Rahandusministeeriumis valmis euro kasutusele võtmise seaduse eelnõu

Eurole ülemineku tehniliste ettevalmistuste raames saatis Rahandusministeerium 25. aprillil ministeeriumidele, ettevõtlusorganisatsioonidele ja teistele asjaomastele organisatsioonidele kooskõlastamiseks ning arvamuse avaldamiseks euro kasutusele võtmise seaduse eelnõu.Eelnõu kohaselt saab eurost seaduslik maksevahend Eesti Vabariigis, see reguleerib ka Eesti krooni eurodeks vahetamist ja krooni käibelt kõrvaldamist, euro ja krooni paralleelkäivet ning sätestab Eesti kroonilt eurole üleminekuks vajalikud seadusemuudatused. Lepingute osas kehtib lepingute järjepidevuse printsiip, seega ei ole olemasolevaid lepinguid vaja muuta.Eelnõu koostamisel on lähtutud Vabariigi Valitsuse kinnitatud eurole ülemineku plaani põhimõtetest:- euro kasutuselevõtt kontorahas, majandusarvestuses ja lepingulistes suhetes toimub kohese järsu üleminekuna, s.t üleminekuperioodi ei ole. Eurole sujuva ülemineku tagamiseks toimub alates päevast, mil Eesti on euroala liige ja euro Eestis käibele tuleb, kahenädalane krooni ja euro paralleelkäibe periood. Paralleelkäibe perioodi kestel on krooni sularaha ja euro sularaha võrdväärselt seadusliku maksevahendina käibel;- Eesti Panga ametliku kursi järgi võrdub 1 euro 15,6466 krooniga. Eesti vahetuskurss on Saksa marga ja euro suhtes olnud fikseeritud pea neliteist aastat. Seetõttu lähtuvad nii Eesti Pank kui ka valitsus eeldusest, et Eesti liitub euroalaga seni kehtinud kursi 15,6466 alusel. Ametlikult kinnitatakse vahetuskurss alles pärast seda, kui on otsustatud riik euroalasse vastu võtta;- Eesti Pank vahetab tähtajatult kroone eurodeks keskkursiga ja teenustasuta;- kroonisummade konverteerimisel eurodeks tuleb saadud summa ümardada 1 eurosendi täpsuseks. Ümardamine toimub kolmanda koha järgi pärast koma. Kui kolmas koht pärast koma on 5 või suurem, ümardatakse hind eurodes ülespoole. Kui kolmas koht pärast koma on 4 või väiksem, ümardatakse hind eurodes allapoole;- et hinnatõususurvet vähendada, on maksude ja toetuste kroonisummad ümardatud eurodesse maksumaksjale ja toetuse saajale soodsamas suunas;- eurole üleminekuga seotud kulutused katavad isikud reeglina ise – see põhimõte kehtib nii avaliku kui erasektori institutsioonide osas.Pärast eelnõu kooskõlastamist esitatakse eelnõu arvamuse avaldamiseks Euroopa Keskpangale. Euro kasutusele võtmise seadus jõustub päeval, mil Eesti saab Euroopa Majandus- ja Rahaliidu täisliikmeks ja liitub euroalaga. Euro kasutusele võtmise seaduse eelnõust käsitletakse eraldi muudatusi riigilõivuseaduses, äriseadustikus ja Eesti Panga seaduses.Euro kasutusele võtmise seaduse eelnõuga on võimalik tutvuda rahandusministeeriumi kodulehel http://www.fin.ee/index.php?id=15106 ja e-Õiguse veebilehel http://eoigus.just.ee/. Eurole ülemineku plaaniga on võimalik tutvuda EuroVeebi lehel euro.eesti.ee.

Lisainformatsioon:

nõunik Tiit Rebane
Rahandusministeerium
Juriidiline osakond
Suur-Ameerika 1, 15006 Tallinn
Tel. 611 3603

Osale arutelus

  • Veiko Valkiainen

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Innovatiivne ja suurte võimalustega Microsoft Dynamics NAV

Keskmistele ja suurtele ettevõtetele mõeldud Dynamics NAV on Microsofti majandustarkvaradest globaalselt enim müüdud ja kiiremini arenev lahendus, mida on viimasel kümnendil jõuliselt arendatud.

Veebipõhine Microsoft Dynamics NAV majandustarkvara terviklahendus

Tänapäeva ettevõtete väljakutseks on pidev ärikeskkonna muutumine. Majandus- või äritarkvara peab seejuures olema paindlik, kasvama koos ettevõttega. Samas tuleb koguda ja vaadata oma andmeid täiesti uuel viisil, et teha tuleviku otsuseid, mitte konstateerida minevikku. Majandustarkvara peab olema kaasaegne, hästi integreeritud ja aitama tööaega kokku hoida.

Valdkonna tööpakkumised

Taxify is looking for an ACCOUNTANT

Taxify OÜ

30. mai 2018

BonBon Lingerie otsib RAAMATUPIDAJAT

BonBon Lingerie OÜ

26. mai 2018

AIANDUSKESKUS HANSAPLANT otsib PEARAAMATUPIDAJAT

Hansaplant Hulgi OÜ

31. mai 2018

Uudised

Tööriistad