Töö teises liikmesriigis

Inimeste vaba liikumine on üks ühenduse õigusega tagatud põhivabadustest ning see tähendab õigust elada ja töötada teises liikmesriigis. Liikumisvabadus ühenduse piires puudutab kõiki kodanikke – nii töötajaid, õpilasi kui ka pensionäre.

Teise riiki ümberasumine on tõsine otsus ning sellise otsuse langetamisel tahavad inimesed võimalikult täpselt teada, mida see endaga kaasa toob ja millised on tema õigused.

Üleminekumeetmed

Pärast Euroopa Liidu laienemist 2004. aastal hakkas uute liikmesriikide tööjõu tööturule juurdepääsu puhul kehtima üleminekukord, mis tähendab, et üleminekuperioodi ajal võivad liikmesriigid vastavalt oma siseriiklikele seadustele nõuda uute liikmesriikide kodanikelt töökohale asumisel eelnevalt tööluba ning seada tingimusi selle saamiseks. Suurbritannia, Iirimaa ja Rootsi üleminekukorda ei rakendanud.

2003. aastal sõlmitud ühinemisleping sätestas liikmesriikide õiguse rakendada piiranguid 1. mail 2004 liituvate riikide, välja arvatud Küpros ja Malta, tööjõule maksimaalselt 7 aastaks. See aeg on omakorda jagatud kolmeks perioodiks: 2+3+2 aastat. Pärast 1. maid 2011 ei ole ühelgi liikmesriigil õigust 2004. aastal Euroopa Liiduga liitunud riikide kodanikele oma tööturule sisenemisel piiranguid kehtestada.

Tööturu avanemine 2006

1. maiks 2006 pidid ülejäänud liikmesriigid komisjonile ametlikult teatama, kas nad kavatsevad jätkata siseriiklike meetmete kohaldamist maksimaalselt veel kolme aasta jooksul (sel juhul nõutakse tööluba) või hakkab kohaldama ühenduse korda, mis näeb ette tööjõu täiesti vaba liikumise (kõik võivad sellesse liikmesriiki vabalt tööle asuda).

Alates 1. maist 2006 on oma tööturu eestlastele avanud ka Soome, Hispaania, Kreeka ja Portugal. See tähendab, et alates 1. maist 2006 ei nõuta Eesti kodanikelt nendes riikides töötamiseks enam tööluba.

Taani pikendab üleminekumeetmeid küll kolme aasta võrra, kuid kaalub nende järk-järgulist kaotamist aastaks 2009. Prantsusmaa avab oma tööturu konkreetsete elukutsete esindajatele, näiteks antakse tööluba automaatselt kokkadele, ettekandjatele, hooajatöölistele põllumajanduses, ehitustöölistele, müügimeestele jne. Sarnaselt Prantsusmaale avavad oma tööturu teatud sektorites Belgia ja Luksemburg. Holland on teada andnud, et teeb oma otsuse, kas piiranguid pärast 1. jaanuari 2007 veel pikendada või mitte, käesoleva aasta lõpus. Itaalia on tõstnud uutest liikmesriikidest pärit tööjõule määratud töölubade kvooti 79 000-lt 170 000 inimeseni aastas. Saksamaa ja Austria pikendavad piirangute kehtivust kolme aasta võrra.

Euroopa Majanduspiirkonna riikidest kaotab piirangud tööturule sisenemiseks Island. Norra pikendab üleminekumeetmeid kolme aasta võrra.

Täpsemalt ülejäänud EL-10 riikide ja Euroopa Majanduspiirkonda kuuluvate riikide tööturule sisenemise tingimustest võib lugeda välisministeeriumi kodulehelt ja Euroopa tööalase liikuvuse portaalist EURES. Viimaselt leiab ka rohkelt infot tööpakkumiste ja koolitusvõimaluste kohta.

Loe lisaks ka Euroopa Komisjoni Eesti esinduse kodulehelt http://www.euroopaliit.ee

Osale arutelus

  • Kaja Põld

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Dokumentide haldus- ja arhiveerimise süsteem

Ellrex digidoc on ettevõtte dokumentide haldus- ja arhiveerimise süsteem mis on eraldatud raamatupidamise programmist.

Vabaned rutiinsest paberitööst ja saad pühendada oma aja inimestele!

Me usume, et tarkvara peab kiirendama ja lihtsustama tööd ning vältima inimlikke vigu. Et seda saavutada palgaarvestuses, on mõistlik teha arvestus samas programmis, kus on selle aluseks olevad andmed – palk, koormus, puhkused, haiguslehed, lisatasud, töögraafikud jne.

Valdkonna tööpakkumised

PLAYTECH ESTONIA OÜ is hiring a SENIOR ACCOUNTANT in Tartu

Playtech Estonia OÜ

04. jaanuar 2019

Uudised

Tööriistad