüük) tehakse samas programmis.

Standard ERP on integreeritud äritarkvara keskmistele ja suurtele ettevõtetele.

Standard ERP ühendab endas traditsioonilise ettevõtte ressursiplaneerimise (ERP) ja kliendihalduse (CRM) kõrval laialdasel hulgal erilahendusi lähtuvalt ettevõtte spetsiifikast ning vajadustest.

Valdkonna tööpakkumised

Trendsetter Europe otsib PEARAAMATUPIDAJAT

Trendsetter Europe OÜ

03. mai 2018

KAITSELIIDU PEASTAAP otsib VANEMRAAMATUPIDAJA

Eesti Kaitseväe Värbamiskeskus

02. mai 2018

Vaklak otsib PEARAAMATUPIDAJAT

Tammiste Personalibüroo OÜ

06. mai 2018

Uudised

Tööriistad