Intervjuu Soome uksefirma Fenmer oy omanikuga

Soome firma Fenmer oy valmistab
erinevaid tööstushoonete puhul kasutatavaid uksi, näiteks
vabrikutele, pesulatele jne. Firma toodangus on ka kiirrulluksed, ka
need sinised uksed, mis avanevad kiirautopesulates. Toodete valik,
mida valmistatakse, on lai. Uksi toodetakse peamiselt eritellimuste
peale. Lisaks laiale Soome klientuurile on Eestiski olemas uste
edasimüüja.

Fenmer oy omanik ja asutaja on Matti Hyrsky, 55-aastane soomlane, kes asutas koos kaaslasega selle firma 31 aastat tagasi. Kui peale sõjaväge töötas Hyrsky paar aastat metallifirmas treijana, siis pärast Soomes tehnikakooli lõpetamist oli ta kaks aastat ühes teises firmas tehniline nõustaja.

Seejärel tuligi tema ellu parim võimalus oma firma asutamise jaoks. Firma asutamisest 16 aastat hiljem ostis ta kompanii firma kaasomanikult lõplikult endale ning nüüd on Hyrsky Fenmer oy-s nii juhatuse esimehe kui ka tegevdirektori rollis – tegelikult teeb ta seal kõiki töid, mida vaja, ja on pealekauba ka omanik.

„Meie tooted on muutunud aastate jooksul, kuigi mitte väga palju. Uuenenud on tehnilised võimalused, samuti materjalid, ja samamoodi nagu uuenevad fotokaamerad, televiisorid, uueneb ka uste tootmine,“ räägib Hyrsky.


Väike firma
Fenmer oy näol on tegemist siiski väikefirmaga, kus töötajaid umbes kümne ringis. Sealhulgas on ametis lisaks uksemeistritele ja installeerijatele ka bürooassistent, kes hoolitseb muude tööülesannete hulgas firmasise raamatupidamisalase paberimajanduse eest, kuigi raamatupidamist ostab Fenmer oy sisse Soome kohalikust raamatupidamisfirmast. Ja selle firma teenusega jääb Hyrsky igati rahule.

„Soomes ostavad paljud väiksema mastaabiga ettevõtted raamatupidamist sisse kas audiitor- või raamatupidamisfirmadelt. Põhjus on lihtne – väikeettevõttes on raamatupidamise maht niivõrd väike, et palgatöötaja võtmine ei tasu lihtsalt ära, kuna raamatupidamisele kuluks nädalas vaid mõned tunnid – seda ka minu firma näitel,“ põhjendab Hyrsky soomlastest ettevõtjate valikut.

Tema sõnul omavad raamatupidajaid Soomes suuremad ettevõtted, ehk siis kompaniid, kellel on olemas vastavad ressursid selle jaoks.

Raamatupidamisfirmas on olemas üks kindel inimene, kes Hyrsky kompanii raamatupidamisega tegeleb. Firma omaniku sõnul ta otseselt pidevalt selle firma poolt üle antavat paberimajandust ei kontrolli, kuna raamatupidamisfirma kasutada pole rahalisi vahendeid, vaid eelkõige hoitakse paberimajandust korras – ja Hyrsky teada pole antud raamatupidamisfirma ka kunagi eksinud.

Samas leiab Fenmer oy omanik, et korras raamatupidamise olemasolu on tema jaoks väga tähtis. See on üks ja elementaarseim viis, kuidas omada ülevaadet firma käekäigust.

„Minu meelest on raamatupidamine oluline, et näha, kuidas on äri arenenud,“ lisab Hyrsky. „Ja see annab ka palgasüsteemist vajaliku ülevaate.“


Töine rutiin
Hyrsky on teinud enda sõnul oma firmas tööd juba üle 30 aasta – nii et päris tihti tunneb ta hommikuti tööle minnes ka rutiini.

„Vahel olen isegi pisut depressiivne tööle minnes, sest kõik kuidagi kordub, aga see töö – ustefirma pidamine ongi pisut rutiinne, sest väga palju asju tehniliselt kordub. Samas leian, et töö ei peaks olema rutiinne, see ei tohiks rutiin olla... kuid ju rutiin kuulub ka siis elu juurde.“

Mõte laiendada oma kompaniid pole hetkel Hyrsky plaanides. Sest saavutatud on optimaalne töömaht ja töötajaskond, uue töötaja juurdevõtmine oleks hetkel mittevajalik.

„Enne kui võtad uue töötaja, pead olema kindel, et tema töö toob firmasse sisse rohkem, kui talle on vaja palka maksta. Töö mahtu on vajalik planeerida,“ räägib Hyrsky.

Praegusel ajal omakorda luua päris uut firmat on tema sõnul Soomes väga raske.

„Selleks on vaja leida oma hea tegevusvaldkond, tuleb leida kliendid, vajalik raha ja õige produkt,“ leiab ta.

Praegused ärisuhted paljude Soome kompaniidega ja ka Eesti firmadega on Fenmer oy tegevusele andnud stabiilsuse.

„Oleme päris palju saavutanud. Sellepärast arvan, et töö ongi tegelikult väljakutse, mida arendada ja realiseerida,“ on Hyrsky üks põhimõtetest.

Osale arutelus

  • Aive Antsov

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Vabaned rutiinsest paberitööst ja saad pühendada oma aja inimestele!

Me usume, et tarkvara peab kiirendama ja lihtsustama tööd ning vältima inimlikke vigu. Et seda saavutada palgaarvestuses, on mõistlik teha arvestus samas programmis, kus on selle aluseks olevad andmed – palk, koormus, puhkused, haiguslehed, lisatasud, töögraafikud jne.

Majandustarkvara RAPID

Tarkvaraga RAPID saate korraldada keskmise või väikese ettevõtte raamatupidamise ja majandusarvestuse - laoarvestus, palgaarvestus, teenindus, üüriarvestus, jm. RAPIDi tasuta versiooniga saab töö tehtud üksikettevõtja, alustav ettevõte või mittetulundusühing.

Valdkonna tööpakkumised

PLAYTECH ESTONIA OÜ is hiring a SENIOR ACCOUNTANT in Tartu

Playtech Estonia OÜ

04. jaanuar 2019

Uudised

Tööriistad