Maksumaksja õigustest ja kohustustest

Maksude
maksmisega on juba kaugest ajaloost nii, et kui puudub sund, siis
vabatahtlikult maksusid riigile ei pakuta. Samas ei ole õigusriigi
põhimõtetega kooskõlas riigivõimu omavoli
ja ebaseaduslik maksude määramine. Kuna iga maksumaksja
puutub aeg-ajalt kokku maksuametnikega, siis on hea teada, millised
on kummagi poole õigused ja kohustused maksumenetluses.

Põhiseadus sätestab igaühe põhiõigused, millest tuleb lähtuda ka maksumenetluses. Näiteks näeb põhiseadus ette õiguse perekonna- ja eraelu ning kodu puutumatusele. Seega ei tohiks maksuhaldur näiteks väärtpaberitulu suuruse määramiseks nõuda isiku mitme aasta pangakonto väljavõtteid, millest paratamatult nähtub isiklikku teavet inimese tarbimisharjumuste ja kulutuste kohta. Samuti ei tohi ametnikud maksumenetluse käigus siseneda eluruumi selles elavate isikute tahte vastaselt – isegi kui sellel aadressil on registreeritud äriühing. Samas tuleb arvestada, et need õigused ei ole absoluutsed, sest seadused piiravad neid avalikes huvides (näiteks kriminaalmenetluses).

Põhiõigustest tulenevad maksumenetluse printsiibid, mida tasub samuti teadvustada. Üheks selliseks oluliseks printsiibiks on uurimispõhimõte. Selle kohaselt peab maksuhaldur maksumenetluses arvestama nii maksukohustust suurendavate kui vähendavate asjaoludega. Maksuhalduri eesmärk ei ole tagada võimalikult suur maksutulu riigile, vaid tagada maksude õige maksmine. Maksukorralduse seadus sätestab ka efektiivsuse printsiibi – maksuamet peab menetluse läbi viima võimalikult lihtsalt, kiirelt ja efektiivselt, vältides üleliigseid kulutusi ja ebamugavusi. Samas unustada ei tohi, et maksuametil on menetluse läbiviimisel kaalutlusõigus, mis tähendab, et maksuamet võib valida ka keerulisema ja kallima menetluse, kui see on põhjendatud lähtuvalt menetluse eesmärgist. Teisest küljest võib maksuhaldur jätta maksusumma määramata, kui määramisega seotud kulud ületavad maksusumma.

Lisaks üldprintsiipidele on maksumenetluses mõlemal poolel hulgaliselt spetsiifilisi õigusi ja kohustusi: alates maksukohustuslase õigusest esindajale ja tõlgile kuni maksuhalduri õiguseni võtta ära dokumendid või asjad. Maksumenetluses on oluliseks maksuameti kohustuseks maksu­kohustuslase ärakuulamine, mis tähendab, et maksukohustuslasele peab reeglina andma enne tema suhtes haldusakti väljastamist õiguse esitada oma arvamus või vastuväited. Samas on ka maksukohustuslasel õigus teabele. Praktika näitab, et neid kohustusi täidetakse mõnikord formaalselt või jäetakse üldse täitmata. Maksumaksjal on maksumenetluses kaasaaitamiskohustus – kohustus teatada kõik maksumaksjale teadaolevad asjaolud, mis omavad või võivad omada maksustamise seisukohast tähendust. Kohtupraktika kohaselt suureneb maksumaksja tõendamiskoormus, kui maksumaksja rikub kaasaaitamiskohustust. Praktikas leiab palju kasutamist maksukohustuslase õigus taotleda möödalastud tähtaja ennistamist või saabumata tähtaja pikendamist. Samuti õigus keelduda teabe ja dokumentide esitamisest, mis võivad tähendada isiku enda või tema lähedase süüditunnistamist õigusrikkumises.

Osale arutelus

  • Ranno Tingas

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Lihtne äritarkvara juhile

BudgetMatador on juhi töölaud ettevõtte rahaasjade haldamiseks. Rakendus optimeerib juhi ning raamatupidaja vahelist koostööd ning annab juhile mõeldud ülevaate ettevõtte finantsolukorrast.

Parima juhtimisaruandluse ja automatiseeritud raamatupidamisega majandustarkvara Suno365

Columbus Eesti on toonud turule uue täisfunktsionaalse majandustarkvara Suno365. Tegu on pilvepõhise ja kuutasulise majandustarkvaraga (ERP) ettevõtetele, kes hindavad kaasaegseid lahendusi taskukohaste kuludega.

Valdkonna tööpakkumised

PLAYTECH ESTONIA OÜ is hiring a SENIOR ACCOUNTANT in Tartu

Playtech Estonia OÜ

04. jaanuar 2019

Uudised

Tööriistad