Tööinspektor tuleb ettevõttesse

Riikliku
järelevalve sisuks on kontroll haldustoimingute õiguspärasuse
üle. Järelevalve on piiritletud kahe printsiibiga - on
sätestatud õigusaktides ja teostatakse kohtu kontrolli all. Igas
seaduses on näidatud, kes teostab riiklikku järelevalvet konkreetse seaduse
täitmise üle ning alati on olemas vaidlustamise võimalus läbi õiguskaitseorgani.
Riiklikku järelvalvet töökeskkonna üle teostab Tööinspektsioon. See hõlmab nii
töösuhteid kui ka töökeskkonda.

? Millal ja kuidas tuleb tööinspektor ettevõttese?

Ettevõttesse tulemiseks on mitmeid põhjuseid.

planeeritud kontrollimise.

esineb probleeme

Planeeritud sihtkontrollid

Vaatamata sellele, et seadusandlusest ei tulene, et kontrollimisest peaks ette teatama, siiski enamasti tööinspektor teavitab ette oma külaskäigust selleks, et kohtuda kõigi asjassepuutuvate isikutega ja näha kõiki vajalikke dokumente. Kuid alati pole see otstarbekas, näit illegaalse tööjõu kontroll jne. Rakendatakse ka uut töömeetodit - etteteatamata kontrollid, kus eesmärgiks on ühte ettevõtet kontrollides külastada ka teisi seal läheduses asuvaid ettevõtteid, st hoida kokku sõiduaega ja -raha. Esineb ka juhtumeid, kus ettevõte ise palub ennast külastada, kuna tahab teada, kas tal on ikka kõik korras. Kontrollimise tulemus on siis ettevõttele nagu spikker, kuidas oma asjad korda teha.

? Mille alusel valitakse ettevõtteid plaaniliseks kontrollimiseks?

Kuna Tööinspektsioonil on igapäevatöös kasutusel arvutiprogramm, siis saab selle programmi kasutaja kohe ülevaate, mis on selle ettevõttega toimunud (kontrollimised, tööõnnetused, töövaidlused jne). Samuti on sealt hea näha, kas ettevõtte on täitnud oma kohustusi ja teavitanud tööinspektsiooni oma tegevusest vastavalt Töötervishoiu ja tööohutuse seaduse nõuetele, näit töökeskkonnaspetsialisti määramine ja koolitus, töökeskkonnavolinike valimine, töökeskkonnanõukogu iga-aastased aruanded (01.detsembriks) jne. Kui on vaja koostada aastaplaani, siis enamasti valitakse kontrollitavateksettevõteteks need ettevõtted, kus esineb probleeme ja need, kus programmi andmed on puudulikud, nt pole määratud töökeskkonnaspetsialisti, töökeskkonnanõukogu pole teavitanud oma aastasest tööst jne.

? Milliseid tegevusi ja dokumente tööinspektor kontrollib?

Vastavalt töötervishoiu ja tööohutuse seaduse (TTOS) § 26 nõudele tööinspektor on kohustatud kontrollima töötervishoiu ja tööohutust ning töösuhteid reguleerivate õigusaktide nõuete täitmist ettevõttes ning tal on õigus tutvuda dokumentidega, mida tööandja on kohustatud pidama. Näited mõningatest tegevustest, mida kontrollitakse ning mis sageli ka täitmata või puudulikult tehtud on:

Võimalik on küsida nõu oma tööinspektorilt või ka juristilt, selleks on igal tööinspektoril ja juristidel oma vastuvõtuajad ja telefonid (vt. www.ti.ee ). Ettevõtted, kes tahavad teha sisulist tööd, kasutavad seda sageli. Samas aga inspektor ei saa kujuneda pidevaks konsultandiks, kes iga pisiprobleemi puhul kohe käepärast võtta oleks. Selleks tuleb siis kas oma töötajaid koolitada või võtta tööle asjatundjaid.

Tööinspektsioon riikliku järelevalve korras võib rakendada riiklikku sundi (sunniraha jne) ja viia läbi väärteoasja kohtuvälist menetlust (trahvid) seaduses ettenähtud juhtudel ja korras.

Töötervishoiu ja tööohutusalase rikkumise tuvastamisel on inspektori otsustada, kas ta teeb kohe trahvi või piirdub ettekirjutusega, millele võib lisanduda ka sunniraha.. Karistuse rakendamine sõltub tööandja esindaja suhtumisest asjasse. Kui saadakse aru, et on tehtud viga ja püütakse seda kõrvaldada esimesel võimalusel, arutades seda läbi ka tööinspektoriga, siis üldjuhul piirdutakse ainult ettekirjutusega või ka ainult aktiga. Kui aga püütakse selgitada, et ega meie ei peagi seda asja tegema ning jäetakse nõue rahulikult täitmata väitega, et meil pole aega, sest peame oma tööd ka tegema, siis ei jää tööinspektoril küll muud üle, kui rakendada riiklikku sundi, sest tööinspektori ettekirjutuse või nõude täitmine on ettevõttele kohustuslik.

Lihtsama variandina või ka leebema ja usaldusliku suhtumisena võib võtta seda varianti, kui tööinspektor, kontrollides ettevõtet, piirdub ainult kontrollakti koostamisega ja ettekirjutust ei tee. Sel juhul eeldab ta, et tööandja kõrvaldab puudused, tuginedes aktis kirjapandule. Kui tööinspektori usaldust aga kuritarvitatakse, jääb talle edaspidi ainsaks võimaluseks riikliku sunni avaldamine.

Osale arutelus

  • Aidi Kallavus, Merike Oja

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Paindlik NOOM pakub erilahendusi

Üks korralik majandustarkvara on kohaldatav Teie ettevõtte soovide ja vajadustega. Astro Balticsi loodud majandustarkvaraga NOOM saate kindlad olla, et tarkvara suudab kaasas käia kõikide erisoovidega, mis Teie ettevõtte arenedes võivad tekkida.

Dokumentide haldus- ja arhiveerimise süsteem

Ellrex digidoc on ettevõtte dokumentide haldus- ja arhiveerimise süsteem mis on eraldatud raamatupidamise programmist.

Valdkonna tööpakkumised

PLAYTECH ESTONIA OÜ is hiring a SENIOR ACCOUNTANT in Tartu

Playtech Estonia OÜ

04. jaanuar 2019

Uudised

Tööriistad