Valitsus kinnitas ministeeriumide ja riigikantselei 2006. aasta majandusaasta aruanded

Valitsus kinnitas ministeeriumide ja riigikantselei 2006. aasta majandusaasta aruanded ning tegi ministritele ja riigisekretärile ülesandeks kõrvaldada neis ilmnenud puudused.

„Võin öelda, et riigi raamatupidamine Eestis on maailmatasemel” ütles rahandusministeeriumi asekantsler Kalle Kukk. „Kindlasti aitaks seda veelgi tõhustada raamatupidamise edasine tsentraliseerimine ministeeriumide valitsemisalades.”

2006. aastal vähenes raamatupidamisüksuste arv 55 võrra 320ni ning eesmärk on jõuda 2008. aastaks 187 üksuseni. Selle tulemusena peaks riigi raamatupidamise kvaliteet veel paranema. „Raamatupidamise kõrval vajab järele aitamist ministeeriumide tegevusaruannete koostamise ja nende auditeerimise sisukus, kuigi ka siin on viimase aastaga tehtud märgatavaid edusamme. Samuti on vaja tõsta üldist mõistmist siseauditi funktsiooni tähtsusest,” rõhutas asekantsler.

Kuke sõnul on oluline, et prioriteetsete auditivaldkondade määratlemine, puuduste kõrvaldamiseks soovituste andmine ja nende täitmise jälgimine toimuks vabariigi valitsuse tasandil. Samuti tuleb tähelepanu pöörata sellele, et ministeeriumides oleks tagatud piisav siseauditi ressurss ja tõhus korraldus, lisas ta.

Aruannete põhjal on siseaudit tuvastanud vajakajäämisi peamiselt põhivara arvestuse, inventeerimise, varade võõrandamise ja rendile andmise, riigihangete korraldamise, raamatupidamisarvestuses tulude-kulude kajastamise ning riigivara registris varade kajastamisega. Majandusaasta aruande auditi raames tuvastatud puuduste osas tegi valitsus ministeeriumidele ja riigisekretärile ülesandeks tugevdada asutuste sisekontrolli süsteeme.

Rahandusministeerium peab vajalikuks juhtida tähelepanu riigieelarvest tehtavate eraldistega seonduvale. Rahandusministeeriumi poolt läbi viidud kontrolli tulemusena selgus, et mitmes ministeeriumis puudub raha eraldajal ülevaade, kas saaja on sama tegevuse jaoks saanud vahendeid ka teistelt asutustelt. Lisaks ilmnes, et järelevalve eraldatud raha kasutamise üle pole kohati tõhus, selle taotlemine läbipaistev ja piisavalt põhjendatud ning kohati ei nõutud eraldise saajatelt tagasi mittesihipäraselt kasutatud ja kasutamata jäänud vahendeid. See valdkond vajab nii eelarve planeerijate, eraldise kasutamise lepingute sõlmijate kui ka järelevalve teostajate, sealhulgas siseaudiitorite teravdatud tähelepanu.

"Pean oluliseks teha jätkuvalt tööd riigi rahanduse kvaliteedi parandamise nimel,” ütles Kukk. „Selleks on rahandusministeerium välja töötamas kontseptsiooni riigieelarve muutmiseks tekkepõhiseks ja tulemuste saavutamisele suunatuks, valmimas on kohaliku omavalitsuse üksuste finantsjuhtimist ja maksejõuetust reguleerivad seaduseelnõud ning töötatakse välja siseaudiitorite kvalifikatsiooni tagamise põhimõtted."

Osale arutelus

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Lihtne äritarkvara juhile

BudgetMatador on juhi töölaud ettevõtte rahaasjade haldamiseks. Rakendus optimeerib juhi ning raamatupidaja vahelist koostööd ning annab juhile mõeldud ülevaate ettevõtte finantsolukorrast.

Majandustarkvara RAPID

Tarkvaraga RAPID saate korraldada keskmise või väikese ettevõtte raamatupidamise ja majandusarvestuse - laoarvestus, palgaarvestus, teenindus, üüriarvestus, jm. RAPIDi tasuta versiooniga saab töö tehtud üksikettevõtja, alustav ettevõte või mittetulundusühing.

Valdkonna tööpakkumised

PLAYTECH ESTONIA OÜ is hiring a SENIOR ACCOUNTANT in Tartu

Playtech Estonia OÜ

04. jaanuar 2019

Uudised

Tööriistad