Majandusaasta aruande peavad alati allkirjastama kõik juhtorgani liikmed

Äriühingu juhatusel on kohustus esitada äriregistrile kõigi juhatuse liikmete
allkirjaga majandusaasta aruandeid.

Eelmise aasta detsembris jõustunud raamatupidamise seaduse N 25 muudatuse kohaselt allkirjastavad juhatuse ja nõukogu liikmed majandusaasta aruande koos kuupäeva märkimisega viivitamata pärast seda, kui asjaomane organ on aruande heaks kiitnud.

Erinevad elulised asjaolud võivad põhjustada olukorra, kus aruande esitamise ajaks ei ole sellel kõikide juhtorgani liikmete allkirju. Aruande valmimise ajal võib mõni liige olla raske tervisehädaga haiglas, maailma teises otsas vms. Samuti ei ole välistatud, et mõni liige keeldub aruannet allkirjastamast.

Enne 2003. aastat kehtinud raamatupidamise seaduse N 23 sätestas sellisteks juhtumiteks paindliku regulatsiooni. Kui mõni juhtorgani liige ei saanud majandusaasta aruandele allkirja anda füüsilise takistuse tõttu või keeldus seda tegemast, pidi aruandele lisatama kirjalik põhjendus.

Täna kehtiv seadus selliseid võimalusi ei sätesta. Pigem rõhutatakse majandusaasta aruande, kui äriühingu tegevuse ja finantsseisu kohta huvi tundvate isikute peamise või isegi ainukese avaliku infoallika, allkirjastamise olulisust ja seonduvat juhtorgani liikmete isiklikku vastutust. Seega võib arvata, et aruande peavad alati allkirjastama kõik selle valmimise hetkel ametis olevad äriühingu juhtorganite liikmed.

Juhul, kui majandusaasta aruannet äriregistrile tähtaegselt ei esitata, võib maakohtust registripidaja määrata juhatusele trahvi, äriühingu kustutada või otsustada selle sundlõpetamise. Selle vältimiseks tasub teha äriregistriga heas usus koostööd ning aruande esitamise tähtaja saabumisel teatada takistuse põhjus ja meetmed, mis on võetud tarvitusele selleks, et aruandel oleksid kõikide juhtorgani liikmete allkirjad.

Juhul, kui aruande allkirjastamise puudus on ületatav (juhtorgani liige terveneb, saabub puhkuselt tagasi, nõustub andma allkirja), siis tuleb vastavas äriregistrile esitatavas teatises seda põhistada. Samas ei ole välistatud, et registripidaja ei pea seda mõjuvaks põhjuseks.

Kui puudus ei ole ületatav, siis võib kaaluda juhtorgani liikme tagasi kutsumist. Kui see ei ole võimalik, siis võib esitada juhtorgani liikme vastu hagi allkirjastamiskohustuse olemasolu tuvastamiseks. Positiivne kohtuotsus asendab juhtorgani liikme tahteavaldust, mida muidu kinnitaks tema allkiri majandusaasta aruandel.

1. Teata äriregistrile:

2. Kaalu juhtorgani liikme tagasi kutsumist.

3. Esita juhtorgani liikme vastu hagi allkirjastamiskohustuse olemasolu tuvastamiseks.

Osale arutelus

  • Tuuve Tiivel

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Lihtne äritarkvara juhile

BudgetMatador on juhi töölaud ettevõtte rahaasjade haldamiseks. Rakendus optimeerib juhi ning raamatupidaja vahelist koostööd ning annab juhile mõeldud ülevaate ettevõtte finantsolukorrast.

Paindlik NOOM pakub erilahendusi

Üks korralik majandustarkvara on kohaldatav Teie ettevõtte soovide ja vajadustega. Astro Balticsi loodud majandustarkvaraga NOOM saate kindlad olla, et tarkvara suudab kaasas käia kõikide erisoovidega, mis Teie ettevõtte arenedes võivad tekkida.

Valdkonna tööpakkumised

PLAYTECH ESTONIA OÜ is hiring a SENIOR ACCOUNTANT in Tartu

Playtech Estonia OÜ

04. jaanuar 2019

Uudised

Tööriistad