Valitsus kiitis maksumuudatused heaks

Valitsus andis heakskiidu valitsusleppes sätestatud tulumaksumuudatustele - aastaks 2011 tõuseb maksuvaba tulu 3000 kroonini kuus ja tulumaksu määr alaneb 18 protsendile. Samuti soovib valitsus kehtestada järgmisest aastast täiendava maksuvaba tulu alates pere esimesest lapsest.

Riigieelarve tulusid vähendab maksuvaba tulu tõstmine järgmisel aastal umbes 350 miljoni võrra. Et eelmise valitsuse poolt seadustatud tulumaksumäära üheprotsendiline vähenemine tuleval aastal vähendab maksutulusid veel 965 miljonit krooni, laekub riigieelarvesse järgmisel aastal 1,32 miljardi võrra vähem tulumaksu. 2009. aastal vähendavad tulumaksumäära vähenemine ja maksuvaba tulu tõus eelarvetulusid 1,8 miljardi krooni võrra. Lisaks vähendab 2009. aastal maksulaekumist ligikaudu miljardi krooni võrra täiendav maksuvaba tulu alates esimesest lapsest.

"Nagu kokku leppisime – maksuvaba tulu tõuseb ja tulumaksu määr väheneb," rääkis rahandusminister Ivari Padar. "Samas peame vajalikuks tõsta mõningaid aktsiisimäärasid ja seda mitmel põhjusel. Esiteks peame silmas rahva tervist, teiseks keskkonnahoidu ning kolmandaks eurole üleminekut, mille oleme endile sihiks seadnud. Mõistlik on kõik need sammud, mida Euroopa Liiduga ühinedes lubasime, kohe ära teha. Siis ei takista need meil eurole üleminekut ajal, kui inflatsioonikriteeriumi täitmine on käeulatuses,” selgitas Padar.

Valitsuse poolt heaks kiidetud kava kohaselt tõuseb järgmisel aastal EL miinimumtasemele tubakaaktsiis ja kerkib ka alkoholi aktsiisimäär. "Tubaka ja alkoholi aktsiisimäärade tõstmine on ennekõike seotud tervistlaastavate harjumuste laia levikuga Eestis,” toonitas rahandusminister Ivari Padar. ”Aktsiisimäärade kasv toob kaasa tubakatoodete ja alkoholi hinnatõusu, see aga aitab pidurdada tarbimise kasvu.”

Alkoholiaktsiisi määrasid on viimase kaheksa aasta jooksul tõstetud vaid 5 protsenti, inflatsioon on selle aja jooksul olnud aga 33,6 protsenti. Ka on sissetulekud suurenenud oluliselt rohkem kui alkoholi hind. „Nii tarbimise pidev kasv kui suured erinevused üldise hinnatõusu ja alkoholiaktsiisi määrade tõstmise vahel viitavad sellele, et on aeg neid maksumäärasid tõsta,” selgitas rahandusminister.

Plaani kohaselt tõusevad järgmisel aastal ka mootorikütuste aktsiisimäärad ning elektrienergiale kehtestatakse aktsiis 5 senti kilovatt-tunni kohta. Elektri aktsiisiga maksustamise kohustuse võttis Eesti EL liitumisleppega. Et aktsiisi kehtestamise järel ei pea elektri tootja enam riigile maksma süsinikdioksiid saastetasu, siis tarbija jaoks sellest tulenevat elektri hind ei tõuse.

Aktsiisimuudatused tooksid järgmisel aastal riigieelarvesse täiendavalt 2,2 miljardit krooni ning aastal 2009. aastal 1,6 miljardit krooni.

"Tulumaksumuudatustel, mis jätavad inimestele rohkem raha kätte, on küll märkimisväärne mõju riigieelarvele, ent aktsiisitõusud toovad osa sellest rahast riigieelarvesse tagasi ja riik saab seda kasutada inimeste elu parandamiseks," toonitas rahandusminister. „Valitsuse töötsükkel pole üks, vaid neli aastat - ehkki tuleval aastal kasvavad riigi maksutulud harjumuspärasest rohkem, vähenevad riigi tulud nelja aasta peale kokku enam kui nelja ja poole miljardi krooni võrra. Kõige olulisem on aga, et muutub maksude struktuur – võtame üha enam suuna raiskava ja tervist kahjustava tarbimise maksustamisele, selle asemel et tööjõudu maksustada,” rääkis rahandusminister.

Osale arutelus

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Innovatiivne ja suurte võimalustega Microsoft Dynamics NAV

Keskmistele ja suurtele ettevõtetele mõeldud Dynamics NAV on Microsofti majandustarkvaradest globaalselt enim müüdud ja kiiremini arenev lahendus, mida on viimasel kümnendil jõuliselt arendatud.

Veebipõhine Microsoft Dynamics NAV majandustarkvara terviklahendus

Tänapäeva ettevõtete väljakutseks on pidev ärikeskkonna muutumine. Majandus- või äritarkvara peab seejuures olema paindlik, kasvama koos ettevõttega. Samas tuleb koguda ja vaadata oma andmeid täiesti uuel viisil, et teha tuleviku otsuseid, mitte konstateerida minevikku. Majandustarkvara peab olema kaasaegne, hästi integreeritud ja aitama tööaega kokku hoida.

Valdkonna tööpakkumised

Taxify is looking for an ACCOUNTANT

Taxify OÜ

30. mai 2018

BonBon Lingerie otsib RAAMATUPIDAJAT

BonBon Lingerie OÜ

26. mai 2018

PLM GRUPP EESTI OÜ is looking for ACCOUNTANT

Manpower OÜ

06. juuni 2018

Uudised

Tööriistad