Siirdehindade olemus ning nende maksustamine

6. veebruaril
2007 toimus Tallinnas raamatupidaja.ee siirdehindade seminar, mille
eesmärgiks oli selgitada siirdehindadega seonduvaid muudatusi
tulumaksuseaduses ning uut rahandusministri selleteemalist määrust.

Seotud isikutega sõlmitud tehingute asjaolusid kirjeldava detailse dokumentatsiooni peab koostama ettevõtja, kes vastab vähemalt ühele alljärgnevatest punktidest:

1) Eesti residendist krediidiasutus või kindlustusselts;

2) väärtpaberibörsil noteeritud Eesti residendist äriühing;

3) residendist äriühing või Eestis püsivat tegevuskohta omav mitteresident, kellel arvestatuna koos Eesti ja välismaiste seotud isikutega:

- on töötajaid 250 või rohkem, või

- käive 50 miljonit eurot või rohkem, või

- konsolideeritud bilansimaht 43 miljonit eurot või rohkem.

Muud Eesti äriühingud ja mitteresidendi Eestis asuvad püsivad tegevuskohad peavad detailse dokumentatsiooni koostama, kui tehingu üheks osapooleks on madala maksumääraga territooriumil asuv isik.

Detailne dokumentatsioon koosneb kahest osast. Põhitoimik koostatakse ühtsena kogu kontserni kõikide äriühingute kohta ning mis enamasti sobib esitamiseks erinevates Euroopa Liidu liikmesriikides. Eesti kaust täiendab põhitoimikut ning sisaldab konkreetse maksumaksja tehingutega seotud teavet. Eesti kaust peab sisaldama ka arvutusi ja analüüsi, mis näitavad, et seotud isikute vahel tehingutes kasutatavad hinnad vastavad turutingimustele.

Sõltumata dokumentatsioonikohustuse olemasolust peavad seotud isikute vahelistes tehingutes kasutatavad hinnad alati vastama turutingimustele. See nõue kehtib nii Eesti-sisestele kui ka piiriülestele tehingutele. Kui tehingu hind erineb sõltumatute isikute vahel tehtud tehingute omast, on Maksu- ja Tolliametil õigus teha maksustatavates summades korrektuure. See tähendab, et maksustatakse kogu tulu, mis ettevõtjal jäi ebaõige hinna tõttu teenimata või kulu, mis ettevõtjal oleks turutingimustel tehingu korral jäänud kandmata. Maksmisele kuuluvale tulumaksule lisanduvad intress ning võimalikud täiendavad sanktsioonid (näiteks rahatrahv).

Kõrgem maksurisk on näiteks järgmistel ettevõtjatel:

Eesti ettevõtja, kes müüb sama kontserni mõnele teisele üksusele kaupu ja teenuseid turuhinnast madalama hinnaga;
Eesti ettevõtja, kes ostab sama kontserni mõnelt teiselt üksuselt kaupu ja teenuseid turuhinnast kõrgema hinnaga;
Eesti ettevõtja, kes kontserni liikmena osaleb kulude jagamise kokkuleppes;
Eesti ettevõtja, kes maksab sama kontserni mõnele teisele üksusele tasusid juhtimis-, konsultatsiooni- või muude sarnaste teenuste või intellektuaalse omandi eest;
Eesti ettevõtja, kes annab emaettevõtjale või sama kontserni mõnele teisele üksusele intressita või turutingimustest madalama intressiga laenu.

Tehingute turuväärtuse kindlakstegemiseks näeb määrus ette konkreetsed meetodid koos hindamisprotsessi täpse kirjeldusega.

Seminaril kirjeldati ka Maksu- ja Tolliameti avalikustatud kontrolliplaane - esimesed reaalsed siirdehindade kontrollid on kavas juba 2007. aastal. Lõpetuseks anti ülevaade Poola kogemusest siirdehindade kontrolli ja kaitsmise alal, siirdehindade kontrolli arengut kirjeldasid mitmeid näited Poola praktikast.


Osale arutelus

  • Ivo Vanasaun

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Paindlik NOOM pakub erilahendusi

Üks korralik majandustarkvara on kohaldatav Teie ettevõtte soovide ja vajadustega. Astro Balticsi loodud majandustarkvaraga NOOM saate kindlad olla, et tarkvara suudab kaasas käia kõikide erisoovidega, mis Teie ettevõtte arenedes võivad tekkida.

Lihtne äritarkvara juhile

BudgetMatador on juhi töölaud ettevõtte rahaasjade haldamiseks. Rakendus optimeerib juhi ning raamatupidaja vahelist koostööd ning annab juhile mõeldud ülevaate ettevõtte finantsolukorrast.

Valdkonna tööpakkumised

PLAYTECH ESTONIA OÜ is hiring a SENIOR ACCOUNTANT in Tartu

Playtech Estonia OÜ

04. jaanuar 2019

Uudised

Tööriistad