Anne Raudsaar: „Raamatupidaja töö vajab rahulikkust.“

Tartu
Teaduspargi pearaamatupidaja Anne Raudsaar tõdeb, et tunneb
töö üle rõõmu alati, kui tööresultaat
täpsuseni klapib ja finantsaruanne on korralikult valmis.

Anne kohta võiks öelda, et igast tema olemise hetkest õhkub korralikkust, väljapeetust ja viisakust. Raamatupidajalikkust. Ausalt öeldes ei olegi varem viibinud nii hästi korraldatud raamatupidamissüsteemi keskel, nagu on Anne Raudsaare kontoris Tartus Riia maantee lõpus, Teaduspargi uue Inkubatsioonikeskuse oranzhika hoone teisel korrusel.

Anne on paigutanud kõik vajalikud dokumendid ja erinevate projektide finantsaruannete ja kuludokumentide koopiad rohkem kui poolesaja rohelise, halli, punase – ja mis iganes värvides kaustade vahele. Enam-vähem täpselt teab ta, kus kandis mõni dokument asub. Ja kui neid kaustu uurida, kohtab seal piinlikku täpsust. Lihtsalt fantastiline!

Tundub, et pearaamatupidaja amet on Anne jaoks kui loodud. Seni on tal õnnestunud oma tööd teha ilma märgatavate apsakatega. Ta kasvõi võtab tööpäevadele lisa vabast ajast ning kulutab õhtuseid või puhkepäevaseid tunde, peaasi, et finantsaruanded ja paberimajandus õigesti klapiks.
"Oleme püüdnud anda parimat. Kontrollime kõik dokumendid põhjalikult üle, et aruanded läheksid teele vigadeta," tõdeb Anne, kel on eelmisest aastast kontoris raamatupidaja Külli Purreti näol püsiv abiline. Seni tegi Anne sihtasutuse Tartu Teaduspargi raamatupidamist peamiselt ainuisikuliselt. Kuid ka vigadeta!
"Raamatupidamine vajab minu meelest rahulikkust, selle töö juures kiirustada ei tohi,“ tõdeb Anne. „Kui eelnevalt kulutad rohkem aega, viimistled dokumendid korralikult ja vigadeta, ei ole ka audiitoril vigasid, mida avastada.“

Sihtasutuse eripärad

Tartu Teaduspark loodi munitsipaalettevõttena Tartu linna poolt 1992. aastal. Aktiivsem tegevus hoogustus 1993. aastast. Septembris 1993 asus Anne Teadusparki tööle bilansivõimelise raamatupidajana. Tema töö oli juba siis pearaamatupidaja vääriline, ehkki ametinimetus oli esialgu raamatupidaja.

1997. aastast kadusid ära munitsipaalettevõtte vormid. Teaduspark vormus linna, riigi ja Tartu Ülikooli toetusel sihtasutusena, üha enam hakkas Teaduspargiga liituma teaduse- ja tehnoloogiaarengule suunatud ettevõtted.

Tegelikult ongi SA Tartu Teaduspargi tegevuse eesmärk teadus- ja tehnoloogiamahukate ettevõtete loomise, arendamise ja nende innovatsioonitegevuse toetamine, pakkudes sellistele ettevõtetele infrastruktuuri ja äriarendamisteenust.

Eelmise aasta lõpp oli Teaduspargi jaoks suurejoonelisemaid aegu, sest detsembris avati uus Inkubatsioonikeskus, kus tänases päevas on rentnikke erinevate firmade näol 25 ringis. Vanas Teaduspargi keskuses, mis asub Inkubatsioonikeskusest pisut kaugemal, on rentnikke umbes 35.

„Meie sihtasutuse raamatupidamises on seega kaks poolt. Üks on kinnisvara arvestuse pool, millega tegelen peamiselt ise. Teine on projektidega seotud aruandlus, millega tegeleb suuremas osas Külli.“

Sihtasutusena eksisteerimise peamine eripära on see, et SA saab projektide kaudu esitada sihtotstarbelisi taotlusi toetusrahadele, mis toetavad sihtasutuse arengut kohapeal. Teaduspargi puhul on projektide eesmärk leida sihtfinantseeringuid, mis võimaldaksid soodsamaid arengutingimusi teadus- ja tehnoloogiamahukate ettevõttete jaoks.

Projektijuht koostab projekti, taotledes raha näiteks Euroopa Liidu või Eesti riigi toetusprogrammidest. Kui projekt saab positiivse vastuse, tekib projektile eelarve, mille andmed saadetakse Teaduspargi raamatupidamisse.

Edasi läheb juba raamatupidaja tööna projektide aruandluse pidamine – erinevate kulude arvestamine iga projektipõhiselt eraldi ning lõppkokkuvõttes projektide finantsaruandluse koostamine ja esitamine finantseerijatele.

Raamatupidamisprotsessi tegi keerulisemaks fakt, et teatud hetkest oli vajalik vähemasti Euroopa Regionaalarengu Fondide projektide Interreg IIIA ja Interreg IIIC raames lisaks finantsaruandlusele esitada projektiaruandega ka kuludokumendid. Siinkohal lisab Anne, et alates 2004. aastast ongi tema dokumentide „ladu“ ja kaustad kogunema hakanud. Kuludokumentidest ja finantsaruannetest tehakse endalegi igaks juhuks koopiad, mida säilitada.

„Ühesõnaga – nagu on poolnaljaga kombeks öelda – ka meie toodame kõvasti paberit! Interreg projektide raames teeme aruandlust kaks korda aastas. See on meie töös periood, kus kipub vägisi viiest päevast nädalas ja kaheksast töötunnist päevas väheks jääma,“ muigab Anne. „Kuid samas vaid tõesti suuremahuline töö suudab tagada finantseerijatele kvaliteetse aruande esitamise.“

Oma töös kasutavad Anne ja Külli palju MS Excelit, raamatupidamisprogrammidest Hansa SBE riigitarkvara versiooni. SA Tartu Teaduspark on riigiraamatupidamise kohuslane, organisatsiooni juured on ju Eesti riigi, Tartu Ülikooli ja Tartu linna loodud.

Tööst puhkamine ja hobid

Iga raamatupidaja, kes oma tööd vähegi armastab, annab enamasti töös maksimumi. Nii ka Anne. Kuid iga töötaja vajab ka puhkust.

Anne tõdeb, et tema suurim puhkus ja tööpingete maandus on siis, kui on vähegi mahti sõita maale, vanemate tallu ja seal mõnusat maatööd arendada.

„On inimesi, kellele maatöö väga sobib ja annab energiat, ja on neid, kellelt maa justkui võtab energiat. Mina kuulun esimeste hulka. Suudan just maal olles tõeliselt puhata ja end laadida. Kui olen linnast väljas, looduses, ja saan kasvõi heina teha või kartuleid võtta, tunnen, et see ongi mu hobi ja puhkus korraga. Maaelu on nii südamelähedane. See tasakaalustab mind.“

Kui küsida Annelt tema soovi tulevikuks, on see seotud siiski ennekõike töö ja tema tööandja Teaduspargiga. Ta soovib ettevõttele helget tulevikku! „Soovin, et meie sihtaasutusel läheks hästi. Kui firma on heal majanduslikul järjel, on ka raamatupidajal oma töös kindlustunne. Soovin, et tulud ja kulud oleksid meil jätkuvalt vastavuses ja rahaline seis normaalne!“


Osale arutelus

  • Aive Antsov

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Vabaned rutiinsest paberitööst ja saad pühendada oma aja inimestele!

Me usume, et tarkvara peab kiirendama ja lihtsustama tööd ning vältima inimlikke vigu. Et seda saavutada palgaarvestuses, on mõistlik teha arvestus samas programmis, kus on selle aluseks olevad andmed – palk, koormus, puhkused, haiguslehed, lisatasud, töögraafikud jne.

Majandustarkvara RAPID

Tarkvaraga RAPID saate korraldada keskmise või väikese ettevõtte raamatupidamise ja majandusarvestuse - laoarvestus, palgaarvestus, teenindus, üüriarvestus, jm. RAPIDi tasuta versiooniga saab töö tehtud üksikettevõtja, alustav ettevõte või mittetulundusühing.

Valdkonna tööpakkumised

PLAYTECH ESTONIA OÜ is hiring a SENIOR ACCOUNTANT in Tartu

Playtech Estonia OÜ

04. jaanuar 2019

Uudised

Tööriistad