Värvidel on oma tähendus inimese psüühikale

Värvidemaailm meie ümber on huvitav ja põnev, kui osata seda märgata. Igal juhul omavad värvid olulist rolli inimese psüühikale ning mõned inimesed oskavad värve kasutada ka teadlikult.

On inimesi, kes valivad värve oma kodu kaunistustes ja enda riietuses väga sügavat tunnetust kasutades, teised inimesed aga ei loe värvide eelistamist või nendest tähenduste või erinevate emotsioonide otsimist-leidmist sugugi paljuks. Kuid siiski on enamjaolt paljudel olemas omad lemmikvärvid või värvitoonid, mida enda ümber näha eelistatakse. See on loomulik - sest värvidel ongi olemas oma keel ja igal värvil oma mõju.

Olemas on selline valdkond nagu värviteraapia, mida loetakse alternatiivmeditsiini üheks ravimeetodiks. Selle kaudu kasutatakse värvust ja valgust inimese füüsilise, emotsionaalse, hingelise ja psüühilise tasakaalu saavutamise jaoks. Tegelikult võikski väita, et omamoodi värviteraapiaga tegelevad kõik inimesed, kes igapäevaelus värve enda ümber tähele panevad ja neid teadlikumalt valivad.

Erinevad temperamendid eelistavad erinevaid toone

Igale temperamenditüübile võivad sobida omad värvused. Sangviiniku lemmikvärvid on sageli kollane ja sinine, flegmaatikule meeldivad pigem kindlad põhitoonid ja ta eelistab pigem roosale punast, helepruunile tumepruuni, hallile musta ja helesinisele pigem puhast sinist. Koleerik aga ehitaks oma maailma kontrastidele, leppides sageli valge või musta omavaheliste kominatsioonidega, lisades juurde kärtsu punast, säravat kollast, kulda, karda ja hõbedat. Melanhoolik aga elaks parema meelega pastelses maailmas.

Ka eelistavad sageli temperamentsemad ja emotsionaalsemad lõunamaalased värvikirevust, samas kui põhjamaalased, kes on tagasihoidlikuma loomuga, poevad pigem hallisegustesse riietesse.

Värvid on ka omamoodi meeleolu indikaatorid: julged värvid kannavad endas optimismi ja suhltemisjulgust, pastelsed toonid vaoshoitust, tumedad aga enesega isekeskis olekut.

Millest sõltub värvi mõju psüühikale?

… Kogemustest, hoiakutest, hinnangutest, ent kuna need on määramatud ja raskesti mõõdetavad, siis võimaldab see värvidesse üle kanda oma enesetunde.

… Kultuurilistest sümbolitest – värvidele antakse eri kultuurides erinevaid tähendusi ja tõlgendusi. Kuid selle kõige juures tuleks teada, et ühelgi värvil pole ühesugust universaalset ja muutumatut tähendust, mis sobiks kõikidele inimestele. Värvi mõju on individuaalne ning värviteraapia ja –testid on seisundi, tunnete ja tähenduste vahendajaks ja “ilmutajaks”.

Erinevad värvid, nende mõjud ja omadused

Sinine
Sinine on paljude inimeste lemmikvärv ning ruumis mõjub see värskelt ja elegantselt ning sobib kõikidesse ruumidesse, mis peavad tunduma hügieenilised ja puhtad nagu näiteks köök ja vannituba. Indigosinine jätab toas külma ja tagasihoidliku mulje, seega sobiks see pigem töö- või lugemistuppa – sinna, kust otsitakse rahu ja eraldatust.
Psühholoogiliselt sisendab sinine ülevust ja vabaduse tunnet, selgust, vaimsust, sest sinised on ju ka meri ja taevas. Sinine on ka tõe värv ja ustavuse värv. Tumesinine on väärikas, kindel, usaldav, tahtejõu ja vastupidavuse värv.

Punane
Juba Goethe jaoks oli punane “kõikide värvide kuningas”. Psühholoogid defineerivad punast kui jõu, aktiivsuse ja agressiivsuse värvi. Ruumisisustuses tiivustab see värv erakordselt meie hoogsust ja aktiivsust – seega on see ideaalne värv näiteks peoruumides. Psühholoogilises aspektis on punane armastuse ja tule värv. Agressiivne, jõuline ja võimukas. Meeldib tugevatele, energilistele ja enesekindlatele inimestele. Punane tõmbab meie ümber tähelepanu nagu magnetiga. Ning sageli eelistavad seda ka otsekohesed inimesed, kes ei salli kaude asjade ajamist. Natuke on punane egoistlik värv, kuid selle tumedamad toonid mõjuvad alati rahulikumalt kui eredamad

Kollane
Kollast seostatakse tihti soojuse ja päikesega – planeedi kõige võimsama energiaallikaga. Elamises loob see värv rõõmsa ja sõbraliku õhkkonna ning sobib seetõttu põhjapoolsetesse tubadesse, kuhu päikest ei paista. Söögitoas mõjub ta ergutavalt ja lastetoas lustlik-lõõgastavalt. Hingelises mõttes annab kollane värv juurde alati sära, heatujulisust ja energiat. Kuigi mõnele võib kollane mõjuda ka väsitavalt ja tormlevalt. Kuid igal juhul on kollane värviringi kõige heledam, väljapoole kiirgavam ja säravam värv.

Oranž
Igapäevaelus kuulub oranž pealetükkivamate värvide hulka ning seepärast kasutatakse teda tihti reklaamides. Ruumis mõjub see agressiivselt ja jätab toast väiksema mulje. Kuid ometi on see kollase ja punase segu tähelepanu tõmbav ka riietuses ning arvatakse, et selle kandmine mõjub söögiisule positiivselt ning aitab vältida masendust. Oranzh sümboliseerib ka omandamist ja instinkti. On tundlik ja glamuurne värv.

Roheline
Toas on see sõbralik värv, mis rõhutab seotust loodusega. Rohelist soovitatakse ruumidesse, kus tahaksite end välja puhata või millelegi keskenduda. Rohelist loetakse esoteerilises psühholoogias südame värviks, ning see mõjub värskendavalt ja rahustavalt, sisendades optimismi, sitkust ja kindlustunnet. See on ka harmoonia värv, mis soodutab mõttetegevust ja sümboliseerib elu tõuse ja mõõnu. Sellele värvile omistatakse lahkhelide puhul rahustavat toimet. Samas maksab tähele panna, et rohelises võib inimene mõjuda sellisena, kes ei armasta riski ega uuendusi ning on oma mõtteviisilt pisut konservatiivsusele kalduv.

Valge
Valgega seostatakse tihti puhtust ja vooruslikkust. Ruumides kasutatakse valget standardvärvina ning ruumis ongi see kõige valgusküllasem toon. Selged heledad pinnad loovad neutraalse tausta – tuba jätab külma ja avara mulje.

Valgus ja lumi on need märksõnad, mis seonduvad laiemas mastaabis valgega. Samuti omadussõnadest hele, särav, puhas. Valge on tulevikku vaatav, samas aga mitte midagi lubav ega mitte midagi määrav värv. Valge värvi põhiline omadus on võrdsus. Mütoloogias on valge ühtsuse sümbol. Psühholoogias tähendab valge värv helgust, puhtust, tagasihoidlikkust, õiglust. Valget peetakse ka absoluutse puhtuse värviks.

Kasutatud allikad:

www.otto.ee

www.hot.ee/reikiselts

Osale arutelus

  • Aive Antsov

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Majandustarkvara RAPID

Tarkvaraga RAPID saate korraldada keskmise või väikese ettevõtte raamatupidamise ja majandusarvestuse - laoarvestus, palgaarvestus, teenindus, üüriarvestus, jm. RAPIDi tasuta versiooniga saab töö tehtud üksikettevõtja, alustav ettevõte või mittetulundusühing.

Vabaned rutiinsest paberitööst ja saad pühendada oma aja inimestele!

Me usume, et tarkvara peab kiirendama ja lihtsustama tööd ning vältima inimlikke vigu. Et seda saavutada palgaarvestuses, on mõistlik teha arvestus samas programmis, kus on selle aluseks olevad andmed – palk, koormus, puhkused, haiguslehed, lisatasud, töögraafikud jne.

Valdkonna tööpakkumised

PLAYTECH ESTONIA OÜ is hiring a SENIOR ACCOUNTANT in Tartu

Playtech Estonia OÜ

04. jaanuar 2019

Uudised

Tööriistad