Välismaale tööleminek nõuab sealse elukoha registreerimist

Selle aasta 1. mail loobusid tööjõule seatud piiranguist viis riiki: Soome, Hispaania, Portugal, Kreeka ja Island. Kui seni oli eestlasel neisse riikidesse tööle minnes vaja taotleda tööluba, siis enam selliseid kitsendavaid piiranguid pole.
Teatud formaalsusi tuleb aga teise riiki elama ja tööle asudes siiski täita, näiteks elukoht registreerida.
Peale selle on mõned muudki riigid oma seniseid tingimusi muutnud. Prantsusmaa ja Belgia on otsustanud avada tööturu järk-järgult, teatavate valdkondade kaupa ja vastavalt kohaliku tööturu vajadustele. Itaalia on suurendanud lubatava uutest liikmesriikidest tuleva tööjõu kvooti. Hollandil on kavas järgneva kolme aastaga piiranguid leevendada või need kaotada.

Saksamaa ja Austria seevastu kavatsevad senised piirangud säilitada 2011. aastani.
Eestlaste jaoks kõige huvipakkuvam riik on kindlasti Soome. 2005. aastal töötas Soomes kas tööloa või lähetuse alusel ligi 8000 eestlast. Lisanduvad need töötajad, kes ei vaja tööluba või kelle töötamisel pole seaduslikku alust.
Kuigi töölube ei ole edaspidi vaja, kavatseb Soome riik nüüdsest sisse seada registreerimissüsteemi, mis võimaldaks saada Soomes töötavate välismaalaste hulgast senisest parema ülevaate.
Kuigi välismaale tööle minemine pakub mitmeid häid võimalusi, ei tasu otsustamisega ülearu kiirustada. Kindlasti tuleks täpselt välja uurida Eesti kodanikele selles riigis esitatavad nõuded.
Vajalikud kontaktandmed
Tööleping tuleks sõlmida endale arusaadavas keeles ning jälgida, et seal ei oleks soovimatuid tingimusi. Samuti on oluline koguda kontaktandmeid nii sihtriigis kui ka kodumaal, et probleemide korral oleks kuhugi pöörduda.
Näiteks tuleks välja selgitada, mis asutus tegeleb antud riigis töötingimuste ja töökeskkonna järelevalvega, et töölepingu tingimuste rikkumise korral sinna pöörduda.
Kui soovitakse minna välismaale ajutiselt lihttööd tegema, tuleb teadvustada, et kui ei töötata oma erialal, siis on raske end toimuvate arengutega kursis hoida ning hiljem erialast tööd leida.
Kasutades välismaale tööle minnes eraettevõtete pakutavat töövahendusteenust, tuleks teada, et tööotsijalt töö vahendamise tasu võtta on ebaseaduslik ning ettevõttesse, kes püüab seda teha, tuleks suhtuda ettevaatlikult.

Täpsemat teavet eri riikides tööle asumise tingimuste kohta saab EURES-i võrgustikult – nii internetipõhise infosüsteemi ja andmebaasi vahendusel (www.eures.ee) kui ka EURES-i nõustajatelt tööturuameti piirkondlikes osakondades.

Osale arutelus

  • Maarja Kuldjärv

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Dokumentide haldus- ja arhiveerimise süsteem

Ellrex digidoc on ettevõtte dokumentide haldus- ja arhiveerimise süsteem mis on eraldatud raamatupidamise programmist.

Lihtne äritarkvara juhile

BudgetMatador on juhi töölaud ettevõtte rahaasjade haldamiseks. Rakendus optimeerib juhi ning raamatupidaja vahelist koostööd ning annab juhile mõeldud ülevaate ettevõtte finantsolukorrast.

Valdkonna tööpakkumised

RICKMAN TRADE OÜ otsib PEARAAMATUPIDAJAT

Rickman Trade OÜ

23. september 2018

TALOT otsib PEARAAMATUPIDAJAT

Talot AS

30. september 2018

BALTIC CONNEXIONS OÜ otsib OSTUASSISTENT-RAAMATUPIDAJAT

Baltic Connexions OÜ

28. september 2018

Uudised

Tööriistad