FIE firma loomise mõttekus sõltub elustiilist

Tegevuse ja vara firmasse üleviimisel tuleb arvestada sellega, kuidas ja kui
palju saab firmast aasta sees elamiseks raha välja võtta ning kuidas need
võimalused oma elustiiliga kokku klapivad.

Siiani on FIE ettevõtlustulu maksustatud kõigist tululiikidest kõige rängemini. Nüüd on Riigikogus menetluses seadusemuudatus, mis viib ettevõtlustulu maksustamise põhimõtteliselt samadele alustele kui palgatulul. Seetõttu suureneb tunduvalt sama asja tehes puhtalt kätte jääava raha hulk. Läbi firma opereerides on aga võimalik kokkuvõttes ikkagi rohkem puhtalt teenida, sest dividendidelt tuleb maksta ainult tulumaksu.

Seaduslikult saab omanik firmast raha aasta sees elamiseks välja võtta ainult juhatamise tasuna. Sellelt tuleb aga nagu palgatulultki kohe tulumaks kinni pidada ja sellele sotsiaalmaks juurde maksta. See mõjutab peamiselt firmaomaniku esimest aastat, kui eelmise aasta eest pole veel võimalik dividende välja maksta.

Fiiendusel pole aga ka praeguse maksukoormuse juures mitte ainult miinused, vaid ka üks äärmiselt tõsine pluss: kogu raha, mis parasjagu pangas ja taskus on, saab inimene kasutada kogu aeg vabalt ükskõik milleks, peaasi et maksud saab õigeks ajaks makstud. Maksude tähtajad ja suurus on aga ette teada.

See lubab vabamalt elada ning raha on kasutuses rohkem, kui arvutuste järgi aasta eest lõppkokkuvõttes puhtalt kätte jääb. Võib ka öelda, et sisuliselt lükkub maksukoormus (enam-vähem, mitte küll päris sajaprotsendiliselt) fiiendusega lõpetamise aastasse.

Raha vaba kasutamise võimalus on suurem präänik, kui ma arvata oskasin. Ka paarimiljonilise aastakäibega ettevõtjatel on olnud raske fiiendusest loobuda ja läbi firma tegutsema hakata, sest siis ei saa kogu sissetulnud raha enam nii vabalt kasutada. See, et firmast pärast aasta lõppu kokkuvõttes tunduvalt rohkem raha puhtalt kätte on jäänud, pole tingimata sama tugev argument.

Kas ja millal on mõtet tegevust firmasse üle kanda, sõltub suuresti elustiilist ja tarbimisharjumustest. Tuleb teha (parem lasta teha firmade asju tundval raamatupidajal) arvutused eeldatava käibe kohta ja vaadata, kui palju raatsitakse või ollakse sunnitud aasta sees raha elamiseks võtma. Mida vähem jääb dividendidesse, seda väiksem on rahaline võit. Ei maksa ka unustada sotsiaalmaksu: selle eest saab inimene ise väga konkreetseid asju ja tema nimele laekunud sotsiaalmaksust on talle ainult kasu.

Kui ettevõtluse kõrval palgatulu ei ole, tuleks alla 250 000 kroonise aastakäibe puhul tõsiselt arvutada ja mõelda, kuidas enda ja pere raha kasutamise soovide ja vajadustega lood täpselt on.

Järgmisest aastast tõuseb ilmselt tegevuse firmasse ülekandmise mõttekuse emotsionaalne piir enamiku jaoks poole miljoni kroonise aastakäibe kanti.


Osale arutelus

  • Olavi Kärsna

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Taavi Majandustarkvara

Taavi Majandustarkvara iseloomustab laialdane funktsionaalsus, integreeritavus ja hea klienditugi. TAAVI Majandustarkvara aitab ettevõttel luua tervikliku integreeritud infosüsteemi, mis käib pidevalt ajaga kaasas.

Standard ERP on integreeritud äritarkvara keskmistele ja suurtele ettevõtetele.

Standard ERP ühendab endas traditsioonilise ettevõtte ressursiplaneerimise (ERP) ja kliendihalduse (CRM) kõrval laialdasel hulgal erilahendusi lähtuvalt ettevõtte spetsiifikast ning vajadustest.

Valdkonna tööpakkumised

Taxify is looking for an ACCOUNTANT

Taxify OÜ

17. detsember 2017

Maxima otsib FINANTSANALÜÜTIKUT

Maxima Eesti OÜ

22. detsember 2017

Uudised

Tööriistad