Eestlastelt rohkem maksu

Tulumaksuseadust plaanitakse muuta nii, et see annab Soomele võimaluse saada maksud ka renditöötajalt, kes töötab Soomes alla poole aasta. Praegu seadus seda ei luba.

Tööjõurendifirmad eelistavad saata Soome töötajaid tööle aga just lühikeseks perioodiks, sest siis saavad nad eestlased vormistada tööle komandeeringuga ning maksta neile päevaraha, mis võimaldab Eestis maksukoormust vähendada.

"Soome pool taunib personalirenditeenuse kasutamist, töötajaid soovitakse otse võtta," kommenteeris Personalipunkt Extra tegevdirektor Herdis Ojasu järgmise aasta alguses jõustuda võivat seadust. Ta lisas, et personalirenditeenuse korral laekuvad palgamaksud praegu Eestisse, kuid kahtlemata ei ole see kasulik Soome riigile.

"Äärmiselt kahjulik on Eestile alates uuest aastast soomlaste plaanitav seadusemuudatus, mis reguleeriks ka renditeenuse korral tulumaksu maksmise Soome," kommenteeris Ojasu.

Uniq U Eesti värbamiskonsultandi Juhani Tammineni sõnul on nende firma seadusemuudatuseks juba ette valmistunud. Uniq U avas oma kontori ka Soomes, et alates uuest aastast hakkaksid maksud Eesti asemel Soome laekuma, rääkis ta.

"Ma arvan, et kõik ei tegutse nagu meie," osutas Tamminen sellele, et paljudel personalivahendusfirmadel võib raskeks minna.

Tammineni sõnul ei suuda Eesti korvata Soome personalipuudust ning Eesti töötaja on Soome jaoks juba kallis. Seetõttu nemad plaanivad lähiajal kontori avada ka Lätis, Leedus, Poolas ja mujal Ida-Euroopas.

Tamminen lisas, et põhiline teenimisviis Eestist Soome töölekäimisel on maksta päevaraha. Need, kes töötavad Soomes Eesti kaudu, saavad maksustamata komandeeringuraha (näiteks 375 krooni päeva eest), mis teeb keskmiselt ligi 8500 krooni puhtalt kätte.

Tammineni sõnul on Soomes registreeritult töötades ka raskem ületunde teha: nende eest tuleb tööandjal umbes kaks korda rohkem maksta. Ta tõi näite ka sellest, et suure reede ajal pidid Soome ettevõtjad töötamise eest neli korda kõrgemat tasu maksma.

Soome rahandusministeeriumi maksuosakonna rahvusvaheliste maksuasjade vanemspetsialist Tuomas Anttila ütles, et maksuseaduse muudatuse poliitilist otsust pole veel tehtud, kuid loodetavasti võtab parlament selle vastu augustis või septembris.

Soome poole hinnangul on Eesti renditööjõudu, kes maksavad makse Eestisse, 5000 inimese jagu. Praegu jääb Soomel Eesti tööjõu eest makse saamata mitu miljonit eurot, rääkis Anttila.

1. mail kaotasid mitmed Euroopa Liidu riigid uute liikmete tööjõule kehtestatud piirangud. Tööturuameti tööturuteenuste ja -toetuste osakonna EURESe koordinaator Heleri Hermanson rääkis, et tööturuameti ja sotsiaalministeeriumi hinnangu järgi ei too piirangute kadumine Eestis kaasa massiliselt tööjõu lahkumist. Muutuda võib aga töösuhte vorm, ehk varasemast vähem hakatakse kasutama personalivahendusfirmasid.

Hermansoni andmetel on üle 6000 töötaja taotlenud sotsiaalkindlustusametist vormi E101, mis tõendab Soome maksuametile, et maksud makstakse Eestisse. Järgmise aasta alguses Soomes jõustuva seaduse kohaselt peaksid need 6000 inimest hakkama makse maksma Soome riigile.

Äripäeva arvutuste kohaselt võib soomlaste kavandatav seadusemuudatus vähendada Eesti riigi maksutulusid mitmesaja miljoni krooni võrra.

Soome tööturu infokeskuse juhataja Eve Kyntäjä kommenteeris, et korralikele rendifirmadele jääb turg mingil määral alles, kuid kahtlased loodetavasti kaovad. Kyntäjä ütles, et Soomes töötades tuleb esimesed pool aastat maksta palgast riigile umbes 40% (35% tulumaks, 4,6% pensionikindlustus ja 0,25% töötuskindlustus).

Pärast poolt aastat maksustatakse tulu astmeliselt, mis jaguneb omakorda veel omavalitsusele ja riigile makstava määra vahel, lisas Kyntäjä.

Need eestlased, kes töötavad praegu üle poole aasta Soomes, peavad ka praeguse seaduse järgi makse maksma Soome riigile ja neid kavandatav seadusemuudatus ei mõjuta.

Soomes töötavad eestlased ei karda kavandatavat seadusemuudatust

Soomes bussijuhi ametit pidav Jüri Kõrge on juba neli aastat maksnud makse Soomele. Kõrge läks Soome omal käel ning lõpetas Eestiga Soome minnes kõik sidemed ära. Tema sõnul puudutab seadusemuudatus eelkõige neid, kes on Soomes n-ö komandeeringus ehk töötavad seal alla kuue kuu. Kõrge tulumaksumäär on 28% palgast.

Lauri Vadi töötab Soome firmas alltöövõtjana Eestis registreeritud osaühingu kaudu. Vadi paneb seal mööblit kokku, kuid makse maksab Eestisse. Tema sõnul on Soome maksud uhteliselt kõrged: laias laastus tuleb pool teenitust ära maksta. Peale selle on raske ületunde teha, nende eest peab ettevõtja rohkem maksma. Vadi plaanitavat maksumuudatust ei karda. Tema sõnul on ikkagi vähemalt pool aastat aega ning edasine Soomes töötamine sõltub kalkulatsioonist, kas see tasub end ära.

Osale arutelus

  • Ralf-Martin Soe

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Merit Palk

Merit Palk on kaasaegne pilvetehnoloogias palgaprogramm, kus professionaalsed võimalused on ühendatud kasutamise lihtsusega. Teil pole vaja süveneda erinevate tasude ja maksude arvestamise nüanssidesse, kogu tarkus on programmis olemas ning tulemus alati 100% õige.

Paindlik NOOM pakub erilahendusi

Üks korralik majandustarkvara on kohaldatav Teie ettevõtte soovide ja vajadustega. Astro Balticsi loodud majandustarkvaraga NOOM saate kindlad olla, et tarkvara suudab kaasas käia kõikide erisoovidega, mis Teie ettevõtte arenedes võivad tekkida.

Valdkonna tööpakkumised

PLAYTECH ESTONIA OÜ is hiring a SENIOR ACCOUNTANT in Tartu

Playtech Estonia OÜ

04. jaanuar 2019

Uudised

Tööriistad