Maksutagastusnõude aegumine

Riigikohtu halduskolleegiumi 5. veebruari 2007. a otsus (haldusasi nr 3-3-1-89-06) selgitas maksutagastusnõude aegumist.

Maksukorralduse seaduse (edaspidi MKS) § 33 sätestab: „Maksumaksjal, kes on tasunud maksuseaduses ettenähtust suurema maksusumma, on õigus kolme aasta jooksul enammakse tekkimise päevast arvates taotleda maksuhaldurilt enammakstud summa tagastamist või tasaarvestamist.”

Lähtudes seaduses esitatud 3-aastasest tagastusnõude aegumistähtajast on maksuhaldur keeldunud selliste tagastusnõuete rahuldamisest, mis on esitatud pärast kolme aasta möödumist alates enammakse tegemisest või tekkimisest (näiteks deklaratsiooni muudatuste korral).

Eespool nimetatud kohtuasjas asus aga Riigikohus seisukohale, et enammakse tagastamiseks võib maksukohustuslane esitada nõude tähtajatult. Riigikohus leidis, et MKS § 33 ei täpsusta, kas kolme aasta jooksul tuleb üksnes tagastusnõude olemasolust maksuhaldurit teavitada või tuleb sama tähtaja jooksul ka nõuda tagastusnõude täitmist. Seega peab nimetatud tähtaja jooksul maksukohustuslane vaid teavitama maksuhaldurit tagastusnõudest, st tegema maksuhaldurile teatavaks andmed enammakse kohta, millest maksuhalduril varem teave puudus. See tähendab, et kui maksuhaldur teeb esitatud maksudeklaratsiooni alusel enammakse kande, siis ei ole maksukohustuslasel vaja enammaksest maksuhaldurit enam täiendavat teavitada. Sellisel juhul ei kuulu kolmeaastane aegumistähtaeg kohaldamisele ei teavitamise aga tagastusnõude esitamise suhtes. Teavitamise suhtes saab aegumistähtaega kohaldada siis, kui maksukohustuslane soovib parandada juba esitatud deklaratsiooni ja parandusega tekiks enammakse. Sellisel juhul saaks paranduse teha üksnes kolme aasta jooksul alates algse deklaratsiooni esitamise tähtpäevast.

Riigikohtu seisukoha kohaselt peab riik kohustatud isikuna olema valmis täitma tuvastatud tagastusnõuet mistahes hetkel, mil õigustatud isik avaldab soovi oma nõuet realiseerida.

Samas möönis Riigikohus, et tagastusnõude täitmise aegumine on siiski põhimõtteliselt lubatav, kuid selleks tuleks kehtivat maksukorralduse seadust muuta. Seejuures ei tohiks tagastusnõude täitmisel kehtida lühem aegumistähtaeg kui on kehtestatud maksuhalduri poolt siduvalt tuvastatud maksuvõla sissenõudmise aegumisele, milleks on MKS § 132 lg 1 kohaselt praegu seitse aastat.

Selle Riigikohtu lahendi alusel võib üles kerkida samasugune küsimus, kui 1. juulini 2002. a kehtinud maksukorralduse seaduse alusel määratud intresside põhiseadusvastaseks tunnistamise järgselt - kas isikud, kelle tagastusnõude täitmisest on maksuhaldur varem keeldunud, viidates 3-aastasele tagastusnõude aegumistähtajale, võivad nüüd sellise nõude uuesti esitada või on selline õigus üksnes neil isikutel, kes on maksuhalduri otsuse vaidlustanud.

Soovitame kõigil maksumaksjatel aktiivselt analüüsida enammakstud summade tagastamise võimalusi Riigikohtu pretsedendi valguses.

Täiendav informatsioon: partner Priit Lätt (priit.latt@glimstedt.ee) või maksujurist Rainer Eidemiller (rainer.eidemiller@glimstedt.ee).

Osale arutelus

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

e-arveldaja – raamatupidamise tarkvara alustavale ja väikeettevõtjale (esimene aasta tasuta)

e-arveldaja on veebipõhine tarkvara, mis sobib hästi just alustavale ja väikeettevõtjale, aga ka mittetulundusühingule ning sihtasutusele. Sellel on tänaseks juba üle 6 000 kasutaja.

SmartAccounts – Raamatupidamistarkvara Sinu ettevõttele

SmartAccounts on veebipõhine raamatupidamistarkvara, mis on suunatud väikese ja keskmise suurusega uuendusmeelsetele ettevõtetele, kelle jaoks on oluline lihtsus ja kasutajamugavus. SmartAccounts raamatupidamistarkvara kasutavad nii ettevõtted, kellel on mõned kanded kuus kui ka ettevõtted, kes väljastavad sadu müügiarveid päevas.

Valdkonna tööpakkumised

SOCAR Trading otsib PEARAAMATUPIDAJAID

Manpower OÜ

25. märts 2018

BonBon Lingerie otsib RAAMATUPIDAJAT

BonBon Lingerie OÜ

01. aprill 2018

Uudised

Tööriistad