Autoriehe on kunst

Tallinas Hobusepea tänaval asub
üks keskmise suurusega galerii. Kui galeriist mööduda,
näeb juba läbi vaateakende mitmeid ilusaid ehteid.
Tegelikult võibki sellesse galeriisse minna lihtsalt ehteid
imetlema – sest autoriehe ongi kunstiteos!

Alati, kui sellest galeriist mööda kõnnin, on mul tekkinud soov minna ja imetleda erinevate meistrite loomingut. Otsustasin, et kirjutan ka Raamatupidaja.ee-le sellest galeriist, et teisedki kunstisõbrad teaksid, kus on võimalik imetleda autoriehete võluilma. Sest ehetele spetsialiseerunud galeriisid annab Eesti mõõtmetes tikutulega taga otsida.

A-Galerii näol on tegu siis galeriiga, kus müüakse eranditult vaid autoriehteid. Peamiselt on need ehted hõbedast, aga on ka ülekullatud hõbedast, kullast ja lisaks eripärasemast materjalist töid, milleks näiteks Ester Faimani pisikesed lennukikujulised rinnaehted.

Galerii juhataja Anu-Maria Saar ütleb, et nende galeriisse on tegelikult oodatud külalised kõik inimesed, ka need, kes pole tegelikult alati ostusooviga. Sest ilusaid ehteid imetlemas käiakse neil ikka. „Mõned inimesed käivad mitmeid ja mitmeid kordi enne vaatamas, kui otsustavad mõne ehte ära osta. Palju valitakse kingitusteks, näiteks koolilõpukingiks, juubelikingitusena, aga on ka jõukamaid meeskliente, kes tulevad ja hoolikalt valides enda naispoolele sünnipäevakingituse leiavad,“ räägib Saar.

Galerii ehetevalik on sõrmustest rikaste kaelaeheteni välja, palju on prosse ja kaelavõrusid. Mõned peenema disainiga, mõned jälle maalilised ehted. Tehnoloogia, mille abil ehted valmivad, on samuti väga erinevad, räägib galerii üks osanik ja ehtekunstnik Virve Pedari.

Kui mina galeriisse sisse korraks astun, tundub alati, et iga kord on seal kõik täiesti uued ehted. Samas ei ole see üldse mitte nii. Näiteks Katrin Amose roosipildikestega ehted on olnud juba vähemasti viimased paar korda olemas, kui olen galeriid külastanud. Need on sellised lihtsad ja vahvalt kujundatud.

Sel korral külastades jäid silma ka Mari Käbini lilledega kaelaehted ja kõrvarõngad – kuidagi eestlaslikud ja samas väljapeetud. Ülle Voosalu peenest hõbeniidist kokku punutud ehetest ei saa paljud galeriikülalised mööda, ilma neid vaatamata. Nende ehete puhul on ilusad ka poolvääriskivid, mis ehteid kaunistavad – mäekristall, ametüst, ja pärlid.

Tegelikult on igal kunstnikul galeriis oma käekiri. Ja kunstnike nimed on kohe ehte juures ka olemas. Ehted on iseenesest suhteliselt kallid, sest tegu on ainulaadsete töödega. Samas räägib galerii juhataja, et nendelt saab tellida eraldi ka autoriehtena abielusõrmuseid, mille hind algab neljast tuhandest kroonist.

A-Galeriis käies võibki tegelikult professionaalse kunsti ilu nautida. Virve Pedari sõnul on osad tööd vahel ka välismaa kunstnikelt, kuid samas on kõik eksponeeritud ehted valminud Eesti Kunstiakadeemia lõpetanud tegijate poolt.

Tegelikult sündis A-Galerii juba 12 aastat tagasi, tegutsedes suurema osa ajast nendes ruumides, kus hetkel asub Hop galerii. Natuke rohkem kui viimane poolteist aastat on galerii olnud praegustes Hobusepea ruumides, kus näitusesaal suur, avar ja hästi valgusküllane.

Kuidas galerii loodi? Tekkis grupp ehtekunstnikke, kel oli vaja sobivat väljundit, kus oma töid eksponeerida ja müüa. Kuna väärikat kohta selleks 12 aastat tagasi ei olnud, samas hõbeehete ja autoriehete järele oli nõudlus olemas, otsustati, et koos on jõudu rohkem, ja asutati galerii. Tänasel päeval on galeriil osanikke üle neljakümne, kõik kunstnikud, kes ka oma töid sealsamas ruumis müüki ja külalistele imetleda panevad.

Müügil on galeriis muide ka ehtekunstniku Kaie Partsi tööd. Kes veel ei tea, siis tema on just see kunstnik, kelle töid kantakse palju vabariigi aastapäeva presidendi vastuvõtul. Kaie Partsi liblikas üle kullatud hõbedast lendas A-Galerii juhataja kampsunil ringi ka sel päeval, kui antud loo jaoks galeriist materjali kogusin.

* * *

Kuna lugu on mõeldud raamatupidajatele lugeda, uurisin natuke ka galerii raamatupidamise osa. Küsimustele vastas galerii juhataja Anu-Maria Saar

Kuidas on teie galeriis korraldatud raamatupidamine?

Raamatupidamist on algusest peale teostanud raamatupidamisfirma, kellelt ostame teenust.

Kes hoolitseb selle eest, et raamatupidamine oleks alati korras?

Raamatupidamisfirma BDO - meie mureks on ainult dokumentide kokku korjamine ja õigeaegne kättetoimetamine.

Kui palju teie ise raamatupidamisega galerii töödes osalete? Millistes mahtudes ja aspektides?

Ise teen kokkuvõtteid kuust, väljamakseid kunstnikele ja ülekandeid firmadele ning edastan info palkade kohta. Põhitöö teeb siiski BDO.


Osale arutelus

  • Aive Antsov

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Vabaned rutiinsest paberitööst ja saad pühendada oma aja inimestele!

Me usume, et tarkvara peab kiirendama ja lihtsustama tööd ning vältima inimlikke vigu. Et seda saavutada palgaarvestuses, on mõistlik teha arvestus samas programmis, kus on selle aluseks olevad andmed – palk, koormus, puhkused, haiguslehed, lisatasud, töögraafikud jne.

Dokumentide haldus- ja arhiveerimise süsteem

Ellrex digidoc on ettevõtte dokumentide haldus- ja arhiveerimise süsteem mis on eraldatud raamatupidamise programmist.

Valdkonna tööpakkumised

PLAYTECH ESTONIA OÜ is hiring a SENIOR ACCOUNTANT in Tartu

Playtech Estonia OÜ

04. jaanuar 2019

Uudised

Tööriistad