Uus seadus võimaldab üksikvanemaile elatisabi

Riigikogu võttis täna vastu elatisabi seaduse, mis võimaldab last üksi kasvataval vanemal taotleda riigilt elatisabi tingimusel, et ta algatab elatise saamiseks kohtumenetluse vanema vastu, kes lapse ülalpidamiskohustust ei täida.

Seaduse ühe autori, justiitsministeeriumi eraõiguse talituse nõuniku Elina Saunaneni sõnul ei saa Statistikaameti 2005. aasta uuringu kohaselt ligi 80% üksikvanemate lastest oma teiselt vanemalt elatist.

Seaduse kohaselt maksab riik üksikvanemale elatisabi 90 päeva jooksul kolmes osas kokku 4500 krooni. Elatise taotlemise eeltingimuseks on kohtusse pöördumine ja esialgne kohtulahend (määrus) elatist nõudva vanema kasuks. Vanemal on võimalik valida maksekäsu kiirmenetluse ja tavalise hagimenetluse vahel. Saunaneni hinnangul on 90 päeva eelduslikult piisav aeg selleks, et kohus jõuaks lahendada kas hagi tagamise taotluse või maksekäsu avalduse ning vanem jõuaks algatada täitemenetluse. Pärast elatisvaidluses tehtud kohtuotsuse jõustumist elatist nõudva vanema kasuks nõuab riik võlgnikult tagasi talle üleläinud elatisabi summa .

Seaduse üheks eesmärgiks on lapse ülalpidamine olukorras, kus üks vanematest oma ülalpidamiskohustust ei täida ja elatise saamiseks algatatud kohtumenetlus ja sundtäitmine ei veel andnud soovitud tulemusi.

Justiitsminister Rein Langi sõnul on seaduse teiseks ja väga oluliseks eesmärgiks ärgitada vanemaid senisest aktiivsemalt elatisnõuetega kohtusse pöörduma. "Täna lepivad paraku paljud üksikvanemad elatise mittemaksmisega ega püüagi oma lapse õigust elatisele kohtus maksma panna," ütles Lang.

"Üksikvanemad ei tea ja ei taha teise poole suhtes kohtuasju algatada, kuna juba eos lüüakse käega, et ega ma niikuinii midagi kätte ei saa. See ei ole aga kindlasti nii - tegelikult suhtuvad kohtud elatiste väljamõistmisse täie tõsidusega ja ka kohtutäiturid on järjest enam motiveeritud nende asjadega tegelema," kinnitas Lang.

Statistikaameti andmeil on Eestis ligikaudu 44 000 lapsevanemat, kes on sunnitud oma lapsi üksi kasvatama, ühe vanemaga perekondades kasvab 60 800 last. Justiitsministeeriumi koostatud statistika kohaselt oli 2006.aasta seisuga täiturite menetluses kokku ligikaudu 10 700 elatisega seotud toimikut, neist õnnestub edukalt sisse nõuda ligi kaks kolmandikku.

Lugupidamisega,

Mart Siilivask

Avalike suhete talitus
Justiitsministeerium
6 208 118
5 342 6784
mart.siilivask@just.ee

Osale arutelus

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Innovatiivne ja suurte võimalustega Microsoft Dynamics NAV

Keskmistele ja suurtele ettevõtetele mõeldud Dynamics NAV on Microsofti majandustarkvaradest globaalselt enim müüdud ja kiiremini arenev lahendus, mida on viimasel kümnendil jõuliselt arendatud.

Paindlik NOOM pakub erilahendusi

Üks korralik majandustarkvara on kohaldatav Teie ettevõtte soovide ja vajadustega. Astro Balticsi loodud majandustarkvaraga NOOM saate kindlad olla, et tarkvara suudab kaasas käia kõikide erisoovidega, mis Teie ettevõtte arenedes võivad tekkida.

Valdkonna tööpakkumised

Wellman otsib ÄRI- JA FINANTSANALÜÜTIKUT

Wellman OÜ

08. veebruar 2018

Uudised

Tööriistad