Digiallkiri tavalise allkirjaga samaväärne

Seaduse ees on elektrooniliselt antud digitaalallkiri
võrdne käsitsi kirjutatuga ning riigiasutused on kohustatud seda
aktsepteerima.

Sihtasutuse Vaata Maailma projektijuht Mart Parve märkis, et üks olulisem võimalus ID-kaardi põhise isikutuvastuse kõrval on digiallkiri. "Digiallkiri on seaduse ees täpselt sama jõuga, mis traditsiooniline käsitsi kirjutatav allkiri," kinnitas ta. Vahe on vaid selles, et digiallkiri antakse failile või tehingule elektrooniliselt.

Parve selgitas, et digiallkiri ei ole mingi arvutifriikide eralõbu. Näiteks riigiasutused on lausa kohustatud digiallkirjastatud dokumente aktsepteerima. "Kui mõni ametnik soovib jääda eilsesse päeva ning keeldub digidokumentidega toimetamast, ei ole see tema õigus, vaid hoopis tegematajätmine," kõneles Parve.

Parve rääkis, et tema arvuti kõvakettal asuvasse DigiDoc-kataloogi on süstematiseeritud erinevad lepingud, nende lisad, avaldused ja muu taoline. Kõik digitaalsel ja seaduse ees täit jõudu omaval kujul.

Selline asjakorraldus garanteerib seninägematu mugavuse. Esiteks võib allkirjastada kõik dokumendid, ilma et peaks kusagile kohale sõitma. "Näiteks sõber rääkis äsja loo, kuidas ta pärast autoavariid haiglas lamades digiallkirjastas sülearvutis laenulepingu lisa, et pank saaks talle maksepuhkust anda."

Teiseks on tähtsaid dokumente sel moel lihtsam süsteemselt arhiveerida. Kolmandaks võib igal hetkel ilma notari abita saata e-posti teel ükskõik kellele iga dokumendi täisjõus koopia."

Parve sõnul on digitaalallkiri lisaks mugavusele ka äärmiselt turvaline. Ta tõi näite, et üks olulisi turvariske on alati dokumendi kaotamine või hävimine. "Digiallkirjastatud dokumente ei võta aga tuli ega vesi, ei vii neid varas ega ole võimalik neid kuhugi panni alla unustada. Neist võib teha lõputult koopiad ning hoida eri asukohtades."

Digiallkirja võltsimine on Parve sõnul sama hästi kui võimatu, sest selle andmiseks peab teadma ka viiekohalist PIN-koodi.

"Mõistlikku inimest, kes hoiab oma PIN-koode hoolikalt ning mõistab ID-kaardi selle varguse korral kiirelt kinni panna, ähvardavad digiallkirja puhul väiksemad ohud, kui tava-allkirja kasutades."

Maksu- ja tolliameti avalike suhete spetsialist Reelika Raamat ütles, et MTA aktsepteerib digitaalallkirjastatud dokumente alates 2003. aastast ning ameti kodulehel saab digiallkirjastatud dokumendi sisestada otse MTA dokumendiregistrisse.

Käesoleval ajal on MTA-l Raamatu sõnul aga võimalus digitaalselt allkirjastatud dokumente ainult vastu võtta.

"See tähendab, et ametil ei ole täna tehnilisi lahendusi, et digitaalallkirjastatud dokumente välja saata. Uus dokumendihaldussüsteem, millega lahendatakse ka digitaalselt allkirjastatud dokumentide menetlemine, on ametis praegu arendamisel," rääkis ta.

Digiallkirja kasutame aktiivselt

Eesti Energial on digitaalselt allkirjastatud dokumentide vastuvõtmise ja väljastamise IT-lahendused olemas.

Meie IT osakond kasutab näiteks digitaalallkirja võimalusi väga aktiivselt nii oma osakonna siseselt kui ka partneritega suheldes.

Juristid kasutavad Eesti Energias digitaalse allkirjastamise võimalust näiteks kohtule materjale saates.

Samuti on meie klienditeenindusel olemas võimalus digitaalallkirjastatud dokumente vastu võtta.

Alates 2005. aasta algusest käivitus esimene personaalsem teavituse kanal ehk kodanikuportaal aadressil www.eesti.ee.

Selle kaudu on klientidel võimalik end ID-kaardi abil identifitseerides märkida elektroonsel kaardil oma tarbimiskohad ning saada siis operatiivset infot näiteks e-posti teel tarbimiskoha läheduses toimuvatest elektritöödest.

Klientide või partnerite suurt huvi digitaalallkirja vastu pole seni siiski olnud.

Ka Eesti Energia juhatuse suhtumine digitaalallkirja on igati positiivne, ehkki seni pole lepingute sõlmimisel selle järele küll otsest vajadust tekkinud.

Osale arutelus

  • Ketlin Priilinn

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Veebipõhine Microsoft Dynamics NAV majandustarkvara terviklahendus

Tänapäeva ettevõtete väljakutseks on pidev ärikeskkonna muutumine. Majandus- või äritarkvara peab seejuures olema paindlik, kasvama koos ettevõttega. Samas tuleb koguda ja vaadata oma andmeid täiesti uuel viisil, et teha tuleviku otsuseid, mitte konstateerida minevikku. Majandustarkvara peab olema kaasaegne, hästi integreeritud ja aitama tööaega kokku hoida.

Profit - lihtne ja funktsionaalne majandustarkvara

Profit on lihtne, aga funktsionaalne äritarkvara, mis sõltuvalt valitud moodulitest sobib nii väike- kui suurettevõtetele. Tarkvara katab tüüpilise ettevõtte igapäevased vajadused tänu erinevatele moodulitele, mis on omavahel täielikult integreeritud.

Valdkonna tööpakkumised

Wellman otsib ÄRI- JA FINANTSANALÜÜTIKUT

Wellman OÜ

08. veebruar 2018

Maxima otsib FINANTSANALÜÜTIKUT

Maxima Eesti OÜ

26. jaanuar 2018

Uudised

Tööriistad