Muudatustest tulumaksuseaduses

Riigikogu võttis 31. mail vastu
mahukad tulumaksuseaduse muudatused (avaldatud RT I 2006, 28, 208).
Enamik neist jõustuvad 2007. aastast, kuid osa ka tänavu
1. juulil või tagasiulatuvalt selle aasta algusest. Eelnõu
seletuskirja kohaselt on tulumaksuseaduses tehtavad olulisemad
muudatused ja täiendused järgmised:

1) muudatused tulumaksusoodustusega mittetulundusühingute ja sihtasutuste nimekirja koostamise põhimõtetes ja korras;

2) Euroopa Ühenduse õiguse nõuetest tingitud muudatused maksusoodustuste andmisel nii residentidele kui ka mitteresidentidele;

3) äriühingute piiriülese liikumise maksustamist puudutavad täiendused;

4) täiendused tulenevalt hoiuseintresside maksustamise alasest EL direktiivist.

Ettevõtjate jaoks võib olulisemate muudatustena nimetada muudatusi seoses dividendide, siirdehindade, kingituste ja erisoodustuste maksustamisega. Nendest mõningaid on vaadeldud alljärgnevalt.

Dividendide maksustamise osas vähendatakse 2007. aastast 20%-lt 15%-le osaluse piirmäära, mis peab Eesti äriühingul olema teises äriühingus, et saadud dividendide edasimaksmine oleks tulumaksust vabastatud. Samas kaotatakse Euroopa Majanduspiirkonna riikidest (st Euroopa Liidu liikmesriigid, Norra, Island ja Liechtenstein) ja Šveitsist saadud dividendide osas vabastusmeetodi rakendamiseks nõue, et dividendid või kasum peavad olema välisriigis maksustatud (teiste riikide puhul see nõue jääb). Lisatud on ka piirang, et välismaalt saadud dividendide edasimaksmisel ei kehti vabastusmeetod madala maksumääraga territooriumil registreeritud isikult saadud dividendide puhul.

Siirdehindade osas antakse 2007. aastast maksuhaldurile õigus korrigeerida siirdehindu ka seotud Eesti juriidiliste isikute vahelistes tehingutes ning samuti ka mitteresidendist juriidilise isiku püsiva tegevuskoha kaudu või püsiva tegevuskoha arvel tehtud tehingutes. Samuti sätestatakse põhimõte, et maksuhaldur võib nõuda andmeid seotud isikutega tehtud tehingute, samasse kontserni kuuluvate äriühingute tegevuse ning kontserni struktuuri kohta (tähtaeg vähemalt 60 päeva). Lisaks varasemale kolmele siirdehinna korrigeerimise meetodile tuuakse juurde kaks täiendavat meetodit: tehingupõhine tootluse meetod ja jagatud kasumi meetod.

Kingituste osas kohaldatakse tagasiulatuvalt sätet, et reklaami eesmärgil üle antud kaup ega osutatud teenus, mille väärtus ilma käibemaksuta on kuni 150 kr, ei kuulu tulumaksuga maksustamisele.

Erisoodustuse kontekstis jõustub 1. juulist muudatus, mille kohaselt ei loeta erisoodustuseks puudega isiku kodu ja töökoha vahelisi transpordikulusid tingimusel, et puudega töötajal ei ole võimalik kasutada ühistransporti või ühistranspordi kasutamine põhjustab liikumis- ja töövõime olulist langust. Isikliku sõiduauto kasutamise hüvitise maksmise eeldusena kaob nõue, et töötaja peab olema auto omanik või liisinguvõtja, kuid samas tuleb tööandjale kohustus esitada kord aastas (10. aprilliks) deklaratsioon selliste hüvitiste kohta.

Füüsilisest isikust ettevõtjate puhul läheb 2007. aastast sotsiaalmaksu mahaarvamine tekkepõhiseks ning ettevõtluse tulust lubatakse maha arvata ka enne ettevõtjana registreerimist registreerimiseks ja tegevuslubade saamiseks tehtud kulutusi.

Residendist füüsiline isik tohib oma tulust 2007. aastast maha arvata välisriigis tasutud kohustuslikke sotsiaalkindlustuse maksud ja maksed, mille tasumise eesmärk on isikule pensioni-, ravi-, emadus-, töötus-, tööõnnetus- või kutsehaiguskindlustuse tagamine.

Osale arutelus

  • Ranno Tingas

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Lihtne äritarkvara juhile

BudgetMatador on juhi töölaud ettevõtte rahaasjade haldamiseks. Rakendus optimeerib juhi ning raamatupidaja vahelist koostööd ning annab juhile mõeldud ülevaate ettevõtte finantsolukorrast.

Paindlik NOOM pakub erilahendusi

Üks korralik majandustarkvara on kohaldatav Teie ettevõtte soovide ja vajadustega. Astro Balticsi loodud majandustarkvaraga NOOM saate kindlad olla, et tarkvara suudab kaasas käia kõikide erisoovidega, mis Teie ettevõtte arenedes võivad tekkida.

Valdkonna tööpakkumised

PLAYTECH ESTONIA OÜ is hiring a SENIOR ACCOUNTANT in Tartu

Playtech Estonia OÜ

04. jaanuar 2019

Uudised

Tööriistad