Eesti ettevõtete keskmine maksetähtaeg on pikenenud

Krediidiinfo ASi iga-aastasest krediidipoliitika turu-uuringust selgub, et eelmise aastaga võrreldes on Eesti ettevõtete keskmine maksetähtaeg pikenenud 4 päeva võrra 17 päevani.

Maksetingimuste leebemaks muutumisel mängib olulist rolli ettevõtete maksekäitumine. Kuna 88% firmadest on klientide maksetavadega rahul, siis venivad maksetähtajad Eestis järjest pikemaks ning hakkavad järele jõudma Põhja-Euroopa riikide keskmistele maksetähtaegadele.

Maksekäitumine omakorda sõltub võlglastega tegelemise määrast – mida rohkem pööravad ettevõtted tähelepanu võlgu jäänud klientidele, seda paremad on maksetavad. Uuringu tulemused näitavad, et 98% Eesti ettevõtetest tuletab makseviivituses klientidele meelde maksetähtaja möödumist, seega tegelevad ettevõtted järjest enam võlgade järelevalvega.

Kõige sagedamini kasutatakse võlgu jäänud klientide korrale kutsumiseks krediidi sulgemist, viiviste lisamist ning maksetähtaegade lühendamist (vastavalt 60%, 36% ja 24% ettevõtetest). Oluliselt on kasvanud Ametliku Maksehäireregistri kasutamine klientide distsiplineerimise eesmärgil. Võlainfot lisab maksehäireregistrisse viiendik ettevõtetest.

Üheks iseloomulikuks jooneks Eesti ettevõtete krediidijuhtimises on laiaulatuslik IT-lahenduste kasutamine ning krediidiprotsesside automatiseerimine. Sellest annab tunnistust krediidiotsuste tegemise kiirus – üle poole ettevõtetest teeb krediidiotsuse 1-3 päevaga, kohe antakse krediidivastus ligi kolmandikus ettevõtetes.

Kõige sagedamini tehakse Eestis krediidiotsuseid maksuvõla ja maksehäireregistris oleva info baasil. Oluliselt on suurenenud eraisikute tausta uurimine, näiteks äsja asutatud ettevõtete krediidiriskide hindamisel võetakse muu info puudumisel arvesse juhatuse liikmete tausta.

Krediidiinfo AS on Baltimaade juhtiv krediidiinformatsiooni koguja, töötleja ja vahendaja, kelle põhiülesandeks on ettevõtete finantsriskide maandamine. Alates 2006. aasta oktoobrist kuulub Krediidiinfo maailma suurima infoteenuste pakkuja Experian Groupi ettevõtete hulka. Experian tegutseb enam kui 30 riigis üle maailma ning annab tööd 12 500-le inimesele.

Osale arutelus

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

TAAVI PALK – parim valik kõigile palgaarvestajaile

Töötasude arvutamist ja maksustamist puudutava seadusandluse igaaastane muutumine ja uute peensuste jätkuv lisandumine on palgaarvestusest teinud ühe komplitseerituma valdkonna finantsarvestuses.

Kiire ja lihtne aruandlus ja palgaarvestus

Raamatupidamistarkvaraga AccountStudio muudad aruannete koostamise ja palkade arvestamise kordades lihtsamaks ja kiiremaks.

Valdkonna tööpakkumised

Replace otsib RAAMATUPIDAJA-LAOARVESTAJAT

Replace OÜ

23. aprill 2018

Uudised

Tööriistad