Eelarvestamine ja finantsprognoos

Eelarvestamine seisneb eelarvete koostamises. Viimaseid võib jagada põhitegevuse eelarveteks (müügiplaan, tootmisplaan, turunduskulude eelarve jne) ning finantseelarveteks (investeeringute eelarve, kassaeelarve, eelarvestatud bilanss, eelarvestatud kasumiaruanne, rahavoogude aruanne, vabade rahavoogude aruanne jne).

Eelarveid koostatakse väga erinevatel eesmärkidel. Kui eelarvestamist viiakse läbi äriprojektide tasuvuse või ettevõtte väärtuse hindamiseks tuleks esmalt määratleda prognoosiperioodi pikkus. Projektil on reeglina piiratud kasulik eluiga, mille määratlemisel tuleks arvestada toote elutsükliga, kulueelistega, tehnoloogiliste muutuste ning ressursside tagavaraga. Ettevõtte hindamisel aga lähtutakse jätkuvuse printsiibist. Sellest tulenevalt koostatakse detailsed finantsprognoosid lähiaastateks (Eestis tavaliselt 3-5 aastat) ning sealt edasi eeldatakse ettevõtte stabiilset arengut.

Väga oluliseks etapiks eelarvete koostamisel on käibe prognoosimine. Paljud kasumiaruande ja bilansi kirjad on otseses funktsionaalses seoses realiseerimise netokäibega. Käibe prognoosimiseks on mitmeid meetodeid („ülalt alla meetod”, „alt-üles meetod” jm). Käibe prognoosimisel on soovitatav eristada hinnakasvu ning käibe mahulist suurenemist, kuna viimane võib kaasa tuua vajaduse investeerida põhi- ja käibevaradesse; oligopoolsetel turgudel tuleks arvestada ka konkurentide võimalike reageeringutega ettevõtte sammudele suurendada oma turuosa.

Osad bilansikirjed sõltuvad aga ettevõtte juhtkonna strateegilisest otsustest kapitali struktuuri kujundamise, dividendipoliitika jms vallas. Lisaks traditsioonilistele kirjetele kasutatakse prognooside koostamisel nn balansseerivaid kirjeid („üleliigne raha” aktivas või „etteplaneerimata laen” passivas).

Äriprojektide tasuvuse ning ettevõtte väärtuse hindamisel lähtutakse oodatavatest vabadest rahavoogudest, mida saab leida eelarvestatud bilansi ja kasumiaruande baasil. Vabad rahavood on leitavad lisades ärikasumile põhivara kulumi ning lahutades investeeringud põhivaradesse ja puhaskäibekapitali. Ettevõte saab kasutada vabasid rahavooge dividendide või intresside maksmiseks, laenude tagasimakseteks, omaaktsiate omandamiseks või rahatagavara loomiseks. Äriprojektide hindamisel tuleb silmas pidada, et arvestada saab üksnes projektiga seonduvate täiendavate rahavoogudega ning pöördumatuid (st. juba tehtud) kulutusi ei tohi rahavoogude leidmisel arvestada.

Finantsprognooside tegemisel on ohuks inimestele (ning eriti ettevõtjatele) omane liigne optimism ja enesekindlus. Erinevad riskianalüüsi meetodid (sensitiivsusanalüüs, stsenaariumianalüüs) aitavad kujundada parema nägemuse sellest, mis võib juhtuda, kui tulevik ei kujune selliseks nagu oodatakse.

Osale arutelus

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

TAAVI PALK – parim valik kõigile palgaarvestajaile

Töötasude arvutamist ja maksustamist puudutava seadusandluse igaaastane muutumine ja uute peensuste jätkuv lisandumine on palgaarvestusest teinud ühe komplitseerituma valdkonna finantsarvestuses.

Veebipõhine Microsoft Dynamics NAV majandustarkvara terviklahendus

Tänapäeva ettevõtete väljakutseks on pidev ärikeskkonna muutumine. Majandus- või äritarkvara peab seejuures olema paindlik, kasvama koos ettevõttega. Samas tuleb koguda ja vaadata oma andmeid täiesti uuel viisil, et teha tuleviku otsuseid, mitte konstateerida minevikku. Majandustarkvara peab olema kaasaegne, hästi integreeritud ja aitama tööaega kokku hoida.

Valdkonna tööpakkumised

Deloitte otsib RAAMATUPIDAJAT

Deloitte Audit Eesti AS

25. veebruar 2018

Harju KEK otsib PEARAAMATUPIDAJAT

M-Partner HR OÜ

23. veebruar 2018

Uudised

Tööriistad