Selgitus palgaseaduse § 36 lõike 3 rakendamise kohta

Tuletame meelde, et 2006.a. alguses jõustunud
tsiviilkohtupidamise seadustiku ja täitemenetluse seadustiku rakendusseadusega
muudeti palgaseaduse (PalS) § 36 „Kinnipidamised palgast”.

PalS § 36 lõiget 1 täiendati uue punktiga, mille alusel peetakse töötaja palgast kinni täitemenetluse seadustikus ettenähtud täitedokumentides märgitud summad. Täitedokumentide loetelu, mille alusel täidetakse nõudeid, on kehtestatud täitemenetluse seadustiku (TäMS) § 2.

PalS § 36 lõige 2 näeb ette ka tööandja kasuks palgast kinnipidamisi: tasu väljatöötamata puhkusepäevade eest, tähtajaks tagastamata avanss, arvutusvea tõttu liigselt makstud summad, tööandjale tekitatud kahju hüvitamise summad.. Olulisemaks on seaduse § 36 3.lõike muudatus, mis sätestab palgale sissenõude ulatuse. Enne muudatust nägi säte ette, et kõigi palgale pööratud nõuete alusel kinnipidamise korral peab töötajale maksmiseks jääma vähemalt summa, mis vastab 80%-le riigi poolt kehtestatud palga alammäärast. Muudatuse kohaselt kinnipidamise selline piirang enam ei kehti. Palgale sissenõude pööramise ulatuse määramisel tuleb lähtuda TäMS sätestatust. Palgast kinnipidamise piirangu määramisel on kohaldatav TäMS § 132, mis sätestab sissetuleku osa, millele ei saa sissenõuet pöörata. Palgast kinnipidamisel tuleb tööandjal arvestada järgmiste asjaoludega:

1) sissetulekut ei arestita, kui see ei ületa kuu eest ettenähtud palga alammäära suurust või vastavat osa nädala või päeva sissetulekust. Arvestades kehtivat palga alammäära, peab töötajale pärast palgast kinnipidamisi maksmiseks jääma kuupalgana vähemalt 3000 kr. või tunnipalgana vähemalt 17.80 (§ 132 lõige 1).

2) kui töötaja palk on kinnipidamisele mittekuuluvast osast suurem, võib seda ületavast sissetuleku osast võib kuni viiele palga alammäära suurusele summale vastavast osast arestida 2/3, seda ületavast sissetulekust aga kogu sissetuleku tingimusel, et arestitav summa ei ületa 2/3 kogu sissetulekust (§ 132 lõige 3).

Oletame, et töötaja palk on 10.000 kr., millest lahutatakse palga alammäär ehk 3000 kr. Alles jäänud palgast 7000 kroonist võib kinni pidada 2/3 ehk 4666.67 kr.

3) kui töötajal on ülalpeetavad, suureneb palgast mitte kinnipeetav summa 1/3 võrra palga alammäärast kuus iga ülalpeetava kohta (§ 132 lõige 2).

Oletame, et töötaja palk on 10.000 kr. ja tal on kaks alaealist last. Töötajale maksmisele kuuluv summa: 10 000 kr., millest lahutatakse palga alammäär ehk 3000 kr. 2 ülalpeetava jaoks kinnipidamisele mittekuuluv osa: 2 x 1/3 3000-st = 2000 kr. Töötajale kuulub väljamaksmisele 3000 + 2000 = 5000 kr. Alles jäänud 5000 kr. võib kinni pidada kuni 5 palga alammäära ulatusest 2/3 ehk 3333 kr. 34 senti.

Tööandjal tuleb ülalpeetava kohta kinnipidamisele mittekuuluv osa arvesse võtta siis, kui tal on andmed ülalpeetava kohta. Tavaliselt on tööandjal andmed töötaja alaealiste laste kohta, samas on võivad ülalpeetavad perekonnaseaduse §-de 21-22 ja 60-68 järgi olla nii töövõimetu abikaasa, lapsed, abivajavad vanemad, vanavanemad, lapselapsed, vennad ja õed, kui ka teised perekonnaliikmed. Kui töötaja ei avaldada tööandjale andmeid ülalpeetavate kohta, ei ole tööandjal võimalust täita TäMS § 132 lõikes 2 sätestatut.

Palgast kinnipidamisel võivad segadust tekitada PalS ja TäMS erinevad mõisted. PalS sätestab „palgast kinnipidamised”, TäMS aga „sissetulek”, „sissenõude pööramine” ja „arestimine”. Kuna tööandja teeb kinnipidamisi palgast, tuleks TäMS-s sätestatud „sissetuleku” all mõista „palka”, „sissenõude pööramise” all „palgale pööratud nõuet” ja „arestimise” all „kinnipidamist”. Kuna tööandja ei tea ega peagi teadma, kas ja millised võivad töötajal olla peale palga muud sissetulekud, siis omab kinnipidamisel tähtsust palk.

Osale arutelus

  • Niina Siitam

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Innovatiivne ja suurte võimalustega Microsoft Dynamics NAV

Keskmistele ja suurtele ettevõtetele mõeldud Dynamics NAV on Microsofti majandustarkvaradest globaalselt enim müüdud ja kiiremini arenev lahendus, mida on viimasel kümnendil jõuliselt arendatud.

Paindlik NOOM pakub erilahendusi

Üks korralik majandustarkvara on kohaldatav Teie ettevõtte soovide ja vajadustega. Astro Balticsi loodud majandustarkvaraga NOOM saate kindlad olla, et tarkvara suudab kaasas käia kõikide erisoovidega, mis Teie ettevõtte arenedes võivad tekkida.

Valdkonna tööpakkumised

LIDL is looking for SENIOR PAYROLL CONSULTANT

Fontes PMP OÜ

31. mai 2018

Taxify is looking for an ACCOUNTANT

Taxify OÜ

30. mai 2018

BonBon Lingerie otsib RAAMATUPIDAJAT

BonBon Lingerie OÜ

26. mai 2018

Uudised

Tööriistad