Eurole üleminek

2003. aasta sügisel referendumil heaks kiidetud otsus ühineda Euroopa Liiduga tähendas ühtlasi ka toetust Eesti liitumisele euroalaga. Vabariigi Valitsus ja Eesti Pank on seadnud eesmärgiks võtta euro kasutusele esimesel võimalusel, mil Eesti suudab täita kõik selleks vajalikud tingimused. Eeldatavalt toimub üleminek eurole 1. jaanuaril 2007.

 

2005. aasta septembris kiideti valitsuskabineti nõupidamisel heaks Eesti eurole ülemineku plaan, mille eesmärk on anda suuniseid valitsusasutustele ja informatsiooni laiemale üldsusele ühisrahale ülemineku ettevalmistamiseks. Plaan ning muud ühisraha puudutavad materjalid on kättesaadavad käesolevalt lehelt:

Eurole ülemineku plaan  (pdf) uuendatud 02.03.2006
- Eurole ülemineku plaan (inglise keeles) (pdf) uuendatud 02.03.2006
- Eurole ülemineku plaan (vene keeles) (pdf) uuendatud 18.01.2006
- Korduma kippuvad küsimused
- Kommunikatsioonikava euro kasutuselevõtmiseks Eestis (pdf) uuendatud 02.03.2006
- Ettevõtjatele suunatud euroettevalmistuste infovoldik  (pdf)
- Euro kasutuselevõtuga seotud inflatsioonikartused - kas on põhjust karta  (ppt) 08.12.2005
- Euro ja inflatsioon (ppt) 08.12.2005
- Euro ja Eesti (ppt) 14.12.2005


Olulisemad faktid

Euro võetakse kava kohaselt Eestis kasutusele 1. jaanuaril 2007 (€-päev).

Tänane Eesti Panga ametlik keskkurss on 15,6466 ja me eeldame euro kasutuselevõtul sama kursi säilumist. €-päeval vahetatakse pangakontodel olevad kroonihoiused automaatselt ümber eurodesse Eesti Panga ametliku kursi alusel. Eesti Pank vahetab kroone eurodeks piiramatus koguses tähtajatult ja ilma teenustasuta. Kellegi varad vahetuse käigus ei vähene. Kommertspangad vahetavad kroone eurodeks kuu aega enne ja 6 kuud pärast €-päeva Eesti Panga ametliku kursiga ja ilma teenustasuta.

Ajavahemikul 1.-14. jaanuar 2007 on kroon ja euro sularahana paralleelselt käibel ning kehtivad võrdväärsete maksevahenditena.

Alates €-päevast väljastavad sularahaautomaadid ainult euro pangatähti. Samuti väljastavad euro sularaha pangakontorid ning jaekaubandus läbi vahetusraha. Krooni sularaha kogutakse käibelt ja euro sularaha lastakse ringlusesse läbi pangakontorite ja jaekaubanduse. Ka kaardimaksed muutuvad europõhiseks alates €-päevast.

Kauplused avaldavad kuus kuud enne ja kuus kuud pärast €-päeva hinnad nii kroonides kui eurodes.

Tarbijakaitseamet ja Eesti Konjunktuuriinstituut jälgivad tähelepanelikult hindade muutusi enne ja pärast eurole üleminekut, teavitades sellest regulaarselt avalikkust.

Maksud ja riigilõivud ümardatakse eurole üleminekul inimesele soodsamas suunas ehk allapoole.

Kroonides olevatele kohaliku ühistranspordi piletitele kehtestatakse minimaalseks kehtivusajaks kolm kuud pärast €-päeva. Minimaalseks kehtivusajaks postmarkide puhul sätestatakse vähemalt kolm aastat euro käibeletulekust. Ettemakse tasumist tõendavad dokumendid, millele on peale märgitud kehtivusaeg, kehtivad vastavalt märgitud tähtajale. Tähtajatute, ettemakse sooritamist tõendavate dokumentide puhul annavad avaliku sektori ettevõtted vähemalt kolm kuud enne eurole üleminekut teada dokumentide kehtivusaja ja kasutustingimused eurole üleminekul.

Eesti krooni ja Saksa marga vaheline kurss fikseeriti juba 1992. aastal. 1999. aastal fikseeris Eesti Pank Eesti krooni ja euro vahetuskursi. Seega on Eesti tinglikult olnud rahaliidus juba üle 13 aasta, mistõttu krooni asendumine euroga ei muuda rahapoliitiliselt mitte midagi. Küll aga annab euroalaga liitumine Eestile esmakordselt võimaluse osaleda Euroopa rahapoliitika otsuste tegemisel.

 

 

NB! ".pdf" formaadis failide lugemiseks soovitame kasutada uusimat Adobe Acrobat Reader tarkvara, mille võite alla laadida Adobe ametlikult kodulehelt .

 

Osale arutelus

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Vabaned rutiinsest paberitööst ja saad pühendada oma aja inimestele!

Me usume, et tarkvara peab kiirendama ja lihtsustama tööd ning vältima inimlikke vigu. Et seda saavutada palgaarvestuses, on mõistlik teha arvestus samas programmis, kus on selle aluseks olevad andmed – palk, koormus, puhkused, haiguslehed, lisatasud, töögraafikud jne.

Paindlik NOOM pakub erilahendusi

Üks korralik majandustarkvara on kohaldatav Teie ettevõtte soovide ja vajadustega. Astro Balticsi loodud majandustarkvaraga NOOM saate kindlad olla, et tarkvara suudab kaasas käia kõikide erisoovidega, mis Teie ettevõtte arenedes võivad tekkida.

Valdkonna tööpakkumised

PLAYTECH ESTONIA OÜ is hiring a SENIOR ACCOUNTANT in Tartu

Playtech Estonia OÜ

04. jaanuar 2019

Uudised

Tööriistad