Eesti ei liitu 2007. aastal euroga

Rahandusminister Aivar Sõerd ütles pärast Euroopa rahandusministrite kohtumist Brüsselis välja, et Eesti ei liitu järgmise aasta jaanuaris euroga.

Teisipäeval välisajakirjanikele antud intervjuus ütles Sõerd, et suure tõenäosusega jaanuaris 2007 Eesti ei liitu euroga. Põhjuseks on kõrge inflatsioonimäär, mis on rahandusministri sõnul mõjutatud naftahindade tõusust.

Peaminister Andrus Ansip ütles märtsi alguses Riigikogus, et Eesti üleminek eurole võib küll edasi lükkuda, kuid Eesti majanduse olukorda see ei muuda. Kunstlikke meetmeid inflatsiooni pidurdamiseks valitsus kehtestada ei kavatse.

Eesti Pank nägi ette euro hilisemat tulekut

Euroga liitumise edasilükkamisele on vihjanud ka Eesti Pank, väites, et sisenõudluse kiire kasvu püsimine ei luba oodata lähikuudel inflatsiooni kiiremat alanemist.

Sõerd avaldas Brüsselis lootust, et Eesti täidab inflatsioonimäära kriteeriumi järgmise aasta kuue kuu jooksul.

Tallinna Tehnikaülikooli majandusteaduskonna õppejõud Jaak Leimann ütles, et šansid inflatsiooni kontrolli alla saada on sama suured kui seda mitte saada. "Väikse inflatsiooniga on raske areneda," lisas Leimann.

Tehnikaülikooli majandusprofessor Alari Purju ütles, et inflatsioonimäära oleks võimalik vähendada, kui riik suurendaks kogunõudlust ja hoiaks ära administratiivsed hinnatõusud.

Eesti Kaupmeeste Liidu tegevdirektori Marika Merilai sõnul on kaupmehed valmis nii euroga liitumiseks kui ka selle edasilükkumiseks. "Siseturul ei tohiks liitumise edasilükkumisest midagi muutuda," väitis Merilai.

Valuutavahetaja võidaks euro hilinemisest

Purju sõnul ei taha ta kuulda juttu, kus euroga liitumise edasilükkumine ei too midagi kaasa. "Mitteliitumisel on negatiivsed tagajärjed: see mõjutab välisinvesteeringute struktuuri, on oluline signaal majanduskeskkonna usaldusväärsuse kohta ja tõrjub kvaliteetinvesteeringuid," nentis Purju.

Selgelt võidab euroga liitumise edasilükkumisest valuutvahetaja Tavid. "Meie eelarvesse on planeeritud eurole ülemineku korral kuni 40% käibe langus," märkis ettevõtte tegevjuht Kuno Rääk.

Rääk väitis, et temal ei ole eurotsooniga liitumise edasilükkumise vastu midagi. "Ju me ei olnud liitumiseks valmis ning selle edasilükkamises ma mingit katastroofi ei näe," kommenteeris Rääk.

Leedu kavatseb ikkagi liituda euroga jaanuaris 2007, kuigi ka nende inflatsioonimäär on praegu lubatust veidi kõrgem.

Osale arutelus

  • Ralf-Martin Soe

Toetajad:

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Standard ERP on integreeritud äritarkvara keskmistele ja suurtele ettevõtetele.

Standard ERP ühendab endas traditsioonilise ettevõtte ressursiplaneerimise (ERP) ja kliendihalduse (CRM) kõrval laialdasel hulgal erilahendusi lähtuvalt ettevõtte spetsiifikast ning vajadustest.

Books 8 on uue põlvkonna äritarkvara väikestele ja keskmise suurusega ettevõtetele.

Põhipakett sisaldab kõike majandusarvestuseks esmatarvilikku võimaldades registreerida ostu ja müügitehinguid, jälgida klientide võlgnevusi ning enda võlgnevusi tarnijatele. Kõikidest sisestatud toimingutest tehakse automaatselt kanne pearaamatusse.

Valdkonna tööpakkumised

METSÄ GROUP`S FINANCE TEAM is looking for ASSISTANT CONTROLLER

Tammiste Personalibüroo OÜ

05. november 2017

Uudised

Tööriistad