Marianna Pappelile pakub tema amet kindlustunnet ja mängulisust

Marianna Pappel
töötab pearaamatupidajana AS-is Tulika Grupp, mille
raamatupidamise osakond haldab kõikide aktsiaseltsi
tütarettevõtete, sealhugas ka AS Tulika Takso
raamatupidamist. Tulika Grupi raamatupidamisosakonnas on kokku viis
inimest ning Marianna on siis selles meeskonnas omamoodi
vastutusrikkaimal ametikohal.

Ma usun, et vastutustunne peaks kaasnema igasuguse töö või tegevusega, mida inimene teadvustades teeb,” annab Marianna vastuse küsimusele, kas ta tunneb oma töörolli ees suurt vastutustunnet. ”Arvan, et vastutus antud ametikohal ei ole ei suur ega ka mitte väike. Nii nagu armastuski. Peaasi, et ma vastutan ennekõike oma töö ja tegemiste eest!”

Kuidas teist raamatupidaja sai?

Lõpetasin 1979. aastal kooli, mis kandis siis nime Tallinna Polütehniline Instituut, eriala oli masinaehituse ökonoomika. Suunamise võtsin Tallinna Autoremonditehasesse. Seal pidin saama plaaniosakonda inseneriks, kuid nagu siis tol ajal vahel kombeks oli – mõni koht täitus suve jooksul kas sugulase või tuttavaga – nii ka minu koha puhul, et kui ma augustis sinna jõudsin, siis seda kohta enam ei olnudki. Siis pakuti mulle kui värskelt kooli lõpetanule pearaamatupidaja asetäitja ametikohta. Pearaamatupidaja oli seal asutuses julge ja mina oma nooruse tõttu veel julgem ning võtsingi selle koha vastu. See tööperiood oli väga suure praktilise tähtsusega minu jaoks. Tehas oli tolle aja kohta keskmise suurusega ettevõte ja raamatupidamises üheksa inimest. Sain oma alluvusse kohe kaks raamatupidajat, kes olid ka noored naised ja nii me tegelesimegi kogu tehase hankijatega (tarnijatega), lao- ja materjalide arvestusega.”

Kus koolides olete oma eriala õppinud ja millistes ametiasutustes raamatupidajana veel töötanud?

Masinaehituse ökonoomika eriala programmi raames oli meil kaks semestrit raamatupidamist - nii, et algus tuli kõrgkoolist. Hiljem 1990-1991. aastal Versiooni kursused, osalesin ka Majandusarvestuse Keskuse koolitustel ja teabepäevadel jne. Praegu korraldatakse koolitusi palju ning peab valima- põhiliselt valin teemade ja oma vajaduse järgi. Raamatupidajana olen töötanud aga järgmistes asutustes: Tallinna Autoremondi Tehases kolm aastat; Estonian Business Schoolis 1990-1991. aastatel pearaamatupidaja asetäitjana. EKE Ärikeskuses töötasin esimese ja teise töökoha vahepeal, kuid mitte raamatupidajana, vaid ökonoomika erialadel, eriti pikalt ökonomistina. Kui peale EBS sinna tagasi läksin, oli meil väga tugev ökonoomika osakond. Ja kuna ma EBS-is sain maigu suhu, kuidas raamatupidamine arvutis välja näeb, kui palju mõttetuid kokkulöömisi ja vigu saab vältida - siis hakkasime seda Ärikeskuses rakendama. Need olid väga huvitavad ja töörohked aastad - 1992-1994. Kuid 1994-1995 olin juba raamatupidamise teenuseid pakkuvas firmas Eventus EA ning 1995. aasta sügisest kutsus minu otsene ülemus Ärikeskusest Anne Rebane mind Tulika Taksosse, kuhu tema oli pool aastat varem kutsutud finantsjuhiks, pearaamatupidajaks.”

Mis teid Tulikas siis ees ootas?

Tulikas oli vaja teha uuesti sellist tööd, et raamatupidamine žurnaalorderitelt raamatupidamisprogrammi sisse seada. Jälle algas periood, kus tuli vanad orderid numbrite haaval lahti harutada ja uus süsteem luua. Põhiliselt tol ajal paika pandud skeemide järgi töötame tänagi. Kuigi palju on muutunud - tütarfirmasid on juurde tulnud, mõned on jõudnud hääbudagi. Kogu aeg on vaja areneda ja liikuda. Aga mul on hea meel, et põhi sai pandud selline, et on võimalusi edasi areneda.”


Mida teie töö teile pakub - missugused momendid teile selles enam rõõmu valmistavad?

Minu töö on erinevatel ettappidel ka erinevalt pakkunud. Alguses kindlasti enese kehtestamist –ma suudan ja tean mida teen, ja kui veel ei tea, siis õpin. Üleminekuperioodil aga hästi palju tööd ja avastamisrõõmu, ning ka muresid - mis salata. Mu töö on mulle võimaldanud kokku kasvamise inimestega, kellega ka praegu koos moodustame ühise osakonna. Organiseerimiskogemusi. Julgust. Usku inimestesse ja numbritesse. Praegu võiks öelda, et töö pakub mulle kindlustunnet, teatud mängulisustki.”

Kes on teile teie töös parim nõuandja?

Alati saan pöörduda tõsistes tööalastes küsimustes audiitori poole. Tugevaks toeks on tegevjuhina töötav, pikaajaline kolleeg Anne Rebane. Jooksvalt arutame tööalaseid probleeme osakonnas, sest kõik neli raamatupidajat on nii-öelda tütarettevõtete pearaamatupidajad, kes teavad ja teevad oma firmade raamatupidamist otsast lõpuni – minu osa on emaettevõtte Tulika Grupp ja kontseni tulemuste väljatoomine. Kuid mu hingeline tugi tuleb kodust.”

Kuidas te puhkate?

Ma puhkan teiste tegevuste kaudu - kõige pikemaajaline on olnud laulmine segakooris "Sõprus" (1979. aastast) - siis arvasin, et ainult töö ja kodu on vähe enda arenguks. Laulmine on ja jääb alati lõõgastuseks ja toeks. Ka sealne inimeste kooslus on tore. Lisandunud aga on mu ellu ka jooga, india tans ja veel rida harrastusi, sest maailm on nii huvitavaks läinud.”

Teil on väga huvitavad hobid, kas võib küsida, kus te jooga grupis käite ja kelle juures harrastate idamaised tantse? Mida need hobid teile pakuvad?

2000. aastast käin Holger Oidjärve jooga grupis, mis algselt käis koos Teaduste Akadeemias ja nüüd Lilleküla Gümnaasiumis. India tants on aga selline leid minu jaoks, et seda kogedes olen tabanud end mõttelt, kus ma 20 aastat tagasi olin. Kuigi meil (st. Eestis) tegutses siis juba Amrita tantsuklubi - ju siis ei olnud minu aeg, kuid nüüd on. India tantsu võlusid õpin Külli Roosi juures Kristiine Tantsutoas. Mida need hobid pakuvad - oma keha tunnetamist, usaldamist, tasakaalu nii vaimses kui füüsilises mõttes. Rõõmu, et saan tegeleda sellega, mis meeldib ja seda endale teadvustada - iga päev. Samuti, et pakkuda rõõmu oma lähedastele.“

Nii et tuleb välja, et raamatupidaja ei olegi ainult "klaasistunud silmadega tööfanaatik", vaid võib olla ka väga loominguline inimene?

Aga see raamatupidajate kohta käiv jutt on igivana - ja tööfanaatikud oleme me siis, kui oleme tööl.“

Mis arvate – kui kaua raamatupidaja tööga jätkata soovite või jaksate?

Sellele küsimusele ei oskagi vastata - ilmselt pean pensionini vastu aga sinnani on ka veel 12 aastat."


Osale arutelus

  • Aive Antsov

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Paindlik NOOM pakub erilahendusi

Üks korralik majandustarkvara on kohaldatav Teie ettevõtte soovide ja vajadustega. Astro Balticsi loodud majandustarkvaraga NOOM saate kindlad olla, et tarkvara suudab kaasas käia kõikide erisoovidega, mis Teie ettevõtte arenedes võivad tekkida.

Lihtne äritarkvara juhile

BudgetMatador on juhi töölaud ettevõtte rahaasjade haldamiseks. Rakendus optimeerib juhi ning raamatupidaja vahelist koostööd ning annab juhile mõeldud ülevaate ettevõtte finantsolukorrast.

Valdkonna tööpakkumised

PLAYTECH ESTONIA OÜ is hiring a SENIOR ACCOUNTANT in Tartu

Playtech Estonia OÜ

04. jaanuar 2019

Uudised

Tööriistad