JURIST SELGITAB: Eestis tohib töö-tasu maksta vaid Eesti kroonides

•• Kas töölepingus võib kokku leppida palga maksmiseks muus vääringus kui Eesti kroon, näiteks USA dollarites või eurodes? See on lubatud ainult juhul, kui töötatakse välisriigis. Eestis töötamise korral tuleb palka maksta ainult Eesti kroonides. Nõue tuleneb rahaseadusest, mille järgi ainus seaduslik maksevahend Eesti Vabariigis on Eesti kroon ja mis selgelt ütleb, et Eesti Vabariigis asuvatel juriidilistel ja füüsilistel isikutel ei ole õigust kasutada omavahelistes arveldustes muid maksevahendeid. Kui meie riigis kehtestatakse euro, siis muudetakse vastavalt ka rahaseadust ja loomulikult tuleb siis ka palka eurodes maksta. •• Töölepinguga on ette nähtud 40-tunnine töönädal, samas käib tasustamine tükitöö alusel. Ületundidel tehtud töö eest lisatasu ei maksta. Kas see tähendab seda, et võin siis ka “alatunde” teha? Kui tükipalgaline töötaja teeb ületunnitööd, tuleb tallegi vastavat lisatasu maksta, sest töö-ajanorm on ju temalgi. Ületunnitöö on üldjuhul võimalik poolte kokkuleppel, s.t tööandja on nõus töötaja sooviga teha tööd üle tööajanormi ja vastupidi – kui tööandja taotleb, et töötaja kauem töötaks, peab selleks olema töötaja nõusolek. Kui töötaja jääb ilma tööandja nõusolekuta ja vahel koguni tema tahte vastaselt kauemaks tööle, et rohkem toodangut anda ja sellega oma palka suurendada, siis ei ole see ületunnitöö ja selle eest lisatasu nõuda ei saa. See, kui palju päevas, nädalas, kuus jne tööd tuleb teha, on määratud tööajanormiga. Kui töölepingus on kokkulepe täis-tööajaga töötamiseks, siis on töötaja kohustatud kaheksa tundi päevas ja 40 tundi nädalas või sama normi alusel määratud aja töötama ja tööandja on kohustatud teda selleks ajaks tööga kindlustama. Mingeid “alatunde” töötaja ühepoolselt teha ei saa. Tööandjal, kes tööajanormi ulatuses töötajat tööga ei kindlusta, tuleb teha juurdemakse, see tähendab, et palka peab maksma kogu töölepingus kokkulepitud tööajanormi järgsete päevade või tundide eest. •• Töötan asutuses poole kohaga. Tööaeg on 8.15-12.15. Kas riigipühaeelne lühendatud tööaeg laieneb ka minule ja millises ulatuses? Töö- ja puhkeaja seaduse kohaselt lühendatakse uusaastale, Eesti Vabariigi aastapäevale, võidupühale ja jõululaupäevale vahetult eelnevat tööpäeva kolme tunni võrra. Kui töötaja töötab osalise tööajaga, lüheneb sama aja võrra ka tema tööpäev, 4-tunnise tööpäeva puhul jääb see siis 1-tunniseks. Pidanuks seadusandja silmas ainult 8-tunnise üldise riikliku normi järgse tööpäeva lühendamist, tulnuks see nii ka seadusesse kirjutada. Kehtiva sätte sõnastuse järgi tuleb lühendada töö-päeva, kestku see 8 või 4 tundi.

Osale arutelus

  • Helve Toomla

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Profit - lihtne ja funktsionaalne majandustarkvara

Profit on lihtne, aga funktsionaalne äritarkvara, mis sõltuvalt valitud moodulitest sobib nii väike- kui suurettevõtetele. Tarkvara katab tüüpilise ettevõtte igapäevased vajadused tänu erinevatele moodulitele, mis on omavahel täielikult integreeritud.

Books 8 on uue põlvkonna äritarkvara väikestele ja keskmise suurusega ettevõtetele.

Põhipakett sisaldab kõike majandusarvestuseks esmatarvilikku võimaldades registreerida ostu ja müügitehinguid, jälgida klientide võlgnevusi ning enda võlgnevusi tarnijatele. Kõikidest sisestatud toimingutest tehakse automaatselt kanne pearaamatusse.

Valdkonna tööpakkumised

Tamro Eesti otsib RAAMATUPIDAJAT

Tamro Baltics OÜ

05. märts 2018

Sarkop otsib PEARAAMATUPIDAJAT

Sarkop AS

21. märts 2018

Deloitte otsib RAAMATUPIDAJAT

Deloitte Audit Eesti AS

25. veebruar 2018

Uudised

Tööriistad