Hiiliv luude hõrenemine

Osteoporoos ehk luude hõrenemine on kogu skeleti haigus. Väheneb nii
luude tihedus kui halveneb luukoe ehitus — mis tähendab, et luud
muutuvad hapramaks ja luumurdude oht suureneb.
Tegemist on nn hiiliva haigusega, mis ei põhjusta vaevusi enne, kui
tekib osteoporoosi tüsistus — luumurd, milleks on vaja vaid väikest,
minimaalset traumat.

Osteoporootilise luumurru tüüpkohtadeks on randme piirkond, lülisammas ja reieluu kael. Ainuke võimalus enne luumurru teket osteoporoosi riski hinnata on mõõta luutihedust. Lisaks luutiheduse määramisele tuleb hinnata muid luumurru riskifaktoreid, millest olulisemateks on perekondlik eelsoodumus, naissugu, kõrge vanus, vähene füüsiline koormus, kroonilised haigused, mis põhjustavad luutiheduse langust, mõnede ravimite kasutamine, vähene kehakaal jne.

Luutihedust soovitatakse mõõta vähemalt korra kõigil üle 65aastastel naistel. Kui menopausi eas naisel on üle ühe riskifaktori või on juba olnud luumurd minimaalse trauma tagajärjel, siis tuleks luutihedus määrata sõltumata east. Nii naistel kui meestel tuleb luutihedust mõõta juhul, kui on vajadus pikaajaliseks raviks osteoporoosi kiiret teket või siis süvenemist põhjustava glükokortikoidhormooniga (Prednisolon, Medrol).

Osteoporoos on väga sageli esinev haigus, mis Eestis on selgelt aladiagnoositud. Tartu Ülikoolis tehtud luutiheduse uuringu käigus avastati osteoporoosi 50-59aastaste naiste seas 13protsendil, 60-69aastastel juba 30 protsendil ja 70-79aastastel naistel koguni 53protsendil e rohkem kui pooltel! Kuigi meil on kümneid tuhandeid haiglaslikult hõredate luudega inimesi ja tuhanded murravad just luuhõrenemise tagajärjel luid, said osteoporoosi ravi bifosfonaadiga 2003.aastal ainult 780 inimest.

Probleem on ühelt poolt osteoporoosi vähene diagnoosimine, mille põhjus on inimeste vähene teadlikkus osteoporoosist kui haigusest. Sama hästi kui inimesed teavad oma kolesterooli taset veres, võiksid naised teada oma luutiheduse väärtust. Just teadlikkus ja huvi oma luude olukorra vastu parandaks osteoporoosi varast diagnoosimist.

Teine murelaps on osteoporoosi ravimite kõrge hind, mis muudab need abivajajatele kättesaamatuks. Eesti Haigekassa võtab enda kanda 50% soodustusega ravimite puhul kõige rohkem 200 kroonini ühe retsepti kohta. Sotsiaalministeerium on kehtestanud uue korra — aprillist alates võib krooniliste haiguste ravimeid välja kirjutada mitte vähem kui kahe kuu kogus korraga.

Selline asjade korraldus jätab enamuse kõrge luumurru riskiga haigetest ilma ravita, kuna praegune ühe kuu ravimi hind on umbes 400 krooni ning ravi kestvus peaks olema 4-5 aastat. Vaid vähesed veel tööl käivad inimesed suudavad endale sellises hinnaklassis ravimit muretseda. Aga tüüpiline osteoporoosihaige on pensioniealine naine.

Osteoporoosi puudutavatele probleemidele lahenduse leidmiseks, inimeste teadlikkuse tõstmiseks ja patsientide koondamiseks asutati Tallinnas 1.veebruaril 2006 Eesti Osteoporoosihaigete Liit. Liidu juhatajaks on valitud Maimo Teesalu ja juhatuse liikmeteks on Irma Nahkor ja Ruth Kalme. Liikmeid on praeguse seisuga 40. Liikmeks võivad astuda osteoporoosihaiged, nende lähedased ja toetajad.

Sellel kevadel on Eesti Osteoporoosihaigete Liidu, Eesti Reumaliidu ja AS Ida-Tallinna Keskhaigla koostöös toimunud patsientide teabepäevad nii eesti kui ka vene keeles. Eesti Osteoporoosihaigete Liidu ülesanne on tõstatada ja püüda lahendada kohaliku omavalitsuse ja riigiorganite ees küsimusi, mis on seotud osteoporoosi haigetega ning nende ravi- ja olmeküsimustega ning kaitsta nende huve. Lisaks on plaanis korraldada inimestele osteoporoosi teabepäevi, osteoporoosihaigetele koolitusi ja välja anda trükiseid osteoporoosist. Infot suuremate ürituste kohta leiate edaspidi Terviselehest. Luud terveks!


Osale arutelus

  • Karin Laas

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Majandustarkvara RAPID

Tarkvaraga RAPID saate korraldada keskmise või väikese ettevõtte raamatupidamise ja majandusarvestuse - laoarvestus, palgaarvestus, teenindus, üüriarvestus, jm. RAPIDi tasuta versiooniga saab töö tehtud üksikettevõtja, alustav ettevõte või mittetulundusühing.

Lihtne äritarkvara juhile

BudgetMatador on juhi töölaud ettevõtte rahaasjade haldamiseks. Rakendus optimeerib juhi ning raamatupidaja vahelist koostööd ning annab juhile mõeldud ülevaate ettevõtte finantsolukorrast.

Valdkonna tööpakkumised

PLAYTECH ESTONIA OÜ is hiring a SENIOR ACCOUNTANT in Tartu

Playtech Estonia OÜ

04. jaanuar 2019

Uudised

Tööriistad