Euro tuleku uus tärmin võib selguda aprillis

Aprillis valmivad prognoosid peavad andma valitsusele vastuse, millal võimaldaks Eesti inflatsioonitase meil euroga liituda. Võimalust, et see juba tänavu alla lubatud kolme protsendi jääks, peavad asjatundjad üliväikeseks.


 
 

Kui seni on peaminister Andrus Ansipi valitsus kinnitanud järjekindlalt, et eesmärk on minna eurole üle 1. jaanuaril 2007, siis nüüdseks on kalk majandusstatistika tõstatanud selle plaani revideerimise vajaduse. Eesti tarbijahindade praegune kasvutempo ei võimalda tänavu ilmselt täita liitumisnõuet.

Peaminister Ansip teatas möödunud nädalal riigikogus, et valitsus teatab oma seisukoha 2007. aasta alguses eurole ülemineku võimaluste kohta pärast seda, kui on valminud rahandusministeeriumi ja Eesti Panga uued prognoosid Eesti majanduse kohta.

Nafta hind mõjutab

Rahandusministeeriumi esialgse kava kohaselt valmib nende kevadprognoos 21. märtsiks, Eesti Panga uut prognoosi on oodata aprilli keskpaigaks.

Veebruaris teatas Euroopa Komisjoni rahandusvolinik Joaquin Almunia Eesti delegatsioonile, et eurotsooniga liitumise valmisoleku hindamine toimub tänavu oktoobris. Kriteeriumi täitmiseks oleks vaja, et Eesti aastane inflatsioon langeks selleks ajaks alla kolme protsendi, mis on aga kiire majandusarengu ja tugevneva sisenõudluse olukorras väga ebatõenäoline.

Välistest teguritest mõjutab Eesti hinnataset peamiselt naftatoodete maailmaturu kõrge hind, mille langust oleks samuti raske oodata. Möödunud aasta kokkuvõttes oli tarbijahindade kasv 4,1 protsenti ning tänavu peaks see näitaja Eesti Panga prognoosi kohaselt jääma 3,4 protsendi kanti.

Ettevalmistus peatumas

Volinik Almunia on andnud selgelt mõista, et mingeid järeleandmisi kriteeriumide osas euroga liituda soovivatele riikidele ei tehta. Samas viitas ta võimalusele, et tulenevalt ELi asutamislepingust võivad riigid tellida eurovastavuse eraldi hindamise neile sobival ajal. Ja sellele kaardile kavatsebki Eesti ilmselt panustada.

Valitsuse meedianõuniku Martin Jaðko sõnul arutab valitsuskabinet eurole ülemineku teemat uute majandusprognooside valguses tõenäoliselt aprilli lõpus ja kujundab vastavalt oma edasised sammud.

Juhul kui inflatsioonikriteeriumi täitmine on uute prognooside kohaselt tänavu võimatu, võib valitsus tema sõnul eurole ülemineku ettevalmistustööd osaliselt peatada.

Küll aga võib riik tellida Euroopa Komisjonilt uue eurovastavuse hindamise näiteks järgmisel aastal. «Uue taotluse esitamise aeg sõltub sellest, millal kriteeriumide täitmine reaalne on, et hindamine läbida,» rõhutas ta.

Eesti Panga president Andres Lipstok esitles reedel tööandjate keskliidu aastakonverentsil keskpanga praegust visiooni, mille kohaselt võib Eesti inflatsioonitase osutuda eurokõlblikuks mitte enne kui järgmise aasta esimesel poolel.

Lipstoki sõnul on praegu siiski oluline jätkata ettevalmistusi selleks, et nii era- kui avalik sektor oleksid euro kasutuselevõtuks valmis järgmise aasta alguseks.

Kui eurole üleminek peaks ka viibima, ei too see Eesti majandusele Lipstoki sõnul kaasa olulisi probleeme. Ka maailma juhtivad finantsasutused arvestavad tema sõnul, et euro kiire kasutuselevõtt tähendab Eesti puhul aastaid 2007–2008.

Siiski viitavad mitu teist uuringut, näiteks Hansabank Marketsi veebruaris avaldatud Baltimaade majandusprognoos, et Eesti kiire areng jätkub pikemalt ning inflatsioon ei alane euroga liitumiseks vajalikule tasemele ka mitte veel järgmisel aastal.

Peaminister Andrus Ansipi muutunud seisukohad Eesti liitumise suhtes Euroopa ühisrahaga

01.06.2005

Inflatsiooni peame hoidma kindlasti madalamal kui kolm protsenti. Kuid mis puudutab aktsiisitõuse ja sellest tingitud ohte eurole üleminekul, siis ma pean neid olematuteks. Eesti on suuteline järgima kõiki euroga liitumiseks vajalikke kriteeriume. Palju suurem mõju Eesti inflatsioonile on maailmaturu naftahindade tõusul, samuti väga odavate tarbimislaenude andmisel. Eesti oodatav inflatsioonitase jääb 2,7–2,8 protsendi vahele, mis majanduskasvu arvestades on igati normaalne. Väiksem inflatsioon võib Eesti jaoks tähendada majanduslikku paigalseisu.

 

12.10.2005

Valitsus töötab jätkuvalt selle nimel, et Eesti saaks eurole üle minna 1. jaanuaril 2007. Täna puudub alus väitmaks, et Eesti seda eesmärki saavutada ei suuda. Inflatsioonikriteeriumi täitmine on praegu keerulisem kui kunagi varem, sest seda mõjutavad oluliselt meist mitteolenevad tegurid, eeskätt naftahinna tõus.

 

18.10.2005

Täna on meie jooksva 12 kuu inflatsioon 4,2 protsenti. Arvestades inflatsioonimuutusi teistes riikides, on täiesti saavutatav lähiajaks kavandatud kolme protsendi künnis. Nii et ma ei näe põhjust loobuda ettevalmistustest eurole üleminekuks. Rong ei ole veel läinud ja ma usun, et me saame hakkama. Valitsuse kindel eesmärk on võtta euro kasutusele 2007. aasta 1. jaanuaril.

 

07.03.2006

Inflatsioonikriteeriumi täitmine on tänavu vähetõenäoline, kuid mitte täiesti välistatud. Valitsus avaldab seisukoha eurole ülemineku kohta 2007. aastal märtsis või aprillis pärast seda, kui on valminud rahandusministeeriumi ja Eesti Panga uued prognoosid Eesti majanduse kohta. Riik saab inflatsiooni vähesel määral tagasi hoida, lükates edasi aktsiisitõuse, tagades eelarve ülejäägi ja karmistades laenutingimusi. Samas on riigi võimalused piiratud ja inflatsiooni suurim mõjutaja on siiski kütuse hind maailmaturul, mida Eesti riik mõjutada ei saa. Eesti ei võta inflatsioonikriteeriumi täitmiseks ette mingeid ajutisi meetmeid, näiteks üldise käibemaksumäära või toiduainete käibemaksumäära vähendamist. Sellised meetmed tooksid kaasa eelarve defitsiidi ja usalduse kaotuse välisinvestorite silmis, see oleks euro eest liiga kõrge hind.

Osale arutelus

  • Ingvar Bärenklau

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Lihtne äritarkvara juhile

BudgetMatador on juhi töölaud ettevõtte rahaasjade haldamiseks. Rakendus optimeerib juhi ning raamatupidaja vahelist koostööd ning annab juhile mõeldud ülevaate ettevõtte finantsolukorrast.

Parima juhtimisaruandluse ja automatiseeritud raamatupidamisega majandustarkvara Suno365

Columbus Eesti on toonud turule uue täisfunktsionaalse majandustarkvara Suno365. Tegu on pilvepõhise ja kuutasulise majandustarkvaraga (ERP) ettevõtetele, kes hindavad kaasaegseid lahendusi taskukohaste kuludega.

Valdkonna tööpakkumised

PLAYTECH ESTONIA OÜ is hiring a SENIOR ACCOUNTANT in Tartu

Playtech Estonia OÜ

04. jaanuar 2019

Uudised

Tööriistad