Enriko Aav: efektiivsuse avalikus sektoris tagab oma klientide tundmine

Maksu- ja Tolliameti peadirektor Enriko Aav tutvustas Pärnu Finantskonverentsil esmakordselt avalikkuse ees efektiivsuse mudelit Maksu- ja Tolliametis. Aava sõnul pole teenuse parem kvaliteet ja efektiivne tegevus ainult erasektori olulised tegutsemispõhimõtted - kulude kontroll ning protsesside lihtsustamine avalikus sektoris tagab asutuse usaldusväärsuse ning täidab ühiskonna ootusi.

"Avaliku sektori tegevuse hindamine on palju keerulisem kui eraettevõttes, kus eesmärk on turgu hõivata ja kasumit maksimeerida. Avaliku sektori tegevuse kirjeldamiseks jääb pelgalt kahest numbrist väheseks. Lisaks rahale peab maksuhaldur arvestama kaudsete mõjudega ning ka sellega, mida ühiskond avaliku sektori organisatsioonilt ootab. Maksu- ja Tolliameti tegevuse kasu on lisaks kogutud maksutulule ka ausa konkurentsi ja siseturvalisuse tagamine ning laiemalt võttes usalduse tagamine riigi vastu tervikuna, " ütles Aav.

Enriko Aav ütles, et maksuhaldur keskendub maksimaalse efektiivsuse saavutamisele läbi kliendi vajadustele orienteeritud tööprotsessi. Põhimõte, millest lähtume on see, et kõik kliendid on võrdsed, kuid erinevate vajadustega. "Maksumaksjate võrdne kohtlemine ei tähenda nende ühesugust kohtlemist. Kliendile orienteerumisel tuleb arvesse võtta ka tema vajadused, motivatsiooniseisundit ja huvisid," rõhutas Aav.

Kliendikeskne tegutsemispõhimõte annab maksuhaldurile võimaluse suunata oma ressursse selgelt ja säästlikult. Aav ütles, et 90ndatest aastatest on veel meeles suur hulk menetlusi, mis lõpule ei jõudnudki. “Püüame oma protsessid ja tegevusloogika üles seada usaldusele. Kui inimene usaldab maksuhaldurit, siis maksab ta ka paremini makse ja nii kulutame ühe kogutud krooni kohta ka kõige vähem raha. ” Ka maksude laekumise dünaamika kinnitab usaldusväärsuse kasvu – maksulaekumine on kasvanud majandusest kiiremini. Möödunud aastal kulus Maksu- ja Tolliametil oma tegevuse korraldamiseks 0,82 protsenti kogutud maksutulust. Partneritelt saadud info kohaselt on samad näitajad Hollandis 2,5 protsenti, Lätis 1,47 protsenti ning Suurbritannias 1,11 protsenti.

Kliendigrupipõhises töömudelis on amet kliendid jaganud 4 gruppi, kus alt üles grupis olevate isikute arv väheneb väiksema maksukuulekuse suunas. Maksuhalduri tegutsemispõhimõtted ning lähenemine on kliendigrupiti erinev, vastavalt kliendi ootustele ja vajadustele või seonduvatele probleemidele. Näiteks on maksuhalduri ülesanne teha maksude maksmine võimalikult mugavaks neile klientidele, kes oskavad ja tahavad maksuseadusi täita. Klientidele, kes küll soovivad seadusi täita, ent mingil põhjusel seda teha ei oska, on maksuhalduri lähenemispõhimõtteks informeerimine, juhendamine ning võimaluse pakkumine vead parandada. Kui kliendid maksuseadusi täita ei soovi, on maksuametil kohustus kasutada sunnimeetodeid.

Maksu- ja Tolliameti kliendipüramiidi kuuluvad grupid on:

1. Kliendid, kes tahavad ja oskavad makse maksta ja täita maksuseadusi.

2. Kliendid, kes kuuluvad gruppi "tahan, aga ei oska".

3. Kliendid, kes kuuluvad gruppi "oskan, aga ei taha".

4 . Kliendid, kes ei soovi seadusi täita.

Kokkuvõtvalt võib öelda, et kliendi vajadustest lähtuvate lahenduste kasutamine aitab kaasa ameti ressursside efektiivsemale kasutamisele ning järgmiseks tasandiks saab olla juba maksumaksjate endi aktiivsus võrdsete tingimuste tagamisel.

Osale arutelus

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Veebipõhine Microsoft Dynamics NAV majandustarkvara terviklahendus

Tänapäeva ettevõtete väljakutseks on pidev ärikeskkonna muutumine. Majandus- või äritarkvara peab seejuures olema paindlik, kasvama koos ettevõttega. Samas tuleb koguda ja vaadata oma andmeid täiesti uuel viisil, et teha tuleviku otsuseid, mitte konstateerida minevikku. Majandustarkvara peab olema kaasaegne, hästi integreeritud ja aitama tööaega kokku hoida.

Innovatiivne ja suurte võimalustega Microsoft Dynamics NAV

Keskmistele ja suurtele ettevõtetele mõeldud Dynamics NAV on Microsofti majandustarkvaradest globaalselt enim müüdud ja kiiremini arenev lahendus, mida on viimasel kümnendil jõuliselt arendatud.

Valdkonna tööpakkumised

VOLVO ESTONIA OÜ otsib RAAMATUPIDAJAT

M-Partner HR OÜ

29. juuni 2018

EUROAPTEEK otsib PEARAAMATUPIDAJAT

Fontes PMP OÜ

04. juuli 2018

Uudised

Tööriistad