Eelmise aasta lõpus jätkus kiire majanduskasv

Eesti majandus kasvas 2006. aasta neljandas kvartalis 11,2 protsenti. Eelmise aasta kokkuvõttes ulatus majanduskasv 11,5 protsendini, mis on 2005. aasta keskmisest kasvust protsendipunkti võrra kiirem. Euroopa liikmesriikide majanduskasv oli eelmise aasta lõpus viimaste aastate kiireim, ulatudes neljandas kvartalis 3,4 protsendini.

Eelmise aasta neljanda kvartali majanduskasvu andis suurima panuse tõenäoliselt sisenõudlus – seda peegeldavad jaemüügi ja autokaubanduse suurenenud kasvunumbrid, jätkuv hinnatõus kinnisvaraturul ning ehitustööde mahtude tugev kasv.

Eratarbimise tõusu toetas kiire tööhõive, palkade ja laenukoormuse kasv. Kodumajapidamiste kogu laenujääk kasvas neljandas kvartalis hoogsalt, kuigi kasvutempo jäi alla kahe eelmise kvartali näitajatele.

Möödunud aasta viimase kvartali investeeringute jõulisele kasvule viitab jätkuvalt kõrge laenamisaktiivsus, mis on valdavalt suunatud sisenõudlusse. Sealhulgas on veelgi suurenenud kinnisvara-, üürimis- ja äriteenindusettevõtetele antud laenude osakaal laenuportfellis.

Majanduskasvu toetas ka ekspordisektor, kuid selle panus kasvu eelmise aasta lõpus ilmselt vähenes. Kaupade ja teenuste ekspordi kasvutempo aeglustus esialgsel hinnangul neljandas kvartalis. Impordi kasv ületas märgatavalt ekspordi kasvutempot, mis tingis jooksevkonto defitsiidi suurenemise 2005. aasta viimase kvartaliga võrreldes.

Majanduse kiire kasv jätkub ka käesoleva aasta esimeses kvartalis, kuid selle tempo peaks aeglustuma, seda osaliselt kõrge võrdlusbaasi tõttu – 2006. aasta kasvunumbrid, mis on võrdluse aluseks, olid samuti suured. Majanduse kindlustunde indikaatorid olid jaanuaris suuremad kui aasta tagasi – see viitab soodsa ärikonjunktuuri püsimisele ning tarbijate kasvavale optimismile. Ettevõtjate kindlustunne jaanuaris aga alanes võrreldes eelmise aasta viimaste kuudega – seda valdavalt tänu kindlustunde vähenemisele tööstuses, ehituses ja teenindussektoris.

Pressiteates on kasutatud Eurostati, statistikaameti, konjunktuuriinstituudi ja Eesti Panga andmeid.

Lisainfo:

Kristjan Pungas
Rahandusministeerium
Majandusanalüüsi osakond
tel. 611 32 84
e-post: kristjan.pungas@fin.ee

Osale arutelus

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Veebipõhine Microsoft Dynamics NAV majandustarkvara terviklahendus

Tänapäeva ettevõtete väljakutseks on pidev ärikeskkonna muutumine. Majandus- või äritarkvara peab seejuures olema paindlik, kasvama koos ettevõttega. Samas tuleb koguda ja vaadata oma andmeid täiesti uuel viisil, et teha tuleviku otsuseid, mitte konstateerida minevikku. Majandustarkvara peab olema kaasaegne, hästi integreeritud ja aitama tööaega kokku hoida.

Taavi Majandustarkvara

Taavi Majandustarkvara iseloomustab laialdane funktsionaalsus, integreeritavus ja hea klienditugi. TAAVI Majandustarkvara aitab ettevõttel luua tervikliku integreeritud infosüsteemi, mis käib pidevalt ajaga kaasas.

Valdkonna tööpakkumised

Maxima otsib FINANTSANALÜÜTIKUT

Maxima Eesti OÜ

22. detsember 2017

Taxify is looking for an ACCOUNTANT

Taxify OÜ

17. detsember 2017

Uudised

Tööriistad