Harjumaal töötamine lisab palgale üle veerandi

Kuigi ettevõtjatele meeldib rääkida, et töötaja palk sõltub eelkõige tema isiklikust panusest ja oskustest, näitab statistika, et Harjumaal teenivad töötajad 25–30 protsenti kõrgemat palka kui mujal Eestis.

Sellise erinevuse tõi välja Fontes PMP konsultant Urmas Orula. Seejuures on arvestatud ka kõigi põhipalgale lisanduvate preemiate ja tulemustasudega.

“Harjumaa ja muu Eesti aasta kogupalga erinevus on läbi aastate olnud suurusjärgus 25–30 protsenti. Sel aastal keskmiselt 26 protsenti Harjumaa kasuks,” ütles Orula. Ning seda teadmist võivad ettevõtjad ka palgapoliitikas rakendada. Tõsi, Harjumaal elab ka peaaegu pool Eesti palgasaajatest.

Võrus palk 4000, Tallinnas 7000

Tallinnas, mitteketistunud toidu- ja esmatarbekaupluses töötav Mai saab umbes 7000 krooni kuus kätte, mis on müüja kohta pealinnaski väärikas palk. Ent ta rabab ka rohkem kui ühe eest ja sel tasemel on tema palk püsinud paar aastat, alates sellest ajast, kui ta Võrust Tallinna kolis.

Ise väidab ta enda palgatõusuks alla kümne protsendi aastas. Aga Võrus töötas ta riietekaupluses ja seal maksti poole vähem – parematel aegadel, olenevalt läbimüügist, teenis ta 4000 krooni. Ning Mai ei oska nimetada ühtegi poodi Võrus, mis oleks oluliselt rohkem maksnud.

“Tallinnas on kõik teistmoodi kui mujal, siin on inimesed teistmoodi, elustiil ja hinnad teistmoodi, ka palgad on teistmoodi,” ütles Mai. Loogiliselt võttes, kui hinnad on Tallinnas kõrgemad ja kaupmehed teenivad siin kõrgemaid marginaale, peaksidki ka palgad kõrgemad olema. Mai arvates saavad Tallinna kaupmehed tõepoolest endale rohkem lubada, aga konkurents on siin samuti tihedam.

Kõrgemad palgad tulenevad Mai hinnangul hoopis sellest, et kaupmehed on väsinud suurest kaadrivoolavusest ning püüavad hoida vähegi töökad inimesed iga hinnaga oma meeskonnas. Neile, kes nüüd arvavad, et tasuks maalt linna kolida, sest seal teenib rohkem, paneb Mai südamele, et korra võiks siiski võrrelda väiksemate linnade ja Tallinna korterite üürihindu ning vaadata siis, kas ikka veel on soov tulla.

Või kuidas on lood näiteks Eesti atraktiivseimaks tööandjaks tunnistatud Hansapangaga? Kas hansapanga teller teenib Jõhvis sama palju kui Tallinnas? Hansapanga personalidirektor Tea Trahov kinnitab, et nii see on. Firma teenindajate palgatase jääb vastavalt ametikohast keskmiselt 10 000 – 20 000 krooni vahele.

“Regionaalseid palgaerinevusi ei ole seadusega lubatud. Seega ei saa Hansapank erinevuste kehtestamist lubada,” ütleb ta. Ent töötasud on Trahovi sõnul siiski üldiste raamide sees personaalsed ja sõltuvad töötaja väljaõppe tasemest, kogemustest, teeninduse kvaliteedist, töösse suhtumisest ja tööülesannete erinevustest. Trahov usub, et majanduses terviklikult tasanduvad regionaalsed palgaerinevused ajapikku.

Loe artiklit täispikkuses äriajakirjast Saldo.

Osale arutelus

  • Toivo Tänavsuu

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

TAAVI PALK – parim valik kõigile palgaarvestajaile

Töötasude arvutamist ja maksustamist puudutava seadusandluse igaaastane muutumine ja uute peensuste jätkuv lisandumine on palgaarvestusest teinud ühe komplitseerituma valdkonna finantsarvestuses.

Veebipõhine Microsoft Dynamics NAV majandustarkvara terviklahendus

Tänapäeva ettevõtete väljakutseks on pidev ärikeskkonna muutumine. Majandus- või äritarkvara peab seejuures olema paindlik, kasvama koos ettevõttega. Samas tuleb koguda ja vaadata oma andmeid täiesti uuel viisil, et teha tuleviku otsuseid, mitte konstateerida minevikku. Majandustarkvara peab olema kaasaegne, hästi integreeritud ja aitama tööaega kokku hoida.

Valdkonna tööpakkumised

Deloitte otsib RAAMATUPIDAJAT

Deloitte Audit Eesti AS

25. veebruar 2018

Harju KEK otsib PEARAAMATUPIDAJAT

M-Partner HR OÜ

23. veebruar 2018

Uudised

Tööriistad