Töötaja võib oma tervisliku seisundi enda teada jätta

Seaduse järgi pole töötaja kohustatud tööandjale oma terviseandmeid edastama, kuid tervisekontroll on mitmel elualal siiski kohustuslik.Tööandjale saadetud töötervishoiuarsti otsus teatab vaid, kas töötaja sobib antud alale või ei. Sille (34, nimi muudetud) kandideeris internetiportaali toimetajaks. Tööintervjuul pandi talle ette paberileht, kuhu oli vaja märkida põetud haigusi. Küsimused puudutasid nii turberkuloosi, aidsi kui ka kõik-võimalikke n-ö lihtsamaid kroonilisi haigusi. “Mõistagi panin igale poole ei, isegi sinna, kus oleks pidanud olema jah. Lihtsalt pulli pärast, sest ükski tööandja ei tohi inimestelt sellist asja nõuda,” kirjeldas Sille juhtumit. “Töötaja tervislik seisund kuulub delikaatsete isikuandmete hulka ja seaduse järgi võib tööandja töötaja haiguse kohta infot saada vaid töötaja nõus-olekul,” ütles tööinspektsiooni õigusosakonna juhataja Niina Siitam. Tema sõnul võib töötaja soovi korral rääkida tööandjale kõigist haigustest, mida ta kunagi on põdenud, aga sellest keeldumine ei saa olla töötaja mitte tööle võtmise alus. Ükski juhtum, mille puhul töötaja jääb töökohast ilma terviseandmete mitteesitamise pärast, pole Eestis veel kohtulahendit saanud. Põhjuseks võib olla asjaolu, et inimesed ei tea oma õigusi, arvas Niina Siitam. Erandi moodustavad ametikohad, kus eelnev tervisekontroll on seadusega nõutud, näiteks toiduainetega seotud ametikohad ning ametid laste- ja meditsiiniasutustes. “Tööandjad ei tea alati, et on nakkushaiguste ennetamise ja tõrje seadus, milles on öeldud, et tööandja peab nõudma töötajalt tervisetõendit.” Samas on tööandja kohustatud korraldama töötajate tervisekontrolli aladel, kus ettevõttes läbi viidud riskianalüüsi järgi võib töökeskkond töötajate tervisele ohtlik olla. Näiteks käivad AS-i Pere Leib personali kohusetäitja Raino Mägimetsa sõnul 300 inimest, kes puutuvad kokku toomisprotsessi ja müügiga, iga kahe aasta tagant tervisekontrollis. Teedeehitusega tegelevas AS-is Talter määratakse kõige tihedamini, pea iga aasta tervisekontrolle mehhanismijuhtidele. Kontrolli sageduse määrab arst. Talteri kvaliteedi- ja personalijuhi Merike Pillessoni sõnul on mõne aasta tagune hirm arsti ees töötajate hulgast kadunud. Kardeti, et arst võib leida midagi, mis takistab edasist töötamist. Nüüd väärtustavad inimesed oma tervist rohkem ja tööpuuduse vähenedes on kadunud ka hirm töökohata jääda, arvas Pillesson. Regulaarne tervisekontroll on ette nähtud näiteks ka lenduritele ja politseinikele. Töötervishoiuarsti Hedy-Reet Übneri sõnul on tema väljastatud tervisekontrolli otsused väga lakoonilised, sisaldades vaid teadet, kas inimene antud tööks sobib või mitte. Ümberi sõnul ei tule tööandjad tema juurde töötajate tervise kohta pärima, sest nad teavad, et mingeid andmeid nad ei saa.

Osale arutelus

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Standard ERP on integreeritud äritarkvara keskmistele ja suurtele ettevõtetele.

Standard ERP ühendab endas traditsioonilise ettevõtte ressursiplaneerimise (ERP) ja kliendihalduse (CRM) kõrval laialdasel hulgal erilahendusi lähtuvalt ettevõtte spetsiifikast ning vajadustest.

TAAVI PALK – parim valik kõigile palgaarvestajaile

Töötasude arvutamist ja maksustamist puudutava seadusandluse igaaastane muutumine ja uute peensuste jätkuv lisandumine on palgaarvestusest teinud ühe komplitseerituma valdkonna finantsarvestuses.

Valdkonna tööpakkumised

Maxima otsib FINANTSANALÜÜTIKUT

Maxima Eesti OÜ

22. detsember 2017

Taxify is looking for an ACCOUNTANT

Taxify OÜ

17. detsember 2017

Uudised

Tööriistad