Raseda õigused ja kohustused töösuhetes

Rasedad on töösuhetes erilise kaitse all. Soodsamaid tingimusi rasedatele sätestavad nii töölepingu seadus, töö- ja puhkeaja seadus kui puhkuseseadus. Erisätteid rasedate õiguste kohta leiab ka palgaseadusest ja ravikindlustuse seadusest.

Kui üldjuhul on tööandjal õigus saata töötaja töölähetusse ning töötajal ei ole õigust keelduda, siis raseda puhul kehtib range erand. Rasedat ei ole lubatud saata töölähetusse isegi juhul, kui rase peaks sellega ise nõustuma. Samuti ei ole lubatud rasedat rakendada ületunnitööle ning tööle ööajal ja puhkepäevadel. Reeglina ei ole ka lubatud ühepoolselt lõpetada rasedaga töölepingut. Erandid sellest on juhtumid, kus ettevõte kas pankrotistub või likvideeritakse või kui töötaja selle oma ebasobiva käitumisega ise põhjustab. Sel juhul peab tööandja taotlema tööinspektori nõusoleku.

Arsti otsuse alusel on tööandja kohustatud rasedale andma vaba aega sünnituseelseks läbivaatuseks, säilitades selleks ajaks rasedale keskmise palga. Ehkki on valdav praktika pigem selline, et tööandjale piisab raseda suulisest soovist minna arstlikule läbivaatusele, oleks siiski hilisemate arusaamatuste vältimiseks mõistlik arsti otsus tööandjale esitada.

Arsti otsuse alusel on rasedal õigus tööandjalt nõuda ka töötingimuste ajutist kergendamist või ajutist üleviimist teisele tööle. Otsuses kirjeldab arst ka soovituslikke töö- või teenistustingimusi. Täiendavat avaldust lisaks arsti otsusele tööandjale esitama ei pea. Tööandja edastab arsti otsuse haigekassale ning haigekassa hüvitab töötajale tekkinud palgavahe.

Kui selgub, et tööandjal ei ole võimalust raseda töötingimusi kergendada või teda kergemale tööle üle viia ning seda kinnitab ka tööinspektor, vabastatakse töötaja haiguslehel näidatud ajaks tööst. Sel juhul maksab haigekassa töötajale 100% ulatuses kohustuslikku ravikindlustuse hüvitist. Rasedalt saadud haiguslehe ja arsti otsuse ning tööinspektori kooskõlastuse edastab sel juhul haigekassale tööandja seitsme päeva jooksul. Samas võib töötaja kokkuleppel tööandjaga ka ise need dokumendid haigekassale esitada. Haigekassa maksab töötajale hüvitise välja 30 kalendripäeva jooksul, alates dokumentide laekumisest. Kui haigekassa mingil põhjusel viivitab hüvitise väljamaksmisega, on rasedal õigus haigekassalt nõuda viivise maksmist.

Sünnituslehe alusel antakse naisele rasedus- ja sünnituspuhkust kokku 140 kalendripäeva, millest 70 kalendripäeva võib naine ära kasutada enne sünnitust. Täiendavat avaldust tööandjale nn dekreeti minekuks esitama ei pea, samuti ei ole vaja teha mingeid kandeid töölepingusse. Sünnituspuhkusele ehk dekreeti minekut käsitatakse tööõiguses sarnaselt puhkusele minekuga või haiguslehele jäämisega, mis tähendab, et selleks perioodiks tööleping lihtsalt peatub. Sünnitushüvitist 100% ulatuses maksab rasedale haigekassa tööandjalt saadud sünnituslehe alusel.

Kui üldjuhul makstakse sünnitushüvitist 140 kalendripäeva eest, siis mitmikute sünni või tüsistustega sünnituse puhul on õigust saada hüvitust kokku 154 kalendripäeva eest. Et sünnitushüvitist näidatud ulatuses kätte saada, tuleb rasedus- ja sünnituspuhkusele jääda vähemalt 30 päeva enne arsti määratud eeldatavat sünnituskuupäeva. Kui sünnitusleht kirjutatakse välja hiljem, ei maksta sünnitushüvitist nende päevade eest, mille võrra jäädi hiljem puhkusele. Selline kord on kehtestatud ennekõike ema ja lapse tervise huvides, mis tähendab, et ema peaks lõpetama töö tegemise ja jääma puhkusele vähemalt kuu aega enne eeldatavat sünnitust.

Samas on rasedal õigus ka vahetult enne raseduspuhkusele jäämist saada korralist puhkust temale sobival ajal, st et tööandja ei saa keelduda rasedale sobival ajal puhkuse andmisest ka sõltumata varem koostatud puhkuste ajakavast. Kuna raseda puhkust ei ole sageli võimalik jaanuari kuus koostatavas puhkuste ajakavas ette näha, oleks rasedal mõistlik oma puhkusele jäämise soovist tööandjale kirjalikult ette teatada vähemalt kaks nädalat. See aga ei tähenda, et rase ei võiks oma puhkusesoovi tööandjale esitada teiste töötajatega võrdsetel alustel ettenähtud korras, kui see võimalik on.

Osale arutelus

  • Tiia E. Tammeleht

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Parima juhtimisaruandluse ja automatiseeritud raamatupidamisega majandustarkvara Suno365

Columbus Eesti on toonud turule uue täisfunktsionaalse majandustarkvara Suno365. Tegu on pilvepõhise ja kuutasulise majandustarkvaraga (ERP) ettevõtetele, kes hindavad kaasaegseid lahendusi taskukohaste kuludega.

Vabaned rutiinsest paberitööst ja saad pühendada oma aja inimestele!

Me usume, et tarkvara peab kiirendama ja lihtsustama tööd ning vältima inimlikke vigu. Et seda saavutada palgaarvestuses, on mõistlik teha arvestus samas programmis, kus on selle aluseks olevad andmed – palk, koormus, puhkused, haiguslehed, lisatasud, töögraafikud jne.

Valdkonna tööpakkumised

PLAYTECH ESTONIA OÜ is hiring a SENIOR ACCOUNTANT in Tartu

Playtech Estonia OÜ

04. jaanuar 2019

Uudised

Tööriistad