Eesti Maa- ja Majaomanike Liidust ja selle asutajast Aare Pällinist

Tallinnas tegutseb üks omapärane
liit nimega Eesti Maa- ja Majaomanike Liit, mille juhatuse esimees ja
asutaja on Aare Pällin. Kuna tegelikkuses on sellest liidust
väga vähe infot, oligi mõte uurida liidu tegevust ja
põhimõtteid lähemalt. Sest maa- ja majaomanikke,
keda liit oma nime poolest võiks teoreetiliselt puudutada, on
Eestis väga palju. Ja kindlasti on neid ka raamatupidajate
hulgas.

Aare Pällini sõnul hõlmab Eesti Maa- ja Majaomanike Liit üsna kitsast, kuid siiski Eesti riigile olulist valdkonda – nimelt maa- ja kinnisvaraomandiga seotut ja antud valdkonnas inimestele probleemide lahendamisel toeks olemist. Näiteks pakub liit spetsiaalset õigusalast nõustamist. Kui kellelgi on probleeme ehitusõigusega, kinnistute sihtotstarbe muutmisega või erinevate maa-alade vahetamisega, võib liit asuda appi.

Tegelikult tundub, et nii-öelda „juura-värk“ on sel alal ääretult peen. Pällin on sellega nõus – antud valdkond nõuab väga detailset ja kontsentreeritud lähenemist ja arusaamist, kuid seni on suudetud paljusid inimesi ka aidata, näiteks halduskohtutes esindades.

„Töö antud liidu all on mulle üks eneseteostusvõimalus,“ räägib Pällin, kes on tegelenud põllumajandusliku õiguse ja kinnisvaraõigusega aastast 1988. „Esimene töökoht oligi mul tol ajal põllumajandusettevõttes,“ tõdeb ta.

Viljandi Talupidajate Liidus töötades aastatel 1989-1991 nägi Pällin esimest korda, milliseid probleeme on paljudele inimestele tinginud maa- ja varade tagasi saamisega seotud asjaajamised.

„Ja osad probleemid kestavad siiamaani, sest Eesti vabariigi omandireform on veninud koguni 15 aasta peale, see on kulutanud paljude inimeste närve ja ajanud tülli suguvõsasid ja osadele pakkunud kummalisi rikastumisviise.“

Pällin tõdeb, et kohtualased vaidlused on läinud üha keerukamateks, sest tagastamis-pärimisküsimustele lisaks on juurde tulnud mitmed probleemid riigi- ja omavalitsusasutustega.

„Hämmastav on, et kavandatakse igasuguseid üle-Euroopalisi projekte, kuid samas on unustatud Eestis taastekkinud eraomandite küsimused väga paljudes aspektides,“ möönab Pällin. „See, et maaomanike arvamusi ja vajadusi tuleks kohelda võrdväärsete partneritena meie riigis väga paljude teiste institutsioonidega – ka see on unustatud.“

Samas leiab ta, et kuna maaomand on Eesti riigis isegi paljusid suguvõsasid tülli ajanud, võiks ja peaks maaomandi küsimused olema palju rohkem riikliku tasandi probleem. „Oleme püüdnud lahendada ligi 500 juhtumit oma tegevusaja jooksul. Liit tegutseb aga juba aastast 2001.“

Eesti Maa- ja Majaomanike Liit koondab lisaks juhatuse esimehele ja sekretärile paljusid liikmeid, kellest osad on jõudnud liidu liikmeteks just selle kaudu, et saanud liidult abi oma probleemile. „Vajadusel anname ka interneti kaudu nõu ja küsijaid jätkub,“ tõdeb Pällin.

Kuid kuna lugu antud liidust on raamatupidamisinimestele suunatud, tuli jutuks ka liidu raamatupidamine. Selgus, et raamatupidajat sellel liidul (veel) ei ole. „Raamatupidamises kasutame audiitorbüroo teenuseid, kes on tuntud firma ja seni oleme selle büroo tööga rahule jäänud,“ räägib Pällin. „Liidu sekretär süstematiseerib raamatupidamisalased dokumendid ning audiitorbüroo korraldab raamatupidamise ja aruandluse – seni on antud süsteem toimunud.“

Kuna liidul on põhikirjajärgne kohustus anda liidu liikmetele aru liidu tegevusest ja arengust, sealhulgas raamatupidamisest, näeb Pällin liidu raamatupidamise korrashoidu ääretult olulise nüansina. Ja tõepoolest – liidu koosolekutel räägitakse ka liidu raamatupidamise teemadel.

Liidu liikmed on inimesed erinevatelt elualadelt. „Neid inimesi liidab õigusalane küsimus, mis on seotud vara tagasi saamisega, kuid veel mitmeid teisedki aspektid on olulised.“

Erialadesse kuulumiselt on liidu liikmed väga mitmekesised – näiteks on nii inglise filolooge kui ka turvatöötajaid. Aeg-ajalt korraldab Eesti Maa- ja Majaomanike Liit oma valdkonnas olulisi konverentse. „Oleme osalenud ka nelja seaduse välja töötamisel, näiteks kinnisasja sundvõõrandamise seaduse osas osalesime Riigikogu kooskõlastamise ringis ja meie arvamust võeti ka kuulda.“

Osale arutelus

  • Aive Antsov

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Vabaned rutiinsest paberitööst ja saad pühendada oma aja inimestele!

Me usume, et tarkvara peab kiirendama ja lihtsustama tööd ning vältima inimlikke vigu. Et seda saavutada palgaarvestuses, on mõistlik teha arvestus samas programmis, kus on selle aluseks olevad andmed – palk, koormus, puhkused, haiguslehed, lisatasud, töögraafikud jne.

SimplBooks – kõige lihtsam raamatupidamis-
tarkvara

SimplBooksi veebipõhine raamatupidamistarkvara on oma lihtsuse ja soodsa hinna poolest mõeldud just eelkõige väikeettevõtetele. Meid kasutab üle 2500 ettevõtte ja raamatupidaja.

Valdkonna tööpakkumised

PricewaterhouseCoopers otsib RAAMATUPIDAJAT

PricewaterhouseCoopers AS

04. veebruar 2019

Uudised

Tööriistad