Suvised maksumuudatused: autod ja lähetused

Paljude jaoks on suvepuhkus möödas
ja taas tuleb mõelda tööasjadele. Kuna juuli
algusest jõustusid tagasiulatuvalt mitmed muudatused isikliku
sõiduauto kasutamise hüvitise ja lähetuse hüvitiste
maksustamise osas, siis alljärgnevalt põgus ülevaade
sellest, millised on uuendatud reeglid. Muudatusi on tehtud
töölähetusi ja teenistuslähetusi reguleerivates
määrustes ning kehtestatud on uus isikliku sõiduauto
kasutamise hüvitist reguleeriv kord.

Lähetused

Juhatuse ja nõukogu liikme puhul on loobutud põhimõttest, et tema töökohaks loetakse alati äriühingu registreeritud asukoht. Selle asemel vaadatakse kohta, kus juhatuse või nõukogu liige harilikult oma ametiülesandeid täidab. Näiteks kui äriühingu asukoht on Tartus, kuid juhatuse liige täidab tavaliselt ametiülesandeid Helsingis, siis on Helsingist Tartusse sõitu võimalik vaadelda lähetusena. Kui töötaja saadetakse lähetusse mitme tööandja poolt, siis ei tohiks kõigi tööandjate poolt makstav päevaraha kokku ületada maksuvaba piirmäära (80 kr päev siseriiklikul lähetusel ja 500 kr päev välislähetusel). Samas on töötajale pandud kohustus teavitada tööandjat teiste tööandjate poolt samaaegselt lähetusse saatmise otsusest ja talle määratud päevarahast. Esimesena on piirmäära kasutamise õigus tööandjal, kes on varem teinud lähetusse saatmise otsuse. Täpsustatud on, et majutuskulude maksuvaba ülempiiri (2000 kr öö välislähetuses ja 1200 kr Eestis) arvestatakse iga lähetuse päeva kohta eraldi. Näiteks juhul kui töötaja ööbis välislähetuses kolmes hotellis, kus majutus maksis vastavalt 2500 kr, 1500 kr ja 2000 kr, siis kuna ühe öö puhul ületas majutuskulu 2000 kr, siis on seda piirmäära ületav 500 kr maksustatud erisoodustusena. Samuti on ette nähtud, et kui samal päeval on ühe lähetuse lõpp ja teise algus, siis saab maksuvaba päevaraha maksta ühekordselt.

Isikliku sõiduautoga lähetuses

Oluliseks lähetusi reguleerivates määrustes tehtud muudatuseks on see, et lähetuse puhul on võimalik hüvitada lähetusse saadetud isiku poolt isikliku sõiduauto (st auto, mis pole tööandja oma ega tööandja valduses) kasutamisega seotud otsesed ja täiendavad kulud ilma piiranguteta. Selle eelduseks on muidugi lähetuse seotus lähetaja ettevõtlusega (tegevusega) ja originaaldokumentide olemasolu. Samas ei ole lubatud maksuvabalt hüvitada auto remondi- või hoolduskulusid ega neid kulusid, mis ei ole täiendavalt tekkinud seoses lähetusega (näiteks kohustuslik liikluskindlustus). Samal ajal ei tohi aga maksta auto lähetuses kasutamise eest isikliku sõiduauto kasutamise hüvitist. Seega tööandjal on iga konkreetse lähetuse puhul valikuvõimalus: kas hüvitada kuludokumentide alusel töötaja sõiduauto kasutamisega seotud kulud või maksta töötajale isikliku sõiduauto kasutamise hüvitist maksuvabades piirmäärades. Viimane võimalus on siiski vaid töötaja, teenistuja ja juhatuse liikme puhul. Ülejäänud lähetusse saadetud isikute puhul (näiteks nõukogu liige, loovisik jne) on võimalik isikliku sõiduauto kasutamise kulude hüvitamine üksnes kuludokumentide alusel.

Sõiduauto kasutamise hüvitis

Uus isikliku sõiduauto kasutamise hüvitist reguleeriv kord on piirmäärade ja muus osas suuresti sarnane varasemale korral. Nüüd on aga reguleeritud olukorrad, kus sama auto eest või samale töötajale makstakse mitmest kohast isikliku sõiduauto kasutamise hüvitist. Üldreegliks on, et ühe auto ning ühe töötaja kohta saab ainult üks tööandja maksta maksuvaba hüvitist ilma arvestuseta (st kuni 1000 kr kuus). Ülejäänud tööandjad aga tohivad maksta hüvitist sama auto eest või samale töötajale ainult arvestuse pidamisel (st kuni 4 kr/km ja kuni 2000 kr kuus maksuvabalt). Seega kui peres on üks auto ning näiteks mees saab sõiduauto kasutamise hüvitist 1000 kr kuus arvestuseta, siis sama auto kasutamise eest saab naisele maksta hüvitist ainult arvestuse pidamisel. Kui töötajale makstakse hüvitist ilma sõitude kohta arvestust pidamata, siis peab töötaja andma tööandjale kirjaliku kinnituse, et keegi teine ei maksa talle ega sama auto eest hüvitist töösõitude arvestuseta. Siiski on probleemiks, et kuidas töötaja on kaitstud olukorra eest, kus teise isiku auto kasutamisel töösõitudeks selgub hiljem, et sama autot on omanik veel andnud mitmetele inimestele ning kõik on saanud hüvitist ilma töösõitude kohta arvestust pidamata. Millisel töötajal on sel juhul õigus saada maksuvaba hüvitist? Selline autopõhine hüvitise piirang tekitab hulgaliselt probleeme ja lahkhelisid. Lisaks on nüüd tööandjal kohustus lisada hüvitise väljamaksmist puudutavale kirjalikule otsusele auto kasutamise õigust tõendava dokumendi koopia (auto registreerimistunnistus, volikiri, leping vms).


Osale arutelus

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Profit - lihtne ja funktsionaalne majandustarkvara

Profit on lihtne, aga funktsionaalne äritarkvara, mis sõltuvalt valitud moodulitest sobib nii väike- kui suurettevõtetele. Tarkvara katab tüüpilise ettevõtte igapäevased vajadused tänu erinevatele moodulitele, mis on omavahel täielikult integreeritud.

Kiire ja lihtne aruandlus ja palgaarvestus

Raamatupidamistarkvaraga AccountStudio muudad aruannete koostamise ja palkade arvestamise kordades lihtsamaks ja kiiremaks.

Valdkonna tööpakkumised

Deloitte otsib RAAMATUPIDAJAT

Deloitte Audit Eesti AS

25. veebruar 2018

Tamro Eesti otsib RAAMATUPIDAJAT

Tamro Baltics OÜ

05. märts 2018

Harju KEK otsib PEARAAMATUPIDAJAT

M-Partner HR OÜ

23. veebruar 2018

Uudised

Tööriistad