Välismaale tööleminek nõuab sealse elukoha registreerimist

Selle aasta 1. mail loobusid tööjõule seatud piiranguist viis riiki: Soome, Hispaania, Portugal, Kreeka ja Island. Kui seni oli eestlasel neisse riikidesse tööle minnes vaja taotleda tööluba, siis enam selliseid kitsendavaid piiranguid pole.
Teatud formaalsusi tuleb aga teise riiki elama ja tööle asudes siiski täita, näiteks elukoht registreerida.
Peale selle on mõned muudki riigid oma seniseid tingimusi muutnud. Prantsusmaa ja Belgia on otsustanud avada tööturu järk-järgult, teatavate valdkondade kaupa ja vastavalt kohaliku tööturu vajadustele. Itaalia on suurendanud lubatava uutest liikmesriikidest tuleva tööjõu kvooti. Hollandil on kavas järgneva kolme aastaga piiranguid leevendada või need kaotada.

Saksamaa ja Austria seevastu kavatsevad senised piirangud säilitada 2011. aastani.
Eestlaste jaoks kõige huvipakkuvam riik on kindlasti Soome. 2005. aastal töötas Soomes kas tööloa või lähetuse alusel ligi 8000 eestlast. Lisanduvad need töötajad, kes ei vaja tööluba või kelle töötamisel pole seaduslikku alust.
Kuigi töölube ei ole edaspidi vaja, kavatseb Soome riik nüüdsest sisse seada registreerimissüsteemi, mis võimaldaks saada Soomes töötavate välismaalaste hulgast senisest parema ülevaate.
Kuigi välismaale tööle minemine pakub mitmeid häid võimalusi, ei tasu otsustamisega ülearu kiirustada. Kindlasti tuleks täpselt välja uurida Eesti kodanikele selles riigis esitatavad nõuded.
Vajalikud kontaktandmed
Tööleping tuleks sõlmida endale arusaadavas keeles ning jälgida, et seal ei oleks soovimatuid tingimusi. Samuti on oluline koguda kontaktandmeid nii sihtriigis kui ka kodumaal, et probleemide korral oleks kuhugi pöörduda.
Näiteks tuleks välja selgitada, mis asutus tegeleb antud riigis töötingimuste ja töökeskkonna järelevalvega, et töölepingu tingimuste rikkumise korral sinna pöörduda.
Kui soovitakse minna välismaale ajutiselt lihttööd tegema, tuleb teadvustada, et kui ei töötata oma erialal, siis on raske end toimuvate arengutega kursis hoida ning hiljem erialast tööd leida.
Kasutades välismaale tööle minnes eraettevõtete pakutavat töövahendusteenust, tuleks teada, et tööotsijalt töö vahendamise tasu võtta on ebaseaduslik ning ettevõttesse, kes püüab seda teha, tuleks suhtuda ettevaatlikult.

Täpsemat teavet eri riikides tööle asumise tingimuste kohta saab EURES-i võrgustikult – nii internetipõhise infosüsteemi ja andmebaasi vahendusel (www.eures.ee) kui ka EURES-i nõustajatelt tööturuameti piirkondlikes osakondades.

Osale arutelus

  • Maarja Kuldjärv

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Paindlik NOOM pakub erilahendusi

Üks korralik majandustarkvara on kohaldatav Teie ettevõtte soovide ja vajadustega. Astro Balticsi loodud majandustarkvaraga NOOM saate kindlad olla, et tarkvara suudab kaasas käia kõikide erisoovidega, mis Teie ettevõtte arenedes võivad tekkida.

Veebipõhine Microsoft Dynamics NAV majandustarkvara terviklahendus

Tänapäeva ettevõtete väljakutseks on pidev ärikeskkonna muutumine. Majandus- või äritarkvara peab seejuures olema paindlik, kasvama koos ettevõttega. Samas tuleb koguda ja vaadata oma andmeid täiesti uuel viisil, et teha tuleviku otsuseid, mitte konstateerida minevikku. Majandustarkvara peab olema kaasaegne, hästi integreeritud ja aitama tööaega kokku hoida.

Valdkonna tööpakkumised

Taxify is looking for an ACCOUNTANT

Taxify OÜ

30. mai 2018

AIANDUSKESKUS HANSAPLANT otsib PEARAAMATUPIDAJAT

Hansaplant Hulgi OÜ

31. mai 2018

LIDL is looking for SENIOR PAYROLL CONSULTANT

Fontes PMP OÜ

31. mai 2018

Uudised

Tööriistad