Vastab Toomas Villems

Kes ma olen?

Hariduse põhialused omandasin Tartu 5. Keskkoolis (praegune Tartu Tamme Gümnaasium), kõrghariduse Tartu Ülikooli Majandusteaduskonnas. Olen audiitor alates 1991.a. maikuust ning alates 1992.a.-st on audiitortegevus olnud põhitegevusalaks. 1993.a. asutasin omanimelise audiitorbüroo. Küllaltki pikk aeg, et ühte tegevust viljeleda, kuid kuna elu meie ümber muutub ning seadusandlus täieneb pidevalt, siis ei saa liigse rutiini üle kurta. Koolitustel käimine ja teiste koolitamine on vajalik ja samas vaheldust loov tegevus, mille käigus ka koolitaja uusi teadmisi ja kogemusi omandab. On esinenud hetki, kus pingelised olukorrad kasvavad üle pea ja on soov uks enda järel sulgeda, aga siis lohutan end mõttega, et kõige parem on ju alati seal, kus meid ei ole…

Mida tähendab minu jaoks raamatupidamine/raamatupidaja?

Minu arvates on raamatupidamine tähtis valdkond ja raamatupidaja iga ettevõtte jaoks oluline isik, sest igas ettevõtmises on arvepidamine hädavajalik ning tähtis on, et seda tehakse korrektselt ja usaldusväärselt. Nende jaoks, kes raamatupidamisest mingit ettekujutust ei oma, võib raamatupidaja töö tunduda kuiv arvude mehhaaniline kokkulöömine ja mõnele tööandjale võib vahel tunduda, et raamatupidaja on üle makstud, sest mida seal ikka nii palju teha on?! Samas on raamatupidaja elukutse selline, mis mitte kunagi nälga ei jäta, sest raamatupidajat vajab nii tootmis- kui teenindusasutus, nii mittetulundusühing kui füüsilisest isikust ettevõtja. Nagu igal elualal, on ka raamatupidajal ja raamatupidajal vahe – on palju neid, kes on asjalood endale põhjalikult selgeks teinud ja pakuvad välja ka omapoolseid lahendusi, kuid kahjuks esineb neidki, kes teevad tööd katse-eksituse meetodil. On neid, kes on aruanded ja muu asjassepuutuva informatsiooni auditeerimiseks korralikult ja läbimõeldult esitanud ja oskavad selgitada, miks just nii on tehtud, kuid taas ka neid, kes käsitlevad audiitorkontrolli filtrina, kas nendepoolsed tegematajätmised ja vead torkavad silma või mitte ja ei tunne justkui mingit vastutust tehtud töö eest või loodavad, et keegi teine võtab nende tegemata töö (mis tuleneb valdavalt sellest, et seadusi ja juhendite sätteid ei vaevuta endale selgeks tegema) enda kanda. Kui baasteadmised puuduvad, siis on ka raske konsulteerida. Samas tean ka juhte, kes ei võimalda alluvatel koolitustel käia, kuna seda peetakse mõttetuks kuluks väites, et sõbrannadega võib ju kohvikus ka vabal ajal kokku saada, selleks ei pea koolitusele minema, kuna juhendmaterjale saab ilma koolituseta iseseisvalt tudeerida.

Nii, nagu igal elualal, on raamatupidajaid, kellele töö pakub rahuldust ning sellest tulenevalt on ka huvi töös tekkivate probleemide lahendamise vastu, millest tulenevalt kõik sujub, kuid on ka neid, kes peavad või teevad seda tööd olude sunnil ja kui töö ei paku rahuldust või ei sobi, siis üldjuhul ei tule ka head tulemust. Aga koolitustel olen küll siiamaani kohanud ainult positiivselt mõtlevaid ja asjasthuvitatuid raamatupidajaid.

Millised on need väärtused, mis annavad minu elule suuna?

Tegelikult käime me tööl selleks, et kvaliteetselt puhata ja elutarbelisi vajadusi rahuldada, hobidega tegeleda, reisida, sportida jne. - aga pahatihti venivad tööpäevad ebanormaalselt pikaks, lisaks tuleb töö koju kaasa või on seda nii palju kuhjunud, et vaba aega polegi ning üleüldise tormamise taustal pole võimalik välja puhata ja väljateenitud hüvesid nautida. Selleks rabeleda ja raha teenida, et seda hiljem enda ravimise peale kulutada, on mõttetu. Kui vähegi on võimalik, tuleks aeg maha võtta ja natuke mõelda, kas sel pideval tormamisel ja kuhugi kiirustamisel on ikka mõtet? Kui minu teha oleks, siis tõmbaksin pidurit liigkiirele elutempole ja tormamisele, et kõigil oleks aega oma töö vilju nautida, suhelda vahetult silmast-silma nii pereliikmete kui sõprade-sugulaste ja kolleegidega (mitte SMS-de, e-mailide ja messengeri vahendusel), kooraldada väljasõite ning viibida looduses, lugeda põnevaid raamatuid jne. Jne..

Uhke on olla, kui midagi on korda saadetud, mingi eesmärk täidetud või mingi soov, mille täitumist oled vargsi lootnud, täitubki, aga eriline maik on kordaminekutel siis, kui tegu pole lihtsalt õnneliku juhusega, vaid oled nende asjade nimel pingutanud ja vaeva näinud.

Sinule, hea koolitusel osaleja, tahan öelda et...

Kuula, suhtle ja pane kõike tähele, aga mõtle ikka oma peaga. Kui kellelgi on mingi väide, siis peab seda ka suutma põhjendada, pimesi ei tasu kedagi järgida. Kui midagi jääb esmapilgul arusaamatuks, siis küsi julgesti üle. Tee asjalood selgeks sisuliselt, mitte formaalselt.Osale arutelus

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Majandustarkvara RAPID

Tarkvaraga RAPID saate korraldada keskmise või väikese ettevõtte raamatupidamise ja majandusarvestuse - laoarvestus, palgaarvestus, teenindus, üüriarvestus, jm. RAPIDi tasuta versiooniga saab töö tehtud üksikettevõtja, alustav ettevõte või mittetulundusühing.

Lihtne äritarkvara juhile

BudgetMatador on juhi töölaud ettevõtte rahaasjade haldamiseks. Rakendus optimeerib juhi ning raamatupidaja vahelist koostööd ning annab juhile mõeldud ülevaate ettevõtte finantsolukorrast.

Valdkonna tööpakkumised

PLAYTECH ESTONIA OÜ is hiring a SENIOR ACCOUNTANT in Tartu

Playtech Estonia OÜ

04. jaanuar 2019

Uudised

Tööriistad