Töötamine kõrge temperatuuri tingimustes

Viimasel paaril nädalal püsinud kõrge
õhutemperatuur on põhjustanud raskusi nii töötajatele kui ka
tööandjatele, millest annavad tunnistust nende sagenenud pöördumised
Tööinspektsiooni.

Eriti on raske töötajatel, kes töötavad välitingimustes, ja neil, kes on allutatud mitte ainult tööruumist lähtuvast soojuse toimele (tootmisruumid angaaritaolistes hoonetes), vaid ka tootmisprotsessi käigust lähtuvast (seadmete ja masinate töötamisel eraldub soojus).

Vastavalt töötervishoiu ja tööohutuse seadusele peab tööandja korraldama riskianalüüsi, mille käigus selgitab välja kõik töökeskkonnas toimivad ohutegurid. Riskianalüüsi käigus enamasti aga ei pöörata tähelepanu välistingimustest lähtuvatele asjaoludele – talvel madalad ja väga madalad õhutemperatuurid ning suvel võimalik, meie kliimavööndile mitteomane kõrge välistemperatuur.

Vastavalt riskianalüüsi tulemustele peab tööandja rakendama meetmeid ohutegurite toime vähendamiseks.

Kõrge välistemperatuur ja päikesest lähtuv kiirgus suurendavad inimesele mõjuvat soojuskoormust. Kui välistemperatuur tõuseb liiga kõrgele, siis võib häiruda organismi termoregulatsioon ja organism „kuumeneb üle“. Liigne higistamine põhjustab nn organismi kuivamise, koos higistamisega viiakse organismist välja ka elutegevuseks vajalikke soolasid, mineraalaineid. Tulemuseks on mineraalainete tasakaalu häirumine. Kui vedeliku puudusele ei pöörata tähelepanu, siseorganite temperatuur tõuseb ja tulemuseks võib olla kuumarabandus, minestus ja isegi kuuma halvatus.

Töötervishoiu ja tööohutuse seaduse § 3 lg 2 sätestab, et töökeskkonnas toimivad füüsikalised, keemilised, bioloogilised, füsioloogilised ja psühholoogilised ohutegurid ei või ohustada töötaja ega muu töökeskkonnas viibiva isiku elu ja tervist.

Tööandjatel on vaja pöörata tähelepanu vajadusele hinnata töökeskkonna riskianalüüsi käigus ka tööruumide sisekliimat ning soojal ja külmal aastaajal tekkida võivaid ekstreemseid olukordi (väga kõrge ja väga madal temperatuur, tugev tuul ja torm, äike jne).Tegevuskavas peaksid olema ka abinõud nende ohuteguritest tuleneva tervisriski vältimiseks või vähendamiseks.

Vabariigi Valitsuse 21.12.1999 määrus nr 402 „Tegevusaladele esitatavad töötervishoiu ja tööohutuse nõuded“ § 2 lg 1 alusel tagab tööandja, et töökeskkonna ohutegurid ei ohusta ega kahjusta töötaja tervist ning tööprotsess ei põhjusta töötajale füüsilist ja vaimset ülekoormust.

Nimetatud määruse §11 nendib, et tööruumi temperatuur peab olema sobiv tööülesande täitmiseks. Sobiva sisekliima määramisel peab tööandja lähtuma õigusaktidega kehtestatud normidest. Peab arvestama õhu niiskust ja liikumiskiirust, soojuskiirgust, töötaja füüsilist koormust, riietuse ja isikukaitsevahendite eripära.

Töötajate töötingimuste parandamiseks tehtavas ettekirjutuses saab Tööinspektsioon tugineda ainult töötervishoiu ja tööohutuse seadusele ja selle rakendusaktide nõuetele.

Tööandjal on järgmised kohustused.

Töökorraldus

Kuuma toime vältimiseks või vähendamiseks on võimalik rakendada erinevaid abinõusid. Neist kulukaim on ventilatsioonisüsteemi ehitamine, konditsioneeride paigaldamine. Tööandja peaks kaaluma ka võimalust soojuskiirguse kaitseks kaitsekraanide paigaldamist, kui tootmisega või seadmete tööga kaasneb soojuskiirgus.

Akendest tuleva päikese kiirguse kaitseks võib aknad katta kiirust peegeldavate ruloodega.

Suur rõhk töötajate kaitsel kuuma eest on töökorralduslik poolel - vastavalt tehtava töö iseloomule peab tööandja tagama piisavalt puhkepause, eriti juhtudel, kui on tegemist raske füüsilise tööga või seismist eeldava tööga. Selliste tööde puhul oleks soovitav lahkuda otsesest töökohast (mitte istuda sealsamas). Puhkepauside ajal oleks soovitav teha jahutavaid protseduure (võimalus kasutada jahutavat dušši). Tööandja peab tagama piisava joogivee olemasolu töökohas, soovitavalt rohke mineraalainete sisaldusega (higistamisega viiakse välja ka mineraalaineid ja soolasid). Kontoritesse on võimalik muretseda ventilaatoreid, konditsioneere. Samas ei tohi unustada, et ventilaator tekitab tuuletõmbe efekti.

Tööandja võiks kaaluda ka võimalust töö ümber korraldada nii, et päeva keskel kuumuse kõrghetkel töötajad ei peaks viibima ekstreemsetes temperatuuritingimustes –tööpäeva alustada varem, teha vahepeal paus ja jätkata päeva teisel poolel (nn siesta). Sellelaadne töökorraldus sõltub muidugi tööandja tegevusalast ja tootmise iseloomust.

Tööriietus

Töö- ja kaitseriietus peab sobima tehtavale tööle.

Kui on võimalik, lähtuvalt siiski töö iseloomust, peaks tööriietus olema õhku läbilaskev, kerge. Siin ei tohi siiski unustada tööohutust.

Hoonete sisekliima parameetritele ja tingimustele esitatavaid nõudeid sisaldab Eesti standard EVS 839:2003 Sisekliima http://www.evs.ee/

Sisekliima normtingimuste kohta on selles öeldud, et õhutemperatuur ruumis peab olema lähedane füsioloogiliselt optimaalsele ja looma inimesele hubase soojatunde ning tagama tervise ja teovõime.

Osale arutelus

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Dokumentide haldus- ja arhiveerimise süsteem

Ellrex digidoc on ettevõtte dokumentide haldus- ja arhiveerimise süsteem mis on eraldatud raamatupidamise programmist.

Vabaned rutiinsest paberitööst ja saad pühendada oma aja inimestele!

Me usume, et tarkvara peab kiirendama ja lihtsustama tööd ning vältima inimlikke vigu. Et seda saavutada palgaarvestuses, on mõistlik teha arvestus samas programmis, kus on selle aluseks olevad andmed – palk, koormus, puhkused, haiguslehed, lisatasud, töögraafikud jne.

Valdkonna tööpakkumised

PLAYTECH ESTONIA OÜ is hiring a SENIOR ACCOUNTANT in Tartu

Playtech Estonia OÜ

04. jaanuar 2019

Uudised

Tööriistad