Lepingutele kohalduva õiguse valikust Euroopa Liidus

Euroopa
Nõukogu on õige pea vastu võtmas otsekohalduvat määrust [Euroopa
Parlamendi ja Nõukogu määrus lepinguliste kohustuste suhtes kohaldatava
õiguse kohta (Rooma I määrus)], millega kehtestatakse kõikidele EL
liikmesriikidele reeglid lepingule kohalduva õiguse määramiseks, kui
lepingul on kokkupuude mitme riigiga (Näiteks: müüja Eestis – ostja
Rootsis).

Eelkõige puudutab määruse regulatsioon neid rahvusvahelisi tehinguid, kus lepingule kohaldatavas õiguses ei ole poolte vahel selgesõnaliselt kokku lepitud. Eraldi reeglid on kavas mitmete lepingu liikide osas s.h tarbija-, töö- ja agendilepingute suhtes.

Nii Eestis kui ka mujal kehtib üldreegel - kui lepingule kohaldatavat õigust ei ole lepingus valitud, kohaldatakse lepingule selle riigi õigust, millega leping on kõige tugevamalt seotud. Eeldatakse, et leping on kõige tugevamalt seotud riigiga, kus on lepingu sõlmimise ajal selle lepingupoole juhtorgani asukoht, kes peab täitma lepingule iseloomuliku kohustuse. Seda üldreeglit ei muuda ka EL määrus, kuid erandeid siiski on. Kui lepingus on kokku lepitud, millise riigi õigust vaidluste korral aluseks võtta on selline kokkulepe reeglina ka ülimuslik v.a mõningad erandid (Näiteks tarbijalepingud).

Üks põhimõttelisem erinevus, mida EL määrus võrreldes kehtiva õigusega kaasa toob, seondub teenust osutamisega. Kui praegu on levinud põhimõte, et majandus- või kutsetegevuses sõlmitud teenuste osutamise leping on kõige tugevamalt seotud riigiga, kus asub selle poole peamine tegevuskoht, kes peab täitma lepingule iseloomuliku kohustuse või kui lepingu kohaselt tuleb iseloomulik kohustus täita mõnes teises tegevuskohas, siis eeldatakse, et leping on kõige tugevamalt seotud riigiga, kus see teine tegevuskoht asub ehk kus asub teenuse osutamise tegevuskoht. Määruse eelnõu kohaselt oleksid majandus- ja kutsetegevuses sõlmitud teenuse osutamise lepingud kõige tugevamalt seotud aga riigiga, kus asub teenuse osutaja asukoht.

Allpool mõned reeglid, mida määruse eelnõu lepingule kohaldatava õiguse valikul seab. Nagu öeldud, võivad lepingu pooled alati leppida kokku, millise riigi õigust nad lepingule soovivad kohaldada (erandid kehtivad vaid tarbija-, töö- ja agendilepingute (esindajaleping) suhtes), selles osas muudatusi ei ole. Juhul kui õiguse valikut ei ole poolte vahel tehtud, määratakse lepingute suhtes kohaldatav õigus kindlaks aga järgmiselt:

a) müügileping on reguleeritud selle riigi õigusega, kus on müüja alaline elu- või asukoht;

b) teenuse osutamise leping on reguleeritud selle riigi õigusega, kus on teenuse osutaja alaline elu- või asukoht;

c) veoleping on reguleeritud selle riigi õigusega, mis on vedaja alaline elu- või asukoht;

d) leping, mille esemeks on õigus kinnisasjale või õigus kasutada kinnisasja, on reguleeritud selle riigi õigusega, kus kinnisasi asub;

e) üürileping, mis on sõlmitud kinnisasja ajutiseks isiklikuks kasutamiseks maksimaalselt kuueks järjestikuseks kuuks, on reguleeritud selle riigi õigusega, kus on omaniku alaline elu- või asukoht, tingimusel et üürnik on füüsiline isik ja tema alaline elukoht on samas riigis;

f) intellektuaal- või tööstusomandileping on reguleeritud selle riigi õigusega, kus on selle isiku alaline elukoht, kes annab õigused üle või loovutab need;

g) frantsiisileping on reguleeritud selle riigi õigusega, kus on frantsiisivõtja alaline elu- või asukoht;

h) turustusleping (Distributorship contract) on reguleeritud selle riigi õigusega, kus on turustaja alaline elu- või asukoht.

Soovi korral on kogu EL määruse eelnõuga (mis sisaldab ka selgitusi), võimalik tutvuda Kaubanduskoja kodulehel www.koda.ee rubriigis Majanduspoliitika, aktuaalsete teemade all (tekst on eesti keeles).

Samal teemal kirjutasime põgusalt ka käesoleva aasta veebruaris ilmunud Teataja kolmandas numbris.


Osale arutelus

  • Äripäeva seminaride ja konverentside osakond

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Dokumentide haldus- ja arhiveerimise süsteem

Ellrex digidoc on ettevõtte dokumentide haldus- ja arhiveerimise süsteem mis on eraldatud raamatupidamise programmist.

Lihtne äritarkvara juhile

BudgetMatador on juhi töölaud ettevõtte rahaasjade haldamiseks. Rakendus optimeerib juhi ning raamatupidaja vahelist koostööd ning annab juhile mõeldud ülevaate ettevõtte finantsolukorrast.

Valdkonna tööpakkumised

PLAYTECH ESTONIA OÜ is hiring a SENIOR ACCOUNTANT in Tartu

Playtech Estonia OÜ

04. jaanuar 2019

Uudised

Tööriistad