Jurist selgitab: palga ülemaksmine ja töövõtuleping töölepinguks

"Töötan riigiasutuses katse-ajaga. Raamatupidaja vea tõttu olen kolm kuud saanud rohkem palka, kui mulle käskkirjaga oli määratud. Palgateated sain osakonnajuhataja käest, kes vaatas need alati ka läbi. Raamatupidaja tegi ettepaneku koostada tagasimaksegraafik, mina aga soovin selle asutusega töösuhted lõpetada. Kuidas sellises situatsioonis õigesti käituda?"Palgaseaduse kohaselt saab ilma töötaja nõusolekuta palgast kinni pidada arvutusvea, see tähendab liitmisel, lahutamisel, korrutamisel, jagamisel tekkinud vea tõttu liigselt makstud summasid. Tänapäeval selliseid vigu tavaliselt ei teki, seepärast ilma töötaja eelneva nõusolekuta enam makstud palgaosa tagasi võtta ei saa. Peale seaduste kehtivad meie riigis veel ka moraalireeglid. Nendest lähtudes oleks igati õige ja õiglane liigselt saadud raha asutusele tagasi maksta. Seda enam, et vastasel juhul peab kahju hüvitama raamatupidaja, kes palgaga eksis. Kui summa on korraga maksmiseks suur, võiks raamatupidaja ettepaneku tagasimaksegraafiku koostamise kohta vastu võtta. Tagasimakset võib graafiku kohaselt jätkata ka pärast töösuhte lõpetamist. "Kui, siis millistel tingimustel võib töövõtuleping muutuda töölepinguks? Kas töötaja võib töötades töölepinguga samas asutuses samal ajal ka töövõtulepinguga töötada? Millal on see põhjendatud?"Kui töövõtuleping on sõlmitud sellise töö tegemiseks, mis tegelikult vastab töölepingulise töö tunnustele, see tähendab, et tööd tehakse pideva protsessina tööandja juhtimise ja kontrolli all, tööandja maksab selle eest tasu ning kindlustab ettenähtud töötingimused, tuleks töövõtuleping vaidlustada ja nõuda töölepingu vormistamist. Kui tööandja ei soostu töölepingulist suhet tunnistama, võib lepingu olemuse vaidlustada töövaidluskomisjonis või kohtus ja nõuda töövõtulepingu töölepinguks tunnistamist ja sellest tulenevalt ka kõiki muid tööseadustes sätestatud tagatisi ja hüvitisi. Töötaja võib sama tööandja juures teha tööd ka töövõtulepingu alusel, kuid need tööd ei tohi kattuda. Näiteks võib töö-andja kelleltki oma töötajalt tellida töövõtulepingu alusel kontori akende pesu. Loomulikult peavad seejuures olema tagatud kõik ohutustingimused. Samuti on eelduseks see, et ühegi töölepinguga töötava inimese tööülesannete hulka ei kuulu aknapesu.

Osale arutelus

  • Helve Toomla

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Paindlik NOOM pakub erilahendusi

Üks korralik majandustarkvara on kohaldatav Teie ettevõtte soovide ja vajadustega. Astro Balticsi loodud majandustarkvaraga NOOM saate kindlad olla, et tarkvara suudab kaasas käia kõikide erisoovidega, mis Teie ettevõtte arenedes võivad tekkida.

Veebipõhine Microsoft Dynamics NAV majandustarkvara terviklahendus

Tänapäeva ettevõtete väljakutseks on pidev ärikeskkonna muutumine. Majandus- või äritarkvara peab seejuures olema paindlik, kasvama koos ettevõttega. Samas tuleb koguda ja vaadata oma andmeid täiesti uuel viisil, et teha tuleviku otsuseid, mitte konstateerida minevikku. Majandustarkvara peab olema kaasaegne, hästi integreeritud ja aitama tööaega kokku hoida.

Valdkonna tööpakkumised

PLM GRUPP EESTI OÜ is looking for ACCOUNTANT

Manpower OÜ

06. juuni 2018

AIANDUSKESKUS HANSAPLANT otsib PEARAAMATUPIDAJAT

Hansaplant Hulgi OÜ

31. mai 2018

Taxify is looking for an ACCOUNTANT

Taxify OÜ

30. mai 2018

Uudised

Tööriistad