Riigikohtulahend: käibemaksu juurdemääramine seaduspärane, tulumaksu oma mitte

Riigikohtu halduskolleegium selgitas 05.06.06
tehtud otsuses (3-3-1-34-06)
taas käibe- ja tulumaksukohustuste tekkimise aluseid olukorras, kus kauba müüja
või teenuse osutaja ei ole käibemaksukohustuslane või on isik, keda pole arvel
näidatud. Antud lahendis käsitletakse tulumaksuarvestuses ja
käibemaksuarvestuses ettevõtluses toimunud majandustehingut erinevalt.

Käibemaks

Vaidlus käis selle üle, millistel tingimustel saab tasumisele kuuluvast käibemaksust maha arvata sisendkäibemaksu, kui pärast tehingu toimumist selgub, et käibemaksuarvestuses näidatud käibemaksukohustuslane ei ole tegelik müüja, tegelik müüja ei ole teada ja käibemaksuarvestuses müüjana näidatud käibemaksukohustuslane pole oma käibemaksukohustust täitnud.

Riigikohus leidis, et sisendkäibemaksu mahaarvamine on lubatud, kui soetaja põhjendatult eeldas, et arvel näidatud isik oli ka tegelik müüja. Tingimus "põhjendatult eeldas" tähendab, et soetaja ei teadnud ega pidanudki teadma, et arvel näidatud isik pole tegelik müüja. Lisaks on oluline äris nõutava ja tavapärase hoolsuse järgimine. Kui soetaja hoolsa käitumise tõttu oleks ilmnenud, et arvel näidatud isik pole tegelik müüja, aga ta ei teinud seda, siis on soetaja sisendkäibemaksu mahaarvamise piiramine õigustatud.

Tulumaks

Tulumaksu osas käis vaidlus selle üle, kas olukorras, kus hiljem selgub, et tulumaksuarvestuses märgitud isik ei ole tegelik müüja, tuleb sellisele isikule kauba eest tasuna tehtud väljamakse lugeda ettevõtlusega mitteseotud kuluks.

Kui ostja teadis või pidi teadma, et müüja pole tegelik müüja, siis on tegemist ettevõtlusega mitteseotud kuluga, millelt tuleb maksta tulumaksu. Tingimus "pidi teadma" tähendab, et ostjal oli teave asjaolude kohta, mis viitavad sellele, et arvel näidatud isik polnud tegelik müüja. Kui ostja põhjendatult eeldas, et arvel näidatud isik on tegelik müüja, siis tehing maksukohustust kaasa ei too.

Kokkuvõtteks

Hoolsusnõuete täitmine seoses müüja isiku tuvastamisega pole tulumaksu osas oluline, sest müüja isik ei ole ostja tulumaksukohustuse kindlakstegemisel oluline. Seevastu käibemaksu puhul on müüja isiku tuvastamine oluline kõigepealt seepärast, et ainult käibemaksukohustuslasest müüjal on õigus lisada arvel kauba hinnale käibemaks. Teiseks tasub ostja koos kauba hinnaga käibemaksu müüjale, mitte vahetult riigile. Müüja on käibemaksu riigile tasumisel vahendaja rollis. Seega ei tule ostjal tasuda kauba hinnale lisatud käibemaksu ükskõik millisele müüjale, vaid ainult käibemaksukohustuslasele. Kuna käibemaksu ja tulumaksu tasumine toimub põhimõtteliselt erinevatel alustel ja erineval viisil, siis on võimalik, et tulumaksuarvestuses ja käibemaksuarvestuses käsitletakse ettevõtluses toimunud majandustehingut erinevalt.

Osale arutelus

  • Alari Ossa

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Veebipõhine Microsoft Dynamics NAV majandustarkvara terviklahendus

Tänapäeva ettevõtete väljakutseks on pidev ärikeskkonna muutumine. Majandus- või äritarkvara peab seejuures olema paindlik, kasvama koos ettevõttega. Samas tuleb koguda ja vaadata oma andmeid täiesti uuel viisil, et teha tuleviku otsuseid, mitte konstateerida minevikku. Majandustarkvara peab olema kaasaegne, hästi integreeritud ja aitama tööaega kokku hoida.

Innovatiivne ja suurte võimalustega Microsoft Dynamics NAV

Keskmistele ja suurtele ettevõtetele mõeldud Dynamics NAV on Microsofti majandustarkvaradest globaalselt enim müüdud ja kiiremini arenev lahendus, mida on viimasel kümnendil jõuliselt arendatud.

Valdkonna tööpakkumised

LIDL is looking for SENIOR PAYROLL CONSULTANT

Fontes PMP OÜ

31. mai 2018

AIANDUSKESKUS HANSAPLANT otsib PEARAAMATUPIDAJAT

Hansaplant Hulgi OÜ

31. mai 2018

Taxify is looking for an ACCOUNTANT

Taxify OÜ

30. mai 2018

Uudised

Tööriistad