Majandusarvestus ja selle osised

Majandusarvestus on majandustehingutest tuleneva informatsiooni töötlemise süsteem, mille käigus toimub informatsiooni vaatlemine, kogumine, töötlemine, edastamine ja tõlgendamine info kasutajatele. Arvestus on oskus majandustehinguid (-operatsioone, -toiminguid, -transaktsioone) ja –sündmusi ülesse tähendada, rühmitada ja kokku võtta rahalises väärtuses kindlaks määratud viisil, mis võimaldab nende tulemusi finantsiliselt tõlgendada. Oluline osa informasioonisüsteemi korraldamisel lasub ettevõtte raamatupidamisel.

Ettevõtte arvestusprotsessis on neli olulist põhitegevusest:

1. Identifitseerimine - majandusnähtuste vaatlemine, valik. Arvestuse esimesel etapil valitakse välja majandustegevusega seotud objektid, tegevused, tehingud, mis on vajalikud ja kasulikud informatsioonitarbijatele.
2. Mõõtmine - tehingute väljendamine arvnäitajates ja hindamine rahas.
3. Registreerimine - dokumenteerimine, rühmitamine ja kokkuvõtmine. Registreerimine sisaldab mõõdetud tehingute kajastamist korrapäraselt ja süstemaatilisel viisil kronoloogilises päeva- ja pearaamatus.
4. Edastamine - aruannete koostamine, analüüsimine, tõlgendamine kasutajatele. Informatsioon edastatakse aruannete koostamisega ja levitamisega, millest olulisem on raamatupidamise aastaaruanne.

Majandusarvestuse osised (koostiselemendid, liigid):

finantsarvestus
maksuarvestus
kuluarvestus
finantsaruannete analüüs
sisekontroll
juhtimisarvestus
eelarvestamine
audiitorkontroll

Finants- ehk raamatupidamisarvestus

Majandustehingutest tulenevate muudatuste arvestus kontodel kahekordse kirjendamise põhimõttel ja finantsaruannete koostamine ning analüüs.

Finantsanalüüs

Finantsraamatupidamisest saadava info töötlemine statistilise ja spetsiifilise analüüsi meetodi abil. Sellest tulenevate andmete põhjal seletuste, interpretatsioonide, hinnangute jne andmine ettevõtte finantsolukorrale. Nii möödunud ajaperioodide, hetkeseisu või tulevikus loodetava finantsolukorra kohta.

Finantsplaneerimine, eelarvestamine

Planeerimisel kasutatakse finantsarvestusest tulenevaid andmeid. Rahas väljendatud plaane nimetatakse eelarveks. Eelarve on aruanne, mis määrab teatava ajaperioodi planeeritavad tulud, kulud, varad, kohustused ja rahavood(-käibed). Finantsplaneerimist kasutatakse eelarve, äriplaanide, projektide, hinnapakkumiste jne koostamisel.

Juhtimisarvestus

Raamatupidamisaruannete kasutamine juhtkonna poolt ettevõtte tegevuse plaanimiseks, hindamiseks ja kontrollimiseks.

Kuluarvestus

Kululiikide, kulukohtade ja kuluobjektide arvestus ja info edastamine juhtimisostsuste tegijatele. Abistab juhtkonda ettevõtte tegevuse planeerimisel ja kontrollimisel.

Kuluarvestus esitab täiendavaid nõudmisi finantsarvestusele:

infovarustatus peab olema regulaarne ja sagedane,
info peab olema äärmiselt liigendatud ja võimalikult tähtajaline,
info ei pea põhinema üksnes soetusmaksumusele.

Maksuarvestus

Seotud riikliku maksuseadusandlusega. · Seotud ettevõtte finantsarvestusega. · Maksude taseme planeerimine ja nende analüüs.

Auditeerimine

Väliseksperdi hinnang ettevõtte finantsarvestusele ja juhtimisotsustele.

Auditeerimine on majandustegevuse ja -tehingute kohta käiva tõendusmaterjali objektiivne ja süsteemne hindamisprotsess eesmärgiga teha kindlaks majandustegevuse ja selle kohta käiva informatsiooni kajastamise vastavus teatud kriteeriumidele ning tulemuste edastamine huvigruppidele. Auditeerimine on loogikal põhinev süstemaatiline protsess.

Majandusaasta aruande koostamine hõlmab audiitorkontrolli. Majandusaasta aruandele lisatakse audiitori järeldusotsus, kui audiitorkontroll on kohustuslik (Raamatupidamise seadus § 14).

Audiitorkontroll on kohustuslik raamatupidamiskohustuslasele, kellel vähemalt kaks järgmisest kolmest näitajast on aruandeaasta bilansipäeva seisuga suuremad kui:

1. äriühingul müügitulu (netokäive) ja teistel raamatupidamiskohustuslastel tulu 10 miljonit krooni,
2. bilansimaht 5 miljonit krooni ja
3. töötajate arv 10.

Sisekontroll

Sisekontrollisüsteem on äriühingus kooskõlastatud tegevus, mille ülesandeks on tagada kõikide allüksuste aruandluse vastavus tegelikkusele ja seadusandlikke õiguaktide täitmine äririskide maanadamiseks.

Osale arutelus

  • Evi Kikas

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Paindlik NOOM pakub erilahendusi

Üks korralik majandustarkvara on kohaldatav Teie ettevõtte soovide ja vajadustega. Astro Balticsi loodud majandustarkvaraga NOOM saate kindlad olla, et tarkvara suudab kaasas käia kõikide erisoovidega, mis Teie ettevõtte arenedes võivad tekkida.

Lihtne äritarkvara juhile

BudgetMatador on juhi töölaud ettevõtte rahaasjade haldamiseks. Rakendus optimeerib juhi ning raamatupidaja vahelist koostööd ning annab juhile mõeldud ülevaate ettevõtte finantsolukorrast.

Valdkonna tööpakkumised

PLAYTECH ESTONIA OÜ is hiring a SENIOR ACCOUNTANT in Tartu

Playtech Estonia OÜ

04. jaanuar 2019

Uudised

Tööriistad