Maksumaksja õigustest ja kohustustest

Maksude
maksmisega on juba kaugest ajaloost nii, et kui puudub sund, siis
vabatahtlikult maksusid riigile ei pakuta. Samas ei ole õigusriigi
põhimõtetega kooskõlas riigivõimu omavoli
ja ebaseaduslik maksude määramine. Kuna iga maksumaksja
puutub aeg-ajalt kokku maksuametnikega, siis on hea teada, millised
on kummagi poole õigused ja kohustused maksumenetluses.

Põhiseadus sätestab igaühe põhiõigused, millest tuleb lähtuda ka maksumenetluses. Näiteks näeb põhiseadus ette õiguse perekonna- ja eraelu ning kodu puutumatusele. Seega ei tohiks maksuhaldur näiteks väärtpaberitulu suuruse määramiseks nõuda isiku mitme aasta pangakonto väljavõtteid, millest paratamatult nähtub isiklikku teavet inimese tarbimisharjumuste ja kulutuste kohta. Samuti ei tohi ametnikud maksumenetluse käigus siseneda eluruumi selles elavate isikute tahte vastaselt – isegi kui sellel aadressil on registreeritud äriühing. Samas tuleb arvestada, et need õigused ei ole absoluutsed, sest seadused piiravad neid avalikes huvides (näiteks kriminaalmenetluses).

Põhiõigustest tulenevad maksumenetluse printsiibid, mida tasub samuti teadvustada. Üheks selliseks oluliseks printsiibiks on uurimispõhimõte. Selle kohaselt peab maksuhaldur maksumenetluses arvestama nii maksukohustust suurendavate kui vähendavate asjaoludega. Maksuhalduri eesmärk ei ole tagada võimalikult suur maksutulu riigile, vaid tagada maksude õige maksmine. Maksukorralduse seadus sätestab ka efektiivsuse printsiibi – maksuamet peab menetluse läbi viima võimalikult lihtsalt, kiirelt ja efektiivselt, vältides üleliigseid kulutusi ja ebamugavusi. Samas unustada ei tohi, et maksuametil on menetluse läbiviimisel kaalutlusõigus, mis tähendab, et maksuamet võib valida ka keerulisema ja kallima menetluse, kui see on põhjendatud lähtuvalt menetluse eesmärgist. Teisest küljest võib maksuhaldur jätta maksusumma määramata, kui määramisega seotud kulud ületavad maksusumma.

Lisaks üldprintsiipidele on maksumenetluses mõlemal poolel hulgaliselt spetsiifilisi õigusi ja kohustusi: alates maksukohustuslase õigusest esindajale ja tõlgile kuni maksuhalduri õiguseni võtta ära dokumendid või asjad. Maksumenetluses on oluliseks maksuameti kohustuseks maksu­kohustuslase ärakuulamine, mis tähendab, et maksukohustuslasele peab reeglina andma enne tema suhtes haldusakti väljastamist õiguse esitada oma arvamus või vastuväited. Samas on ka maksukohustuslasel õigus teabele. Praktika näitab, et neid kohustusi täidetakse mõnikord formaalselt või jäetakse üldse täitmata. Maksumaksjal on maksumenetluses kaasaaitamiskohustus – kohustus teatada kõik maksumaksjale teadaolevad asjaolud, mis omavad või võivad omada maksustamise seisukohast tähendust. Kohtupraktika kohaselt suureneb maksumaksja tõendamiskoormus, kui maksumaksja rikub kaasaaitamiskohustust. Praktikas leiab palju kasutamist maksukohustuslase õigus taotleda möödalastud tähtaja ennistamist või saabumata tähtaja pikendamist. Samuti õigus keelduda teabe ja dokumentide esitamisest, mis võivad tähendada isiku enda või tema lähedase süüditunnistamist õigusrikkumises.

Osale arutelus

  • Ranno Tingas

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

TAAVI PALK – parim valik kõigile palgaarvestajaile

Töötasude arvutamist ja maksustamist puudutava seadusandluse igaaastane muutumine ja uute peensuste jätkuv lisandumine on palgaarvestusest teinud ühe komplitseerituma valdkonna finantsarvestuses.

Kiire ja lihtne aruandlus ja palgaarvestus

Raamatupidamistarkvaraga AccountStudio muudad aruannete koostamise ja palkade arvestamise kordades lihtsamaks ja kiiremaks.

Valdkonna tööpakkumised

Harju KEK otsib PEARAAMATUPIDAJAT

M-Partner HR OÜ

23. veebruar 2018

Deloitte otsib RAAMATUPIDAJAT

Deloitte Audit Eesti AS

25. veebruar 2018

Uudised

Tööriistad