Targem on otsustada mõne maksu kadumise kasuks

Ettevõtjad nõuavad selgust, mis saab 2009. aastal ettevõtte tulumaksust - ajal, mil lõpeb Eesti üleminekuaeg Euroopa Liiduga lõimumisel ses valdkonnas. Küsimus on küll vastatav, aga vastus on paraku küsitav: poliitikutel hetkel midagi kaljukindlat ettevõtjatele pakkuda pole.

Äripäevale tundub kõige loogilisem peaminister Andrus Ansipi pakutu: tütarettevõttelt emaettevõttele minevalt dividendilt tulumaks kaob, muus osas ei muutu midagi. Lihtne, ja omamoodi elegantnegi.

Eesti kaotaks niiviisi (esimesel aastal) hinnanguliselt 800 miljonit krooni ettevõtte tulumaksu. Eesti riik ei saaks enam sokutada oma kulpi sellesse supipotti, mis tõstetakse tütarfirmast dividendidena emafirmasse, asugu emafirma siis Eestis või väljaspool.

Ema- ja tütarettevõtte direktiivi diskussiooni on meile peale surunud Euroopa Liit, seepärast arvame, et maksustamine puudutab vaid neid tütarfirmasid, mille emafirmad asuvad välisriikides (ja on niigi jõukusest lõhki minemas).

Eesti riigil jääks osa ettevõtte tulumaksu saamata kingitusena välisfirmadele. Tegelikult maksab tütarfirma ettevõtte tulumaksu ka siis, kui dividendi saav emafirma asub siinsamas Eestis.

Kui teostuks Andrus Ansipi idee, siis väheneks ühtlasi siinsete ettevõtete maksukoormus, mis parandaks Eesti ettevõtluskliimat, tuues juurde uusi välisinvestoreid. Pealegi ei ole riigieelarve 61miljardilise mahu juures "kaotsiminev" ettevõtte tulumaksusumma just suur. Tulumaksu tuleks endiselt maksta ju nendelt dividendidelt, mis jaotatakse füüsilistele isikutele.

Tulumaksu kaotamine tütar- ja emafirma vahelistelt dividendidelt taastaks põhimõtte, mis kehtis 2000. aasta alguses, mil ettevõtte tulumaks n-ö kaotati. See põhimõte oli, et kasum läheb maksu alla alles siis, kui see ettevõtlusest väljub ja läheb füüsilisele isikule.

Välisfirmade diskrimineerimise kaotamiseks taastus aga 2003. aastal dividendimaks ka siinsetele tütar- ja emafirmadele, millega õilis põhimõte murenes.

Samas on ka kohtlemise ühetaolisus on väärt põhimõte. Nüüd tuleb nimetatud ühetaolisus viia uuele tasandile - maks kaotada.

Mis puutub järgmise aasta valimistesse, mis praegust tähtsat otsustamist segavat, siis progressiivsete otsuste tegemiseks ei pea ootama. Pigem vastupidi - tuleks kiirustada, et anda ettevõtlikele inimestele positiivseid signaale.

Endine rahandusminister Taavi Veskimägi on teinud omapoolse ettepaneku, et ettevõtte kasumit maksustataks viie protsendiga selle tekkimise hetkel ja 10-15 protsendiga hiljem dividendidelt, arvestades ka erinevaid dividendisaajaid.

Eestile tundub siiski pragmaatilisem ettevõtte tulumaksu küsimuses omapoolset initsiatiivi mitte üles näidata; eriti ses osas, mis puudutab uue maksubaasi sisseseadmist, nagu on seda kasumi maksustamine kohe selle tekkimise hetkel. Võime džinni kogemata pudelist välja lasta. Või nii, nagu USA politseinikud kinnipeetavaid hoiatavad: kõiki teie ütlusi võidakse kasutada teie vastu.

Osale arutelus

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Taavi Majandustarkvara

Taavi Majandustarkvara iseloomustab laialdane funktsionaalsus, integreeritavus ja hea klienditugi. TAAVI Majandustarkvara aitab ettevõttel luua tervikliku integreeritud infosüsteemi, mis käib pidevalt ajaga kaasas.

Innovatiivne ja suurte võimalustega Microsoft Dynamics NAV

Keskmistele ja suurtele ettevõtetele mõeldud Dynamics NAV on Microsofti majandustarkvaradest globaalselt enim müüdud ja kiiremini arenev lahendus, mida on viimasel kümnendil jõuliselt arendatud.

Valdkonna tööpakkumised

Maxima otsib FINANTSANALÜÜTIKUT

Maxima Eesti OÜ

26. jaanuar 2018

Wellman otsib ÄRI- JA FINANTSANALÜÜTIKUT

Wellman OÜ

08. veebruar 2018

Uudised

Tööriistad