Mis on litsents ja tegevusluba?

Tegevusluba või litsents (riiklik tegevusluba) on isikule antav õigus tegutseda antud tegevusalal vastavalt seadustes sätestatud tingimustele.

Äriseadustiku kohaselt loetakse äriseadustikus sätestatud tegevusloaks ka tegevuslitsentsi, mis on kuni vastavat valdkonda reguleeriva seaduse vastuvõtmiseni välja antud Vabariigi Valitsuse poolt kehtestatud tingimustel ja korras.

Kui tegemist on alustava ettevõttega, tuleb kindlasti juba enne ettevõtte asutamist täpselt välja selgitada, kas antud tegevusalal on nõutav tegevusluba või litsents, millised on tegevusloa taotlemise tingimused ning millised on kulutused tegevusloa taotlemiseks.

Ekslik on arvata, et tegevusloa saab iga alustav ettevõtja, kes tasub ettenähtud tasud ja riigilõivud. Paljude tegevuslubade puhul on nõutavad mitmesugused eeltingimused. Näiteks arhiiviteenuste osutamiseks vajaliku tegevusloa taotlemiseks tuleb äriühingul esitada kinnitus, et ta omab lepingut arhivaari kutsetunnistust omava töötajaga või kinnitust, et vastava töötajaga sõlmitakse leping tegevusloa saamisel jne.

Kui alustav ettevõte, kelle tegevusala nõuab tegevusluba või litsentsi, taotleb ettevõtte kandmist äriregistrisse, tuleb see tegevusluba äriregistrisse esitada juba koos teiste vajalike asutamisdokumentidega (asutamisotsus jne).

Soovitav on asutatava äriühingu põhikirjas ja äriregistrisse kandeavalduses sõnastada tegevusala identselt litsentsil või tegevusloal oleva tegevusalaga.

Füüsilisest isikust ettevõtjale antakse tegevusluba välja samadel alustel ja korras nagu äriühingutele, kui seaduses ei ole sätestatud teisiti.

Tegevusloa nõuded on määratletud peamiselt vastavat tegevusala reguleerivas seadustes ja määrustes, näiteks: Tööturuteenuste osutamiseks vajaliku tegevusloa nõue ning taotlemise tingimused on toodud Tööturuteenuse seaduses, turvatöötaja õppe korraldamiseks tegevusloa nõuded ja tingimused Turvaseaduses jne.

Seega peaks alustav ettevõtja juba äriplaani koostades põhjalikult tutvuma oma valdkonda reguleeriva seadusandlusega, sealhulgas kontrollima, kas tema tegevusala nõuab tegevusluba või litsentsi.

Litsentsimisele kuuluvad tegevusalad

Äriseadustiku §-de 51 ja 521 kohaselt peab ettevõtja, kes taotleb äriregistrisse litsentseeritava (riiklikku tegevusluba nõudva) tegevusala kandmist, esitama registripidajale vastava litsentsi või tegevusloa. Soovitame Teil sõnastada põhikirjas ja kandeavalduses tegevusala identselt litsentsil või tegevusloal oleva tegevusalaga.

Seaduses sätestatud juhtudel kantakse tegevusluba omava ettevõtja andmed ka majandustegevuse registrisse. Sellisel juhul ei pea äriregistri pidajale tegevusluba esitama, kuna registripidaja saab tegevusloa andmeid ise majandustegevuse registrist vaadata. Hetkel kehtib see kütuse ja energiaga seonduvate tegevusalade kohta.

Valides allolevast loetelust tegevusala, saate Te informatsiooni konkreetsete tegevuste kohta, millel tegutsemiseks tegevusluba või litsents väljastatakse, kes on tegevusloa või litsentsi väljaandev asutus või ametiisik ning viite õigusakti sättele. Küsimuste tekkimisel konkreetse tegevusloa või litsentsi väljastamise kohta, pöörduge palun selle ametiasutuse poole, kes seda tegevusluba või litsentsi väljastab.

Vabade elukutsete tegevusalad

Vabadeks elukutseteks nimetatakse kõrgkvalifikatsiooniga ameteid, kus kutsealased põhitoimingud tehakse isiklikult (neid ei saa palgalistele abilistele delegeerida), sõltumatult ning enda vastutusel. Vabu kutseid ühendab ettevalmistusteenistuse ning kutseeksami läbimise nõue ning isemajandamise põhimõte (riik palka ei maksa).

Majandustegevuse registrisse kantavad tegevusalad

Osale arutelus

  • Raul Palutaja

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Books 8 on uue põlvkonna äritarkvara väikestele ja keskmise suurusega ettevõtetele.

Põhipakett sisaldab kõike majandusarvestuseks esmatarvilikku võimaldades registreerida ostu ja müügitehinguid, jälgida klientide võlgnevusi ning enda võlgnevusi tarnijatele. Kõikidest sisestatud toimingutest tehakse automaatselt kanne pearaamatusse.

e-arveldaja – raamatupidamise tarkvara alustavale ja väikeettevõtjale (esimene aasta tasuta)

e-arveldaja on veebipõhine tarkvara, mis sobib hästi just alustavale ja väikeettevõtjale, aga ka mittetulundusühingule ning sihtasutusele. Sellel on tänaseks juba üle 5300 kasutaja.

Valdkonna tööpakkumised

Tamro Eesti otsib RAAMATUPIDAJAT

Tamro Baltics OÜ

05. märts 2018

Harju KEK otsib PEARAAMATUPIDAJAT

M-Partner HR OÜ

23. veebruar 2018

Deloitte otsib RAAMATUPIDAJAT

Deloitte Audit Eesti AS

25. veebruar 2018

Uudised

Tööriistad