Piret Valkma planeerib ise oma aega ja tegemisi

Piret Valkmast sai raamatupidaja
tegelikult täiesti juhuslikult. Või saatuslikult. Sest
eriala valik kujunes tema elus kuidagi iseenesest.

“Peale keskkooli lõpetamist 1988. aastal läksin Tallinna Kaubandustehnikumi raamatupidamist õppima. Lõpetasin selle 1990.aastal. Sellest ajast peale olen raamatupidamise valdkonnas töötanud. Seda ei oskagi öelda, mis mind raamatupidaja ameti juures tookord võlus,” räägib ta.

Peale kaubandustehnikumi lõpetamist alustas ta tööd Pärnu Kaubandusvalitsuses. “Olin palgaarvestaja. Pärast asutuse likvideerimist olen töötanud mitmetes erinevates firmades. Algul rearaamatupidajana, hiljem pearaamatupidajana.”

FIE-ks hakkas ta 1997. aastal.

“Oli võimalik pearaamatupidaja töö kõrvalt teha mõne korteriühistu raamatupidamist ja FIE-na oli see kõige mõistlikum.”

Kas olla FIE või olla töövõtja firmas - on sellel suuri erinevusi?
“Erinevused on suured. FIE-na töötaja peab omale ise töö kindlustama, tema ei saa endale nõuda töötajatele kehtivaid tööseaduse järgseid hüvesid (puhkused, kindel tööpäeva pikkus jne). Sest pole ju kelleltki nõuda. Peab tegema kulutusi töövahendite soetamise ja enda koolitamise jaoks. Plussiks on see, et FIE saab ise oma aega ja tegemisi suhteliselt vabalt planeerida. Ei pea kindlatel aegadel tööd tegema ja puhkust saab võtta siis, kui vaja.”

Kas raamatupidamises olla FIE – tähendab see olla ka vaba oma valikutes? Või sõltute palju oma klientidest?
“Kliendid ongi kõige tähtsamad. Kui neid ei oleks, siis poleks ju kellelegi tööd teha ja nendega peab alati arvestama. Raamatupidamistööd tehes muidugi väga suuri vabadusi ei ole, sest kõik on seadustega paika pandud. Seda arvestades tuleb tööd teha ja otsuseid langetada. Vabalt saab planeerida oma tööaega, aga tuleb arvestada, et tähtaegadeks peavad kõik tööd tehtud olema. Kliente saab muidugi valida.”

Mida töö teile pakub? Mis on kõige olulisemad momendid teie jaoks töös?
“Töö on huvitav. Minu kliendid tegutsevad väga erinevates valdkondades. Seetõttu ei ole töö kunagi üksluine. Osalen ka koolitustel – seegi on oluline.”

Kas praegu olles ise ettevõtja, te läheksite veel mõnesse firmasse tööle?
“Praegu arvan, et ei läheks. Eelkõige sellepärast, et olen harjunud oma aega ise planeerima. Aga kõik sõltub muidugi pakkumisest. Kui on väga huvitav töö ja korralik tasu, siis võiks ettepanekut kaaluda. Näiteks võiks kuskil välismaal samal alal mõnda aega töötada.”

Kuidas kliendid FIE raamatupidaja teie näitel üles leiavad?
“Olen avaldanud mitmetes telefoni-ja interneti kataloogides oma tegevuse kohta reklaami. Vahel ka kohalikus ajalehes. Kõige rohkem kliente on tulnud tuttavate soovitamise peale. Ka kliendid on oma tuttavatele soovitanud.”

Kas teil on olemas ka oma lemmikklient?
“Lemmikklient toob oma dokumendid alati õigeks ajaks, või siis natuke varem. Dokumendid on kõik suurepäraselt vormistatud, kõik nimed, allkirjad ja muu on õigel kohal. Ta on kõik seadused endale selgeks teinud. Lemmikklient ei helista vara hommikul, hilja õhtul ja nädalavahetustel. Pühadest rääkimata. Ta maksab raamatupidamise eest alati õigel ajal.”

Millised on teie ootused ja lootused seoses tulevikuga?
“Kõigepealt sooviksin, et meie maksuseadused muutuksid FIE-de jaoks leebemaks. Ja loodan, et tulevikus meil ettevõtlus areneb veelgi, et oleks rohkem riigipoolset tuge väikeettevõtjatele.”
Osale arutelus

  • Aive Antsov

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Vabaned rutiinsest paberitööst ja saad pühendada oma aja inimestele!

Me usume, et tarkvara peab kiirendama ja lihtsustama tööd ning vältima inimlikke vigu. Et seda saavutada palgaarvestuses, on mõistlik teha arvestus samas programmis, kus on selle aluseks olevad andmed – palk, koormus, puhkused, haiguslehed, lisatasud, töögraafikud jne.

Dokumentide haldus- ja arhiveerimise süsteem

Ellrex digidoc on ettevõtte dokumentide haldus- ja arhiveerimise süsteem mis on eraldatud raamatupidamise programmist.

Valdkonna tööpakkumised

PLAYTECH ESTONIA OÜ is hiring a SENIOR ACCOUNTANT in Tartu

Playtech Estonia OÜ

04. jaanuar 2019

Uudised

Tööriistad