Euro tulek – samm selguse poole tehtud

Valmis on saanud ja avalikustatud Euro kasutusele võtmise seaduse eelnõu.Selle eelnõu (edaspidi €S eelnõu) koostamisele eelnes töö erinevates töögruppides. Neid oli moodustatud kuus: Eesti Panga ja krediidiasutuste vaheline töögrupp, ärikeskkonna töögrupp, valitsusasutuste tehnilise valmisoleku töögrupp, tarbijakaitse töögrupp, kommunikatsiooni töögrupp ja õigusloome töögrupp. Eelnõu väljatöötamisel arvestati nii töögruppides arutatut kui 2005. aasta 1. septembril valitsuskabineti nõupidamisel heaks kiidetud Eesti eurole ülemineku plaani.

 

€S eelnõu kehtestab euro kui seadusliku maksevahendi Eesti Vabariigis, reguleerib Eesti krooni eurodeks vahetamist ja krooni käibelt kõrvaldamist, euro ja krooni paralleelkäivet ning sätestab Eesti kroonilt eurole üleminekuks vajalikud seadusemuudatused paljudes erinevates (196) seadustes. Võib öelda, et üldjoontes eelnevalt töögruppides läbiarutatu peab vett ja juba varasemalt Teataja vahendusel tutvustatud eurole ülemineku põhiprintsiibid on eelnõus olemas. Lühidalt on need järgmised:

 

·
     
Euro kasutuselevõtt kontorahas, majandusarvestuses ja lepingulistes suhetes toimub kohese järsu üleminekuna. Sularaha puhul on asi erinev. Eurole sujuva ülemineku tagamiseks toimub alates euro kasutuselevõtu päevast ehk €-päevast kahenädalane krooni ja euro paralleelkäibe periood, mil kroon ja euro on sularahas võrdväärsed maksevahendid.

·
        
Eesti Pank vahetab tähtajatult kroone eurodeks keskkursiga ja teenustasuta.

·
              
Vähendamaks survet hinnatõusule, on eelnõus ümardatud maksude ja lõivude kroonisummad eurodesse reeglina allapoole ehk maksumaksjale soodsamas suunas, siin on ka erandeid – trahvimäärad on ümardatud vastupidiselt.

·
       
Lepingute osas kehtib järjepidevuse printsiip. Olemasolevaid lepinguid ei ole vaja muuta. Kroonisummad arvestatakse eurodesse, (laenu-, liisingu- jm lepingute) maksegraafikud võib alates €-päevast ja ka varasemast ajast kajastada korraga nii kroonides kui eurodes.

·
        
Raamatupidamises lähtutakse eurodes väljendatud summadest aruandeperioodide puhul, mis lõpevad Eesti krooni emiteerimise lõpetamise päeval või hiljem ning nende kohta koostatud aruannetele. Varasemate suhtes kehtib vastavalt varasem regulatsioon.

·
        
Samuti kehtestatakse Raamatupidamise seaduse muudatusega, et raamatupidamise aastaaruanded aruandeperioodide kohta, mis lõpevad Eesti krooni emiteerimise lõpetamise päeval või hiljem, koostatakse eurodes. RPS § 15 lg 4 kohaselt koostatakse raamatupidamise aastaaruanne Eestis ametlikult kehtiva vääringu järgi.

 

€S eelnõu ei sisalda muudatusi seadustes, milles on seoses eurole üleminekuga vaja teha põhjalikumaid muudatusi, sh Eesti Panga seadus ja Äriseadustiku muudatused, uus Riigilõivuseaduse eelnõu.

 

Järgnevalt toon näitena ära paar konkreetset eelnõu sätet, mis puudutavad kahes maksuseaduses tehtavaid muudatusi.

 

Ӥ 10. Maamaksuseaduses
(RT I 1993, 24, 428; 2005, 57, 451) tehakse järgmised muudatused:

 

1) paragrahvi 7 lõikes 3asendatakse sõnad “20 krooni” sõnadega “5 eurot”

2)

paragrahvi 7 lõikes 6asendatakse sõnad “20 krooni” sõnadega “5 eurot”.

 

§ 69. Tulumaksuseaduses (RT I 1999, 101, 903; 2006, 7, 41) tehakse järgmised muudatused:

1) paragrahvi 13 lõike 3 punktis 6asendatakse sõnad “90 krooni” sõnadega “6 eurot”;

2)

paragrahvis 23 asendatakse sõnad “24 000 krooni” sõnadega “1 560 eurot”;

3) paragrahvis 232 asendatakse sõnad “36 000 krooni” sõnadega “2 304 eurot”;

4) paragrahvis 233 asendatakse sõnad “12 000 krooni” sõnadega “768 eurot”;

5) paragrahvis 282 asendatakse sõnad “50 000 krooni” sõnadega “3 200 eurot”;

6) paragrahvi 32 lõikes 4asendatakse sõnad “45 000 krooni” sõnadega “2 880 eurot”;

7) paragrahvi 36 lõige 5 sõnastatakse järgmiselt:

“(5) Välisvaluutas saadud tulu, tulust lubatud mahaarvamised ning makstud või kinnipeetud tulumaks arvestatakse ümber eurodeks vastavalt tulu saamise, väljamakse tegemise ja tulumaksu tasumise või kinnipidamise päeval kehtinud Euroopa Keskpanga päevakursi alusel.”;

8) paragrahvi 46 lõikes 2asendatakse sõna “täiskroonides” sõnadega “0,1 euro täpsusega”;

9) paragrahvi 47 lõikes 2 asendatakse sõnad “1 000 krooni” sõnadega “65 eurot”;

10) paragrahvi 48 lõikes 8 asendatakse sõnad “2 000 krooni” sõnadega “128 eurot”;

11) paragrahvi 49 lõikes 4 ja lõike 6 punktides 4 ja 5 asendatakse sõnad “500 krooni” sõnadega “35 eurot”.“

 

Eelnõu rakendussätetes nähakse konkreetselt ette, kuidas toimub krooni käibelt kõrvaldamine, millised on ümardamisreeglid ja kuidas ning kui kaua on võimalik veel pangakontorites kroone eurodeks vahetada keskkursiga ja ilma teenustasuta. Selleks ajavahemikuks on 6 kuud pärast €-päeva. Tõenäoliselt jätkavad krediidiasutused (vastavalt Eesti Pangaga kokkulepitule) seejärel nimetatud teenuse osutamist vähemalt kuue kuu jooksul piiratud kontorivõrguga.

 

Lisaks juba eelnõus sisalduvale 196-s seaduses tehtavale muudatustele nähakse eelnõu rakendussätetes ette veel Vabariigi Valitsuse määruste (62) ja erinevate ministrite määruste (65) muutmine. Muudatusi on küll palju, kuid aega nende tegemiseks jagub. Soovitame aga jätkuvalt meie liikmetel euro kasutuslevõtuga kaasnev endi jaoks varakult läbi mõelda.

 

Huvilistel on võimalik Euro kasutusele võtmise seaduse eelnõuga tutvuda nii eÕiguses kui Eesti Kaubandus-Tööstuskoja kodulehel www.koda.ee rubriigis Majanduspoliitika, teema Aktuaalset all.

Osale arutelus

  • Reet Teder

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Paindlik NOOM pakub erilahendusi

Üks korralik majandustarkvara on kohaldatav Teie ettevõtte soovide ja vajadustega. Astro Balticsi loodud majandustarkvaraga NOOM saate kindlad olla, et tarkvara suudab kaasas käia kõikide erisoovidega, mis Teie ettevõtte arenedes võivad tekkida.

Parima juhtimisaruandluse ja automatiseeritud raamatupidamisega majandustarkvara Suno365

Columbus Eesti on toonud turule uue täisfunktsionaalse majandustarkvara Suno365. Tegu on pilvepõhise ja kuutasulise majandustarkvaraga (ERP) ettevõtetele, kes hindavad kaasaegseid lahendusi taskukohaste kuludega.

Valdkonna tööpakkumised

PLAYTECH ESTONIA OÜ is hiring a SENIOR ACCOUNTANT in Tartu

Playtech Estonia OÜ

04. jaanuar 2019

Uudised

Tööriistad